Ali Yüksel: Konut fiyatlarında şişme yok!

Ali Yüksel: Konut fiyatlarında şişme yok!

Son açıklanan konut fiyat endeksini değerlendiren GHE Başkanı Yüksel, "Yükselen konut fiyatları balon yapabilir ama o kadar şişme yok" dedi.

 

Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü (GHE) Başkanı Ali Yüksel, açıklanan Türkiye Konut Fiyat Endeksine (TKFE) ilişkin konut satışlarına ve tüketici fiyatlarına ters olmayan bir fiyat artışı gerçekleştiğini belirtti.
 
Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE), haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,14, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 11,50 arttı.
 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıkladığı 2012 yılı haziran ayı Türkiye Konut Fiyat Endeksine göre, TKFE 2012 yılı haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,14 oranında artarak 123,22 oldu.
 
Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,50 oranında artan TKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 2,42 oranında arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatlar, 2011 yılı haziran ayında 994,4 lira/metrekare iken, 2012 yılı nisan ayında 1108,7 lira/metrekare oldu.
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yüksel, "Konut satışlarına ve tüketici fiyatlarına ters olmayan bir fiyat artışı gerçekleşti" dedi.
 
İşçilik maliyetlerinin haziran ayında önceki döneme göre yüzde 16 arttığını belirten Yüksel, şu tespitlerde bulundu:
"İstihdam yüzde 4 artmıştı. İşçilik maliyetlerinin ortalama yüzde 9'luk kısmı konut fiyatlarına yansıdı. Bu da yüzde birler seviyesine denk gelir. Yapı ruhsatlarında adetsel olarak yüzde 8 artış vardı. Yüzölçümüne göre 2011'de önceki yıla nispetle bir artış oldu. 2011'e göre ise 2012'de azalış var. 2011'de inşaat sektörü daha iyiydi. İnşaat başvurusu ve metrekare anlamında 2011'e göre düşüş var. Satış bakımından yükselme var."
 
2011'de başlayan konutların büyük oranda satıldığını ifade eden Yüksel, ikamet edilen yani bitmiş yapı kullanımı bakımından yüzde 5 düşüş olduğunu bildirdi. Yüksel, "Bu da şu anlama geliyor; devam eden bir çok inşaat var. TÜFE ve ÜFE anlamında da artış var" ifadelerini kullandı.
 
Henüz gerçekleşmeyen talepten dolayı daire fiyatlarında bir artış var
Fiyatların yükselmesinin yerli ve yabancı tüketicilere olan etkisine değinen Yüksel, sözlerine şöyle devam etti:
"Ben İngiltere'de bazı konularda yatırımcılarla görüştüm. İşbirliği yapacağımız konulardan bahsettim. Onların fikrini sordum. İngiltere'de bir düşüş var. Oradaki yatırımcılar da Türkiye'deki kanun değişikliğini nispeten izlemişler. Yani konut satışının kolaylaştığını düşünüyorlar, fakat şu anda fiilen konut satışları artmış değil. Çünkü bunun alt yapısı sağlanmadı. Bu konuda henüz pazarlıklar sürüyor."
 
Fransa'nın Cannes şehrinde yapılan ve gayrimenkulün ana fuarı olarak kabul edilen MIPIM Fuarı'na katıldıklarını anlatan Yüksel, "Oraya büyük projeler geliyor ve beğeniye sunuluyor. Dubai'de büyük gayrimenkul fuarı oluyor ve Dubai'ye katılım oluyor. Bunlar yabancı yatırımcıya yönelik yapılan çağrılar. Burada şöyle projeler var, gelin yapın deniliyor. Bunları da büyük ortaklıkların olduğu yatırımcı gruplar beğenirlerse toptan alıyorlar. Özellikle kıyı illerindeki emlakçılar vasıtasıyla yurt dışına İngiltere'de yasanın kazandırdıklarıyla ilgili propaganda var. Yani fiyatlar uygun, satışlar kanuni hale geldi, kolaylaştı, gelin alın diye. Şimdi bu alt yapısı oluşan henüz gerçekleşmeyen talepten dolayı daire fiyatlarında bir artış var" bilgisini verdi.
 
Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Ali Yüksel, Fikirtepe Çalıştayı'nda konuştu!
  • 28.10.2014 16:28

Ali Yüksel, Fikirtepe Çalıştayı'nda konuştu!

Avukat Ali Yüksel, Fikirtepe Çalıştayı'nda kentsel dönüşümü anlattı ...

İmar Barışı'nda başvurunuzun iptal olmaması için dikkat
  • 15.07.2018 13:57

İmar Barışı'nda başvurunuzun iptal olmaması için dikkat

Ali Yüksel, İmar Barışı düzenlemesine başvurularda binanın hatalı ölçüldüğünü be ...

"İmar Barışı için 8-10 milyon başvuru bekliyoruz"
  • 07.06.2018 14:12

"İmar Barışı için 8-10 milyon başvuru bekliyoruz"

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen "Tüm Yönleriyle İmar Barışı Ç ...

Konut kredisini yapılandırmayan bankayı dava edin!
  • 17.08.2016 13:38

Konut kredisini yapılandırmayan bankayı dava edin!

Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel, "Tüketici, konut kredisini yapıl ...

Türkiye Konut Fiyat Endeksi yüzde 0,79 arttı
  • 28.04.2016 15:58

Türkiye Konut Fiyat Endeksi yüzde 0,79 arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, şubat dönemine ilişkin Konu ...

Kentsel dönüşümde teşkilatlanmaya gidilmesi gerek!
  • 25.02.2016 14:51

Kentsel dönüşümde teşkilatlanmaya gidilmesi gerek!

Gayrimenkul Hukuk Enstitüsü Başkanı Yüksel, kentsel dönüşümün, Türkiye imar ve ş ...