Ali Sami Yen Aşçıoğlu’nun oldu

Ali Sami Yen Aşçıoğlu’nun oldu

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadyumu’nun arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satılması ihalesinde Aşçıoğlu firmasının teklifini uygun bulduklarını açıkladı.

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satılması ihalesinde Aşçıoğlu firmasının teklifini uygun bulduklarını açıkladı.
Bayraktar, Seyrantepe spor kompleksinin "üzerinin kapatılması" tartışmalarına da son noktayı koyarak, "Stadın üzerini kapatmayacağız, başka iyileştirmeler yapacağız" dedi.
 
Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasının satışıyla ilgili ihaleyi sonuçlandırmak için, ihalede oluşan durumu, protokolün taraflarından olan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GSGM) bildirdiklerini, GSGM'nin de ihaleyle ilgili uygun görüş verdiğini söyledi.
Bunun üzerine ihaleyi onayladıklarını bildiren Bayraktar, "Toplam 1 milyar 25 milyon 555 bin lira satış geliri üzerinden 461 milyon 500 bin lira idare payı, ayrıca artan gelir fazlasının da yüzde 45,10'unun TOKİ'ye verilmesi taahhüdü dikkate alındığında, TOKİ'nin gelirinin 500 milyon liraya yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu konuda firmayla da görüştük, şimdilik bu gelir 475 milyon lira olarak hesaplanıyor. Ama projenin gerçekleşmesine bağlı olarak daha da artacaktır" dedi.
        
Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satışı ihalesinde, 28 Mayıs'ta yapılan ikinci oturumunda, Aşçıoğlu firması, toplam 1 milyar 25 milyon 555 bin lira satış geliri üzerinden 461 milyon 500 bin lira idare payı önermişti. Firma, satış gelirinin 1 milyar 25 milyon 555 bin liranın üzerine çıkması halinde, gelir fazlasının da yüzde 45,10'unu TOKİ'ye vermeyi taahhüt etmişti.
 
TOKİ'nin, Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasının satışı amacıyla 16 Nisan'da düzenlediği açık artırmada da en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermişti. İhaleye, 3 firma şartname almasına karşın, Nurol-Aşçıoğlu OGG ile Özyazıcı İnşaat olmak üzere 2 firma katılmıştı.
Ancak TOKİ, arsa için verilen 416,5 milyon liralık teklifi, "iyi ama yetersiz" bularak iptal etmişti.

TOKİ Başkanı Bayraktar, konuyla ilgili olarak "Aslında arsa için oldukça iyi teklif verildi. Ama bizim Seyrantepe için masrafımız öngörülenin üzerine çıktı. Açığı kapatmak, daha fazla gelir sağlamak için hasılat paylaşımını denemek zorundayız. İyi bir ihaleydi, üzgünüm. Katılan firmalara teşekkür ediyorum" açıklamasında bulunmuştu.
Edinilen bilgiye göre, Seyrantepe Projesi'nde, özellikle stadın üzerinin kısa sürede kapatılması gündeme gelince, masrafların artması üzerine, TOKİ, Ali Sami Yen Stadyumu'nun arsasından sağlanacak gelirin 500 milyon liranın üzerinde olması gerektiği yönünde hesap yaptı. Bu amaçla, son ihalede en yüksek teklifi veren Aşçıoğlu firmasıyla da teklifin artırılması konusunda görüşüldü. Firma, idare payını değiştirmezken, projenin gerçekleşmesine bağlı olarak satış gelirlerinin yükselebileceğini, dolayısıyla buradan TOKİ'ye yüzde 45,10'luk pay kapsamında ödenecek paranın artabileceğini ifade etti.
 

461,5 MİLYON LİRANIN YÜZDE 20'Sİ 30 GÜN İÇİNDE ÖDENECEK
Ali Sami Yen stadyumunun arsasının satış ihalesi şartnamesine göre, teklif edilen arsa satış karşılığı idare payının yüzde 20'si (92,3 milyon lira) sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde, yüzde 15'i bir yıl içinde, yüzde 15'i 540 gün içinde, yüzde 15'i 720 gün içinde, yüzde 15'i 900 gün içinde, yüzde 10'u 1140 gün içinde, kalan son yüzde 10'luk bölümü de 1325 gün içinde olmak üzere, yaklaşık 4 yılda ödenecek.
 
Ali Sami Yen Stadyumunun arsasında toplam 138 bin 600 metrekarelik inşaat yapılabilecek. İstanbul-Şişli'de bulunan 34 bin 640,43 metrekare yüzölçümlü, 1199 ada 384 parsel numaralı olan Ali Sami Yen arazisinin 10 dönümden fazlasının yeşil alan olarak değerlendirilmesi öngörülüyor. Rekreasyon, park ve ticaret, turizm alanı olarak planlanan alanın imar planı halen yürürlükte. Arsa üzerinde emsal bedel, brüt parsel üzerinden E=2,50 olarak gösteriliyor. Bu çerçevede, 52 bin metrekare bodrum, 86 bin 600 metrekare yer üstü olmak üzere toplam 138 bin 600 metrekare iskan edilebilecek şekilde inşaat yapılabilecek.
 
Arsada, otel, iş merkezi, rezidans, ofis, büro, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, eğlence merkezi, çok katlı mağaza, müze, kütüphane, sergi salonu, kültür tesisleri, restoran, gazino, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticari fonksiyonlar yer alabilecek alanlar, planda yaklaşık 23 bin 100 metrekare olarak görünüyor. Alanın 10 bin metrekarelik bölümü rekreasyona ayrılırken, burada 500 metre kare inşaat yapılabilecek. Bu alanda, çeşmeler, oyun alanları, otoparklar ve yeşil bitki örtüsü yer alabilecek. Avan projesine göre büfe, lokanta, gazino, çayhane gibi tek katlı ve yüksekliği 3,5 metreyi geçmeyen, geçici yapılar yapılabilecek.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz