maritbet girişmaritbet
Acil olarak 2.5 milyon konuta ihtiyaç var!

Acil olarak 2.5 milyon konuta ihtiyaç var!

Türkiye'de halen acil konut ihtiyacı 2.5 milyon adet...

 


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Strateji Geliştirme Daire Başkanı Gül Deliktaş, Türkiye'de halen 2.5 milyon acil konut ihtiyacı olduğunu belirterek, bugün 1655 TOKİ şantiyesinde üretilen konut sayısının 419 bin olduğunu söyledi.

Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Gül Deliktaş, Antalya'da şehircilik teknolojilerinin sergilendiği City Expo Fuarı kapsamında, il, ilçe ve belde belediye başkanlarına faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Deliktaş, TOKİ, DPT ve TÜİK verilerine göre Türkiye'de 2.5 milyon civarında acil konut ihtiyacı olduğunu, ancak bunun yüzde 10'unun yapımının sürdüğünü kaydetti. Bugün gelinen aşamada 1655 TOKİ şantiyesinde üretilen konut sayısının 419 bin olduğunu ve 360 bininin sosyal donatıları ile birlikte teslim aşamasına geldiğini belirten Gül Deliktaş, şunları söyledi:
 
“Sosyal konutların 185 bini dar ve orta gelir grubu, 112 bini alt gelir grubu ve yoksullara yönelik konut üretimi ve 49 bini de gecekondu dönüşümü için konut üretimi gibi önemli uygulamalar kapsamında yapılıyor. Kaynağını bizzat üretme mantığı ile çalışan TOKİ köprü finansman modelini benimsemiş, üretilen 57 bin konut kaynak geliştirme projesi olarak hayata geçirilmiştir. Yapılan konutlar mahalle birimleri olarak planlandığı ve inşa edildiği için konutlarla birlikte ülke genelinde ihale edilen 600 okul, 607 spor salonu, 294 cami, 36 kütüphane, 69 hastane, 80 sağlık ocağı ve 366 ticaret merkezi bulunmaktadır. Kamu kurumları ile yapılan protokoller çerçevesinde de ülkemizin önemli ve kısa vadede karşılanması gereken bina ihtiyaçlarından olan 12 bin 800 kişilik 49 yurt, 337 binadan oluşan 22 sevgi evi, 171 binadan oluşan 14 engelsiz yaşam merkezi TOKİ tarafından yapılmaktadır.”
 
Evsahipliği oranı yüzde 60
Deliktaş, Türkiye'de ev sahipliği oranının yüzde 60 olduğunu belirtti. Deliktaş, Türkiye'deki konut stokunun yüzde 70'e yakınının izinsiz ve ruhsatsız olduğunu, en az bunun kadar önemli bir faktör olarak yarısından fazlasını 25 yaşın üstündeki konutların oluşturduğunu, yüzde 40'ının da tadilata muhtaç olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de ciddi oranda nitelikli konut problemi yaşandığına dikkat çeken Gül Deliktaş, “TOKİ olarak kentsel dönüşüm projelerimizde büyükşehir ve ilçe belediyelerimizle ile işbirliği içerisinde hareket ediyoruz. Bugün gelinen noktada 151 belediyemiz ile 164 bin konutun yenilenmesine yönelik projeler yürütülmektedir. Başlatılan uygulamalarda 30 bin konut tamamlanmış durumdadır” dedi.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz