Ankara Ankara evlerini yıkım endişesi sardı!

Ankara Ankara evlerini yıkım endişesi sardı!

İmar planları iptal edilince, Yapı Kredi Koray GYO'nun lüks projesi Ankara Ankara'nın konut sahiplerine yıkım tebligatı gitti. Şirketin Genel Müdürü Erdem Tavas ise "Biz projeyi zamanında plana uygun yaptık. Plan sonradan iptal edildi. Temyize gittik; yargı kazanılmış hakkımızı koruyacaktır" dedi

Yapı Kredi Koray GYO'nun Ankara Çankaya'daki 184 konutluk Ankara Ankara projesi için yıkım kararı çıktı.
Şirketin Mayıs 2008'de tamamladığı projenin sakinlerine Çankaya Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü'nden 8 Mart'ta giden son tebligatta, Belediye Encümeni'nin kararı gereğince, projenin yıkım programına alındığı bildirildi.
Yıkım kararının nedeni olan, imar planlarının iptaline yönelik dava sonucunu temyize götüren Yapı Kredi Koray GYO'nun Genel Müdürü Erdem Tavas, planların iptaliyle sonuçlanan davanın Ağustos 2007'de açıldığını hatırlattı ve "Bu, şirketimize karşı açılmış bir dava değildir" dedi. Tavas, davayı, komşu proje Barış Sitesi'nin birkaç malikinin açtığını ifade ederek, "Malikler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Çankaya Belediye Başkanlığı'na karşı açtı. Yapı ruhsatı ile bu iznin dayanağı olan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarının iptali talep edildi. Dava sonucunda da imar planlarının iptaline karar verildi. Ancak mahkemenin iptal kararı verdiği tarihte inşaatlar tamamlanmış ve yapı kullanma izin belgesi alınmıştı" açıklamasını yaptı.
 

HUKUKA AYKIRI UYGULAMA

Danıştay'a temyiz başvurusu yaptıklarını ve dava sürecinin devam ettiğini belirten Tavas, projenin, imar planlarına uygun olarak Çankaya Belediyesi tarafından düzenlenen yapı ruhsatına uygun olarak tamamlandığını kaydetti. Tavas, "Çankaya Belediyesi tarafından projeye 13.06.2008 tarihinde yapı kullanma izni verildi. Yapı ruhsatı alınma süreci tamamlandıktan sonra, dava açılması ve yapı kullanma izin belgesi düzenlendikten sonra imar planlarının ve inşaat ruhsatının iptal edilmesi, hukuka, kazanılmış hak ve hukuki istikrar ilkelerine aykırı bir karar" diye konuştu.
Hukuka aykırı buldukları işleyişi ortadan kaldırmak için tüm güçleriyle çaba sarfettiklerini ifade eden Tavas, "Hukuki yollara başvurduk; uğraşıyoruz. Yargının müktesep (kazanılmış) hakkımızı tanıyacağına inancımız tam" dedi.


'Planlama sıkıntısı var yeni plan için uğraşılıyor'
Yapı kullanma izin belgeleri ve yıkıma karşı açtıkları 2 davada da hukuki sürecin devam ettiğini kaydeden Erdem Tavas, "Firmamız da bu konuda mağdur oldu" dedi. İnşaatı, yürürlükteki imar planına göre, verilen yapı ruhsatına uygun olarak tamamladıklarına dikkat çeken Tavas, "Ancak, açılan dava sonucunda yapı kullanma izin belgesi alındıktan ve kat mülkiyeti tesis edildikten sonra imar planları iptal edildi. Yapı Kredi Koray GYO'nun hiçbir kusuru bulunmuyor" ifadelerini kullandı.
 

BİNALARDA SORUN YOK

Site sakinlerine ulaşan son tebligatın altında da imzası olan Çankaya Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Sermin Türkoğlu da Ankara Ankara'daki binalarda herhangi bir aykırılık ya da sorun olmadığını kaydetti.
Son durumu ve bundan sonra neler olabileceğini öğrenmek için görüştüğümüz Türkoğlu, "Planlar iptal edilince, söz konusu proje de plansız duruma düştü. İşin aslı, bir planlama sıkıntısı var.
Yeniden bir plan yapılması için uğraşılıyor" açıklamasını yaptı.

Konut fiyatları 400 bin ile 650 bin TL
arasında Ankara'nın en lüks sitelerinden biri olarak gösterilen Ankara Ankara'da 2+1 'den 5+1 'lere kadar uzanan pek çok daire alternatifi mevcut. Mayıs 2008'de tamamlanan projedeki dairelerin bugünkü değerleri 400 bin ile 650 bin TL arasında değişiyor. 90 metrekarelik 2+1 'ler 400 bin TL'ye alıcı bulurken, bu dairelerin kiraları da bin 300 TL civarında. 3+1 'ler 450 bin-500 bin TL ortalamasında satılıyor ve bu dairelerin kiraları bin 500-2 bin TL arasında.
5 odalı dairelerde fiyatlar 650 bin TL'yi buluyor; kiralar 2 bin 500-3 bin TL kadar.
 

KÜÇÜLMEYE GİTMİŞTİ

1996'da kurulan ve 1998'de halka arz edilen Yapı Kredi Koray GYO, binden fazla konut ve çeşitli ticari gayrimenkuller üretti.
imar sorunları yüzünden Riva projesine başlayamayan ve global krizde çok zorlanan şirket, 2008'de küçülmeye gitmiş ve Riva'daki 2 parsel arazi, Şişli Elit Residence'taki 5 daire ve kendi çalışma ofisinin de yer aldığı Levent'teki Yapı Kredi Plaza'nın da aralarında bulunduğu 5 ofis katı dahil, toplam değeri 130.6 milyon TL olan mülkerini satışa çıkarmıştı. Yüzde 26'sı Yapı ve Kredi Bankası'na, yüzde 25'i Koray Grubu'na ait olan şirketin yüzde 49'u halka açık. 2007'de 244.9 milyon TL'lik piyasa değeri olan şirket, Aralık 2010 itibarıyla 111.3 milyon TL'ye gerilemiş durumda.

Kaynak: Menekşe Ataselim / Habertürk

  • Etiketler:

Yorum Yaz