Salgın sonrası ofisler tek tuşla yönetilecek!

Salgın sonrası ofisler tek tuşla yönetilecek!

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun çalışma düzenine geçen firmalar, yeni süreçte zeka destekli yazılımlarla ofislerini dönüştürdü.

Koronavirüs salgını, pek çok alanı olduğu gibi iş hayatını da ciddi ölçüde etkiledi. Alınan sosyal izolasyon tedbirleri kapsamında yüz binlerce şirket, ofis ortamlarındaki bulaş riskine karşı evden çalışma modeline geçmişti. Yeni normalle birlikte büyük şirketler başta olmak üzere dönüşün başladığı ofislere kovid-19 kuralları geldi.

YATIRIMCISI KAZANÇLI

Kapalı alanlarda çalışmayı kolaylaştıracak girişimlerin hem yurt içi hem de yurt dışından ciddi talep gördüğü yeni normalde, alana yatırım yapacak girişimcilerin kazançlı çıkacağı öngörülüyor. Kocaeli Üniversitesi Teknopark'ta bulunan YSM Yazılım & PİR Yazılım Şirketleri CEO'su Sedat Yazıcı, bu süreci dijitalleşmenin öneminin çok net anlaşıldığı bir dönem olarak nitelendiriyor. “Geçtiğimiz 3 ay bunu öğretmeye, farkındalığın oluşmasına yetti. E-ticaretten, e-öğrenmeye, e-iş yönetimine kadar her şey e-platformlara, online ortamlara kaydı” diyen Yazıcı, çevrim içi iş değerlendirme ve ücret yönetimi yazılımı geliştirdiklerini aktardı. Yazıcı, çalışmanın içeriğini şu şekilde sıraladı: “İçerisinde performans yönetimi var, yetkinlik yönetimi var. İş analizi, iş tanımları, eğitim yönetimi var, işe alım var, özlük var. Proje yönetimi, vardiya takibi, tutanak takipleri, etkinlik takipleri, puantaj sistemi var.”

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET

Hayata geçirdikleri Online İş Değerleme ve Ücret Yönetimi çözümünün Türkiye pazarında bir ilk olduğunu belirten Yazıcı, şunları kaydetti: “Çalışanlar eşit işe, eşit ücret aldığını, tanımlanmış işinin doğru ve adil ücretlendirildiğini, ücret sisteminin güvenilir olduğunu, ücretinin doğru belirlendiğini, ücretinin katılımcı bir yöntemle ve analitik olarak değerlendirildiğini ve belirlendiğini, iş tanımı, yükü, görev yada pozisyon gibi değişikliklere uyumlu olarak ücretinin düzenlendiğini, ne azı ne fazlası “tam hak edildiği kadar ücret” aldığından emin. İşletmeye ve işverene de fayda sağlıyor. İş yaşamı, iş barışı, motivasyon, huzur adına ne derseniz çok daha güzel bir iş yeri iklimine sahip olabiliyor.”

Tek tuşla ofis yönetimi

Ofisler için teknoloji geliştiren Peakup IoT platformu da NOVA'yı hayata geçirdi. Uygulama ofise girişten itibaren yönetimi ele alıyor. En büyük faydası mekanlardaki fiziksel teması azaltması. Herkesin dokunduğu kapı koluna, klima için kumandaya ya da aydınlatma için düğmeye dokunmak gerekmeyecek. Parmak iziyle kapı açma dönemi de uygulama ile son buluyor. Tüm bunlar cep tele-fonu ya da bilgisayar ekranından tek tuşla yapılabilecek.

Koronavirüse geçit vermiyor

KOSGEB destekli Türk Ar-Ge şirketi Ayvos'un geliştirdiği yapay zeka destekli yazılım ise, koronavirüse geçit vermiyor. Yazılımın kameralara entegre edilmesiyle sistem devreye giriyor ve sosyal mesafenin ihlal edildiği, maske kullanılmadığı durumlar tespit edilerek yetkililere bildiriliyor. Termal IP kameralar üzerinden 6 metre mesafeden temassız bir şekilde serbest geçiş sağlayarak anında ateş ölçümü yapabiliyor.

Yenişafak

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul Havalimanı, 1 dakikalık check-in ile dünyaya örnek oluyor
  • 30.07.2022 09:28

İstanbul Havalimanı, 1 dakikalık check-in ile dünyaya örnek oluyor

Avrupa'daki havalimanlarında check-in için uzun kuyruklar oluşurken, İstanbul Ha ...

İstanbul Havalimanı'nda 5G teknolojisi test edilmeye başlandı
  • 29.07.2022 16:21

İstanbul Havalimanı'nda 5G teknolojisi test edilmeye başlandı

İstanbul Havalimanı'nda Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından 5G ...

İstanbul Havalimanı haziran ayında Avrupa'nın zirvesinde!
  • 27.07.2022 16:15

İstanbul Havalimanı haziran ayında Avrupa'nın zirvesinde!

İstanbul Havalimanı haziran ayında 5 milyon 996 bin yolcu trafiğiyle Avrupa hava ...

5G teknolojisi ilk kez İstanbul Havalimanı'nda kullanılmaya başlanacak
  • 27.07.2022 11:07

5G teknolojisi ilk kez İstanbul Havalimanı'nda kullanılmaya başlanacak

5G teknolojisi 29 Temmuz Cuma günü ilk kez İstanbul Havalimanı'nda kullanılmaya ...

İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu!
  • 21.07.2022 09:16

İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu!

İstanbul Havalimanı günlük ortalama 1333 uçuş ile Avrupa'nın en yoğun havalimanı ...

İGA, küresel havacılık eğitimleri verecek
  • 29.06.2022 16:30

İGA, küresel havacılık eğitimleri verecek

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) ...