maritbet girişmaritbet
Katalonya Barok Müzesi’nin Yeni Giriş Cephesi

Katalonya Barok Müzesi’nin Yeni Giriş Cephesi

David Closes stüdyosu tarafından tasarlanan Katalonya Barok Müzesi’nin yeni giriş cephesi.

kilisenin eski bölümünün önüne yerleştirilen yeni hacimlerin, binanın orijinal halinin en önemli unsurlarına perspektifler oluşturmaya olanak tanıyacak şekilde uygulanmasından oluşan bir müdahaledir. Proje, kompleksin geçmişiyle ve kentle yeniden bağ kurarak hem müdahale alanını hem de binanın kendisini yeniden anlamlandırmayı amaçlıyor. Planlanan müdahaleler, binanın Katalonya Barok Müzesi ve Manresa Kent Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapmasını sağlıyor.

Eski Cizvit kolejine yeni girişlerin inşası, önceden var olan müzenin alanlarını rasyonelleştirmek, yenilemek ve yeniden düşünmek için tüm inşa edilmiş kompleksin küresel yenileme projesinde çerçevelenmiş.

Binaya yeni girişlere ilişkin proje, hem salona tahsis edilen yeni alanları hem de müzenin sergi katlarına yeni girişleri içeren bir dizi hacim öneriyor. Kilisenin eski bölme duvarının önüne yerleştirilen yeni hacimler, binanın yeni cephesinin uyumuna izin verecek, ancak aynı zamanda bölme duvarında kalan eski kilisenin en önemli kısımlarını da görebilecek şekilde düzenlenmiş.

Binanın yeni girişlerine yapılan müdahale, eski Cizvit kolejinin batı cephesi için bir çözümden daha fazlası olma iddiası taşıyor: müdahale, hem binayı hem de kentsel çevresini anlamayı sağlayan bir uygulama gerçekleştiriyor. Tarihi yapıya eklenen modern yapı elemanları, renk bakımından da eski ve yeninin ayırt edilmesini kolaylaştırıyor.

Müzenin yeni girişleri, eski kolejin temel unsurlarına, bitişik kentsel alanlara ve kentin kentsel ve peyzaj mirasının önemli unsurlarına hayranlık duyulmasını sağlayan bir yol oluşturuyor. Yeni erişimler tarafından oluşturulan yol, en yüksek noktasında, kentsel manzaraya bakan bir tribünle doruğa ulaşıyor.

 

  • Etiketler:

Yorum Yaz