2017'de 706 kilometrelik otoyol, 41 tünel!

2017'de 706 kilometrelik otoyol, 41 tünel!

Dev projelerin hayata geçeceği 2017'de 706 kilometrelik otoyol inşa edilecek, 68 kilometrelik toplam 41 tünel tamamlanacak.

Geride bıraktığımız 2016 yılında yatırımlara hız kesmeden devam eden Türkiye, 2017'ye de aynı hedeflerle girdi. Hükümet, karayollarına önemli miktarda yatırım yapılmasını planlıyor. Bu kapsamda ‘Ankara-Niğde Otoyolu' ve  ‘Aydın-Denizli Otoyolu' dahil olmak üzere 706 kilometrelik otoyol projesinin ihalesi gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra 68 kilometre uzunluğunda 41 tünelin de yapımının tamamlanması hedefleniyor. İstanbul Finans Merkezi (İFM), Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Akkuyu Nükleer Santralı gibi projelerin tamamlanmasına da 2017 yılında hızla devam edilecek. 2016 yılında Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Ilgaz Tüneli gibi mega projeleri hayata geçiren hükümet, 2017 yılını da yatırımların yılı yapmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

OTOYOLLARIN İHALESİ YAPILACAK

Başbakan Binali Yıldırım tarafından 2016'nın son günlerinde açılışı yapılan Ilgaz Tüneli'nin ardından bu yıl karayollarına önemli miktarda yatırım planlanıyor. Plan kapsamında, karayollarında mevcut olan bölünmüş ve otoyol çalışmalarına devam edilecek. ‘Ankara-Niğde Otoyolu',  ‘Aydın-Denizli Otoyolu', ‘Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ve Kırıkkale Çevre Yolu' ile ‘Mersin-Erdemli-Taşucu Otoyolu' başta olmak üzere yılbaşından itibaren 706 kilometrelik otoyol projesinin ihalesi gerçekleştirilecek. 

Projeler hızlanıyor

2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da mega projelerin devam etmesi önem taşıyor. İstanbul Finans Merkezi (İFM), Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Akkuyu Nükleer Santralı gibi projelerin tamamlanmasının 2017'de hız kazanması bekleniyor. Bunun yanı sıra Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin de 2017 yılı içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Yine önümüzdeki yıl içerisinde 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelinin atılması hedefleniyor. 

68 KM'lik 48 yeni tünel

Başbakan Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda 2017 yılı sonuna kadar 68 kilometre uzunluğunda 41 tünelin tamamlanması hedefleniyor. Ovit Tüneli (Rize-Erzurum), Cankurtaran Tüneli (Hopa-Borçka), Cudi Tünelleri (Cizre-Şırnak), Geminbeli Tüneli (Suşehri-Sivas), Güzeldere Tüneli (Van-Hakkari) ve Demirkapı Tüneli'nin (Antalya-İbradı) sene sonuna kadar açılışının yapılması planlanıyor.

TOKİ'den 65 bin ev

Mega projelerin yanı sıra yeni yılda çok sayıda Yüksek Hızlı Tren (YHT), karayolu, havalimanı ve tünel projesi de hayata geçirilecek. Toplu Konut İdaresi ise (TOKİ) yeni yılda 65 bin konutun yapımını tamamlayarak vatandaşa teslim edecek.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum "Kanal İstanbul projesi iptal edilmedi"
  • 27.08.2022 13:45

Bakan Kurum "Kanal İstanbul projesi iptal edilmedi"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kanal İstan ...

İstanbul Finans Merkezi Kanunu yürürlüğe girdi
  • 28.06.2022 10:56

İstanbul Finans Merkezi Kanunu yürürlüğe girdi

İstanbul Finans Merkezi Kanunu, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak ...