Arsası olana 35 bin TL’ye konut

Arsası olana 35 bin TL’ye konut

Kendi arsası üzerinde ev yaptırmak isteyenlerin prefabrik konuta ilgisi son 3 ayda iki kat artış gösterdi

Bir dönem yalnız şantiyelerde kullanılan veya hızlı çözüm sunduğu için deprem sonrası tercih edilen prefabrik yapılar, artık konut olarak da ilgi çekmeye başladı. Türkiye prefabrik yapı pazarında konut segmentinin yılda ortalama 250 adetlik satış grafiği, 10 milyon TL'lik payla henüz çok küçük olsa da son 1-2 yıldır giderek yükselen bir talep gözlemleniyor. Örneğin, Vefa Group'un 2006'da sektörde faaliyet göstermeye başlayan markası Nestavilla cirosunun yüzde 60'ını yurtdışından elde ediyor. Ancak, markanın Kurumsal Satış Yöneticisi Özgül Yücel, son aylarda Karadeniz yaylalarından Şile'deki yazlıklara kadar pek çok farklı bölgeden gelen yurtiçi talebin de hızlandığını söylüyor.

150 METREKARELİK DUBLEKS 60 BİN TL
Nestavilla'nın 3 iklim bölgesinde kullanılabilir olduğuna dikkat çeken Yücel, bu hazır konutların nasıl inşa edildiğini şöyle anlatıyor:
“Vefa Group'un Tuzla ve Sultanbeyli'de iki fabrikası var. Buralarda paneller ve malzemeler üretiliyor. Nestavilla, dışında 12 milimlik zırhlar olan betopan panellerden inşa ediliyor. Her yere kaplanan derzler ısı yalıtımı da sağlıyor. Ancak bu malzemenin uygun olmadığı daha soğuk iklim bölgeleri için de Steelife markalı konutlarımız var. Arsası olan tüketiciler bize gelip başvurdukları andan itibaren 100 metrekarelik tek katlı bir evi 35 bin TL'ye 1 ay içinde tamamlayıp teslim edebiliyoruz. İki katlı 150 metrekarelik evlerde bu fiyat 60 bin TL oluyor ve süre 15 gün daha uzuyor. Ruhsat prosedürü ise betonarme yapılarla aynı.”
 
ORTA GELİR GRUBU ARSA DEĞERLENDİRİYOR
Yücel, özellikle yazlık konut olarak düşünülen Nestavilla'ya en büyük talebin elinde hazır arsası olan orta gelir grubundan ve emeklilerden geldiğini belirtiyor. “Sinop'tan Trabzon'a kadar Karadeniz yaylalarında, İzmir ve Ege'de, Ömerli, Şile, Tekirdağ, Silivri, Saros, Yalova bölgelerinde pek çok uygulama yaptık” diyen Yücel, prefabrik yapıların demonte sistemle kurulması ve taşınabilir olması nedeniyle avantaj sağladığını da kaydediyor. Yücel, “Nestavilla'nın ömrü 30-35 yıl. Ama betonarme yapılar gibi bakım yapılırsa bu süreye 10 yıl daha eklenebiliyor” diyor.
 
İlk çeyrekte talep iki kat artış gösterdi
Türkiye'de tüketicinin prefabrik yapılar konusunda bilinçlendiğini ve talebin arttığını belirten Özgül Yücel, “Bu yıl ilk çeyrek satışlarına baktığımızda, önceki dönemlere göre talebin iki kat
artış gösterdiğini görüyoruz” diyor. Bu konuda tavsiyenin önemli olduğunu vurgulayan Yücel, 2010'da yüzde 100 büyüme hedeflediklerini ve ihracat paylarını da yüzde 60'tan 80'e çıkarmayı planladıklarını anlatıyor. Yücel, prefabrik yapılar için konut kredisi kullanmanın söz konusu  olmadığını hatırlatarak, “Ancak hazırda parası olmayan pek çok müşterimizin tüketici kredisi çekerek bize geldiğini gördük” diyor.
 
Mühendislere lojman!
Nestavilla'nın yurtdışında büyük ilgi topladığını belirten Özgül Yücel, şöyle konuşuyor: “Konut kullanımının dışında şantiyelerde kurulan kamplar için de satış yapıyoruz. Rönesans'ın Libya'da yaptığı bir inşaatta ve Summa'nın inşaatlarında şirket mühendisleri için Nestavilla lojmanlar inşa ettik. İtalyan Astaldi firması için de Cezayir'de 80 lojman yaptık. Firmalar, zorlu iklim koşullarında çalışanlarını rahat ettirmek istiyor. Sonra da binaları taşıyıp başka şantiyeye götürüyorlar.”
 
‘Kaddafi bile istedi Güney Fransa'dan Angola'ya uzandık'
Özgül Yücel, konut talebinde yurtdışındaki en büyük pazarlarının tartışmasız Libya olduğuna dikkat çekiyor. Yücel, bir süre önce, Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin Odac ve Lidco şirketleri vasıtasıyla kendilerinden 70  konutluk bir iş talep ettiğini belirterek, “Libyalı vatandaşlara Nestavilla konut yapmamızı istediler. Libya gerçekten 1 numaralı müşterimiz” diyor. Bu ülkeyi Cezayir'in izlediğini kaydeden Yücel, şöyle devam ediyor: “Dubai'de Alhabtoor isimli bir çözüm ortağımız oldu. Bize talepleri iletiyor. Burada da ilgi çok fazla. Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan, Irak'a da konut satışlarımız oluyor. Özellikle Azeriler ile iyi bir iletişimimiz var. Güney Fransa'daki yazlık bölgelerde satışlarımız oldu. Çin çok kalitesiz, Avrupalı şirketler de  pahalı üretim yaptığı için internet ve fuarlardan bizi buluyorlar. Afrika'dan, Angola ve Nijerya'dan bile talep aldık. Fiyatlar yurtdışı için de aynı. Sadece montaj istendiğinde yüzde 10 artıyor.”
 
Kaynak: GAZETE HABERTÜRK
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz