maritbet girişmaritbet
Badeer iş dünyası ve yatırım fırsatları zirvesi başladı

Badeer iş dünyası ve yatırım fırsatları zirvesi başladı

Badeer Yatırım Platformu tarafından düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi, İstanbul Hilton Bomonti’de başladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut'un, Ak Parti Genel Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay'ın ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır'ın, T.C. Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih Metin'in katılım gösterdiği zirvenin açış konuşmasını Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed'in gerçekleştirdi. 6 Aralık Perşembe gününe kadar sürecek zirvede, 40'dan fazla ülkeden 300'e yakın yabancı yatırımcı sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi alanlardaki 100'ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelecek. Zirvenin sonunda 3 milyar Dolarlık yatırımın Türkiye'ye çekilmesi hedefleniyor. 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve T.C. Ticaret Bakanlığı'nın destekleriyle Badeer Yatırım Platformu tarafından İstanbul Hilton Bomonti'de düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi 5 Aralık Çarşamba günü başladı. Arap ülkelerinin ağırlık kazandığı ancak ABD, Fransa, Kosova, Rusya gibi dünyanın dört bir yanından 40'dan fazla ülkenin katılım sağladığı zirve, 6 Aralık Perşembe gününe kadar devam edecek. 300'e yakın yabancı yatırımcı, sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi konularda 100'ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelme fırsatı bulacak ve yaklaşık 1500 görüşme gerçekleşecek. Açış konuşmasını Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed'in yaptığı zirveye, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Ak Parti Genel Başkanı Danışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır katılım gösterdiler. Badeer Yatırım Platformu Başkanı Bader Al-Saeed, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen firmalara yatırım yapacakları sahayla ilgili iyi araştırmalar yapmaları için tavsiyede bulunurken, T.C: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise Türkiye'de yatırım alanı olarak sadece gayrimenkulün olmadığını sanayi ve ileri teknoloji için de önemli fırsatlar sunduklarını belirtti. T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise “Doğru yatırımları Türkiye'ye çekmek için Badeer gibi zirvelere ağırlık vermeliyiz. Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımları hizmet sektöründen sanayiye çekmemiz şart.” dedi. Konuşmalardan sonra Prof. Dr. Kerem Alkin, YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Genar Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin gibi isimler zirve katılımcılarına “Türkiye'de yabancı yatırımcıya sağlanan hukuki haklar ve devlet teşvikleri, Türkiye'deki yatırım fırsatları” gibi konular hakkında bilgi verdiler. Panellerle birlikte yabancı yatırımcılar, Türkiye'de ilgi duydukları alanlarla ilgili yerli firmalarla B2B görüşmeler yaptılar. 

3 milyar Dolar yatırımı Türkiye'ye çekme fırsatı  

Zirveyi düzenleyen Badeer Yatırım Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ercoşkun, “Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya arasında bir köprü görevi gören Türkiye, İstanbul'dan 4 saatlik uçuşla 60'dan fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin dörtte birini oluşturan geniş bir pazarla iç içe. Türkiye'de 58 bin 954 yabancı sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Yerli ve yabancı ortaklı olan şirket sayısı da 34 bin 573'dür. Ülkemiz, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerinden birine sahiptir” derken, zirveyle 3 milyar Dolarlık yatırımı Türkiye'ye çekmek ve 1 milyar Dolarlık yatırım fonunun hayata geçirmek istediklerini belirtti. Son yıllarda özellikle Arap ülkelerinin Türkiye'de yatırım yapmakla ilgilendiklerini ancak hangi alanlarda yatırım yapacakları konusunda araştırma çalışmaları nedeniyle vakit kaybettiklerini ve bazı yatırımcıların da vatandaşlık, iş hukuku gibi önemli konularda yanlış bilgilendirmelere maruz kaldıklarına dikkat çeken Ercoşkun, zirvenin bu amaçla iki kısımdan oluştuğunu ifade etti. 

Katar'dan 500 milyon Dolar yatırım

Katılım yapan ülkelere bakıldığı zaman Körfez ülkelerinin ağırlık kazanırken İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya'nın özellikle enerji, finans tarafına ilgisi bulunuyor. Zirveye katılan firmaların yüzde 40'ının Katarlılardan oluştuğunu söyleyen Ali Ercoşkun, “Son 8 yılda Katar'dan Türkiye'ye yapılan toplam yatırım yaklaşık 1 milyar 750 milyon Dolar'ı bulmuş. 2017 yılı sonu itibariyle de Türkiye'de Katar sermayeli 131 şirket faaliyet gösteriyor. Yatırım yapan ülkelerin sıralamasına baktığımız zaman ise Katar 19. sırada bulunuyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman'dan oluşan Körfez ülkelerinin 2017 yılında doğrudan yatırımları 205 milyon Dolarken, bunun yarısı Katar'dan gelmiş. Yine ülke grubunun yatırımlardaki payı yüzde 2,8 iken, Katar ise 1,1'dir. Bu da Katar'ın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gücünü göstermektedir.” derken, Katar yatırımlarını 2019 yılı için bu zirveyle 500 milyon Dolara çıkarmak istediklerini de sözlerine ekleyerek Arap coğrafyasıyla ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bader Al-Saeed'in Elazığ'daki yatırımı ilham kaynağı oldu

İlk gün panel, ikinci gün firmaların ilgilendikleri yatırımcılarla bir araya geleceği zirvenin şimdiye kadar en kapsamlı zirve olduğunu da sözlerine ekleyen Ercoşkun, “Son yıllarda Arap yatırımcı, direkt gayrimenkul sektörüyle ilişkilendiriliyor. Oysa biz, sanayi, turizm, sağlık gibi diğer yatırımcı firmaları da ülkemize çekmek istiyoruz. Bu anlamda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, zirveye katılım sağlayan ülkelerin en büyük firmalarıyla, Türkiye'deki en büyük firmaları bir araya getiriyoruz. Yatırımcıların, direkt ilgilendikleri alanların temsilcileriyle bir araya getirerek onlara vakit kazandırmayı hedefliyoruz” dedi. Badeer Yatırım Platformu hakkında da bilgi veren Ali Ercoşkun, “Zirveyi yapma kararı yürütme kurulu üyelerimizden Bader Al-Saeed'in geçtiğimiz yıl Elazığ'da Sezgin Motor'un yüzde 60'ını satın almasıyla birlikte ortaya çıktı. Türkiye'nin yaklaşık 30 yıllık bu firması, beyaz eşyaların motorlarını üretmesinin yanı sıra Türkiye'nin ilk 4 dalgıç pompa motoru üreticisi de. Yine İtalya, Arjantin, Uruguay, Lübnam ve Hindistan gibi ülkelere de ihracat yapıyorlar. Bu satın almayla birlikte şimdi Elazığ'da yeni bir Ar-Ge merkezi kuruluyor. Merkez tamamlanınca akıllı bataryalar, yeni nesil İHA, asansör ve beyaz eşya motorlarının üretimi de gerçekleşmiş olacak. Bader Al-Saeed'in ülkemizdeki yatırım fırsatlarını görmesiyle ve bu coğrafyadan çıkmaya başlayan para akışını Türkiye'ye çekmesiyle birlikte başlıyor. Badeer de Arapçada girişimci anlamına geliyor. Platformumuzu 2017 yılında kurduk ve Katarlı, Türk olmak üzere yürütme kurulumuz 8 kişiden oluşuyor” açıklamalarında bulunarak, 2019 yılı itibariyle de her sektöre özel zirve düzenleyeceklerini söyledi. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Saros Körfezi'ne ilgi artırılacak
  • 13.05.2024 16:43

Saros Körfezi'ne ilgi artırılacak

Edirne Valisi Yunus Sezer, Saros Körfezi'nin, yapılacak hamlelerle turizmde yıld ...

Türkiye genelinde ulaştırma ve haberleşme sektöründe 319 milyar liralık yatırım yapılacak
  • 17.01.2024 11:25

Türkiye genelinde ulaştırma ve haberleşme sektöründe 319 milyar liralık yatırım yapılacak

2024 Yılı Yatırım Programı'na göre, söz konusu ulaştırma ve haberleşme sektörü y ...

Luxera'dan 3 projeye özel cazip indirimler, vade farksız ödemeler ve 120 ay kredi fırsatı
  • 03.10.2023 11:19

Luxera'dan 3 projeye özel cazip indirimler, vade farksız ödemeler ve 120 ay kredi fırsatı

Kurulduğu 2015 yılından bugüne kadar “Ulaşılabilir Lüks” stratejisiyle İstanbul’ ...

Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • 08.06.2023 10:40

Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca kara yollarında, demir yollarında, hava yollar ...

İngiltere'de, konutların enerji verimliliğine 1,8 milyar sterlin yatırım
  • 22.03.2023 11:05

İngiltere'de, konutların enerji verimliliğine 1,8 milyar sterlin yatırım

İngiltere, konutlar ve kamu binalarında enerji verimliliğini artırmak amacıyla 1 ...

Bakan Nebati: "Bu bir konut kampanyası değil, gayrimenkul finans mimarisidir"
  • 12.01.2023 17:08

Bakan Nebati: "Bu bir konut kampanyası değil, gayrimenkul finans mimarisidir"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AAtölye'de düzenlenen AA Editör Masası' ...