Almanya'da Türkler KONUT SAHİBİ OLUYOR!

Almanya'da Türkler KONUT SAHİBİ OLUYOR!

Almanya'da yaşayan konut sahibi Türklerin sayısı, son 10 yılda yüzde 14,3 arttı

Almanya'da konut sahibi Türklerin sayısı, son 10 yıl içinde yüzde 14,3 oranında artarak yüzde 38 oldu.
Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAM) Vakfı tarafından yapılan 'Almanya'daki Türklerin yaşam koşulları' başlıklı anket, Almanya'da yaşayan Türklerin her yıl artan oranda kendi konutlarına sahip olmayı tercih ettiğini, son 10 yılda konut sahibi olan Türklerin oranının yüzde 14,3 oranında artarak yüzde 38'e olduğunu ortaya koydu.


Almanya'daki Türklerin yüzde 14,1'inin kendine ait dairelerde, yüzde 23,9'unun müstakil evlerde yaşadığı ifade edilen ankette, ülkede Türklerin yüzde 54'ünün kiralık evlerde, yüzde 7,2'sinin de kiralık müstakil evlerde yaşadığı belirtildi.
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde daire ve müstakil ev sahibi olan Türklerin oranının da yüzde 35 olduğu kaydedildi.


Ankette, Türklerin oturduğu konutların büyüklüğü de soruldu. Türklerin Almanya genelinde ortalama 96, KRV'de ortalama 90 metrekare büyüklüğündeki evlerde yaşadığı, buna göre ortalama 3,8 kişiden oluşan Türk hanelerinde, Almanya genelinde kişi başına 25,4, KRV'de 23,7 metrekarelik bir yaşam alanı düştüğü ifade edildi.
TAM Genel Müdürü Andreas Goldberg, Almanya'da artan konut edinme eğiliminin, Türk göçmenlerin artık Almanya'ya yerleşmekte olduğunun açık bir göstergesi olduğunu belirterek, Almanya'da kiralık konutlarda yaşayan Türklerin yüzde 33'ünün yakın gelecekte konut edinme niyetinde olduğunu ifade etti.
 

Goldberg, konut edinme eğiliminin artması ve ekonomik krizin etkilerinin azalmaya başlamasıyla birlikte bu trendin gelecek yıllarda da hız kazanarak devam edeceğini kaydetti.
Kaynak: Dünya Gazetesi
 

  • Etiketler:

Yorum Yaz