1+1 DAİRELERE DİKKAT!

1+1 DAİRELERE DİKKAT!

Düzenli olarak yayınlanan Reidin Emlak Endeksi'nin Ağustos sonuçları, yeni proje geliştirmeye hazırlanan şirketler için önemli uyarılar içerdi.

Rapora göre, markalıkonutlarda inşaat maliyetleri temmuzdan itibarenfiyatlara yansıtılmaya başlandı.

Yıllık bazda yeni konutfiyatları yüzde 7.66, ikinci el konutlarda ise yüzde 5.86 oranında yükseldi. Daire tipleri içinde en fazla fiyatartışı yüzde 1.33 ile 2 +1 dairelerde olurken, bir dönemin en popüler daire tipi olan ve büyüklükleri 51 ile 75 metrekare arasında değişen 1+1'lerin fiyatı ise yüzde 1 oranında geriledi. Reidin emlak endeksine göre 3+1 daire tipinde fiyatlar yüzde 0,92 oranında arttı, 4+1 daire tipinde değişmedi.

PİYASA DOYDU MU?

Emlak sektörü profesyonelleri bundan sonrakiprojelerinde 1+1 daire tiplerine ağırlık vermeyi düşünen müteahhitlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanvekili Nizameddin Aşa, piyasanın artık küçükdaireye doyduğunu, geçen sene sonuna kadar moda olan bu daire tiplerine talepte bu yıl bir azalma gözlendiğini söyledi. Büyükşehirlerde artık merkezilokasyonda olmadıkça küçük daire yapmanın gerçekçi olmayacağını savunan Aşa şunları söyledi:
 

Küçük evler öğrenciler, bekarlar ve çocuğu olmayanlar tarafından hala tercih ediliyor ama onlar damerkezi yerlerde olmasını istiyor. Bir dönem şirketler bu tip daireleri buldukları her arazide yaptılar ve sattılar ama artık o dönem bitti. Merkeze uzak yerlerde daire alanların veya tutanların tercihi, sosyal alanıgeniş, çocuklarının güvenliğini sağlayabileceği, ferah ve büyük dairelerden yana. Yani 2+1 ve 3+1dairelere ilgi yüksek."
 

Nizameddin Aşa, karma proje yapanların satış şansının artık daha yüksek olduğuna inanıyor. Aşa, özelliklede müşterinin tercihine göre daire tiplerini değiştirebilen, birleştirme elastikiyeti olanların satıştazorlanmadıklarını savunuyor.
 

Raporu değerlendiren GYODER Başkanı Işık Gökkaya da bir başka noktaya dikkat çekti ve yeni konutfiyat endeksinde temmuzdan sonra ağustos ayında da yaşanan artışın, markalı konut fiyatlarındayükselişin artık başladığını gösterdiğini savundu. Gökkaya, "Önümüzdeki dönemde, inşaat maliyetlerindeki yükselişe bağlı olarak markalı konut fiyatlarındaki bu artışın devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.
 

ZAM ŞAMPİYONU ANKARA

Memur kenti olarak bilinen ve gayrimenkulde kiralık ve satılık fiyatlarında durağan bir seyir izleyen Ankara, ağustos ayında konutun zam şampiyonu olarak dikkat çekti. Ankara'da bir önceki aya göre fiyatlarmetrekare başına yüzde 0.95 oranında arttı. Aynı dönemde ikinci el konut satış fiyatları, İzmir'de yüzde 0.93, Kocaeli'de 0.85, İstanbul'da 0.62, Adana'da 0.15, Antalya'da 0.08 oranında arttı. Bursa'da ise yüzde 0.02 oranında azaldı.
 

KİRADA ANTALYA LİSTE BAŞI

Metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il ise yüzde 0.87 oranında artışla Antalya oldu. Adana'da kiralar değişmezken, Ankara'da yüzde 0.77, İzmir'de yüzde 0.65, Bursa'da 0.59, İstanbul ve Kocaeli'de ise yüzde 0.53 oranında arttı.

Bugün

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Eylül ayında en çok satılan 4+1 konutlar oldu
  • 15.10.2021 16:34

Eylül ayında en çok satılan 4+1 konutlar oldu

Reidin-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Eylül 2021 endeksine göre; 4+1 konut tipi ...

Depremzede konutlarında teslimler başlıyor!
  • 20.09.2021 11:44

Depremzede konutlarında teslimler başlıyor!

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, 30 Ekim 2020'de meydana gelen ...

Esenler'in dönüşümünde son durum!
  • 18.08.2021 13:47

Esenler'in dönüşümünde son durum!

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Eski Metris Kışlası'nın olduğu ask ...

Elazığ Valisi Yırık, kentsel dönüşüm ve TOKİ konutları ile ilgili bilgilendirdi
  • 12.08.2021 11:48

Elazığ Valisi Yırık, kentsel dönüşüm ve TOKİ konutları ile ilgili bilgilendirdi

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yapımı devam eden ve tamamlanan kentsel dönüşüm ile ...

''5 Milyon Vatandaş TOKİ Konutları'nda Buluşuyor''
  • 08.07.2021 10:20

''5 Milyon Vatandaş TOKİ Konutları'nda Buluşuyor''

TOKİ Başkanı Ömer Bulut TOKİ 1 Milyonuncu Konut Anahtar Teslim Töreni'nde konuşt ...

Bakan Kurum: "4 bin 400 şantiyemizde 1 milyon konut ürettik"
  • 08.07.2021 09:27

Bakan Kurum: "4 bin 400 şantiyemizde 1 milyon konut ürettik"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sincan Saraycık TOKİ Konutları'nda TOKİ ...