Uğur Özer Özgüven: İnsana dokunan projeler yok satıyor!

Uğur Özer Özgüven: İnsana dokunan projeler yok satıyor!

Gerçek birer yaşam alanı kurmayı hedefleyen konut projeleri insanlara dört duvardan fazlasını sunmalı… Özgüven Mimarlık’ın insana dokunan detaylarla tasarladığı projeler, ticari başarıyı yakalamakta zorlanmıyor

 

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Hoşdere ve Zekeriyaköy Kentsel Tasarım Projeleri, Ergene Vadisi, Bahçetepe Konut Projeleri ve Mavera Başakşehir gibi büyük ölçekli projelere imza atan yüksek mimar Uğur Özer Özgüven, Özgüven Mimarlık tarafından üretilen projelerin satışa çıkmadan satılmasının temel nedenini “insana dokunan projeler geliştirmek" şeklinde özetledi. 
 
Konut projelerinin çok fazla mimari saygınlığa sahip olmadığını dile getiren Özgüven Mimarlık Kurucu Ortağı yüksek mimar Uğur Özer Özgüven; İstanbul'da yaşayan ailelerin ortalama 2,5 senede bir konutlarını değiştirdiklerini, bu değişimin temel nedeninin ise “insana dokunmayan konut projeleri” olduğunu anlattı. Yüksek mimar Özgüven; “İnsanlarda sürekli bir konut memnuniyetsizliği var. Bu nedenle biz, ısrarla insanların memnuniyetine vurgu yapıyoruz” dedi.
 
Mimarlık ve kentsel tasarım ölçeğine dikkat edilmesi, projelerin bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Özgüven, komşuluk ilişkilerinin önemine de değindi. Özgüven, projelerde insan ölçeğine dikkat edilmesi ve bu bağlamda ortak alan olarak tasarlanan mekanların gerçekten kullanılan ortak alanlar olması gerektiğini belirtti.
 
Her projeye kentsel tasarım algısı ile yaklaşılmasının önemine değinen Özgüven, ulaşımdan topoğrafyaya, manzaradan çevresel faktörlere ve siluete kadar detaylı araştırmalar yaparak ‘kentsel ölçek'ten bakmak gerektiğini söyledi. Özgüven, “Yakın çevrenin ihtiyaçlarının iyi etüd edilmesi, ‘konut' fonksiyonunun getirdiği sıradanlığı aşmak için gerekli yaratıcı çözümlerin üretilmesi, projenin bölgedeki konut alıcılarının tüm ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte olması, komşuluk ilişkileri ve toplum algısının göz önünde bulundurulması, projenin sosyal tesis, ticaret birimleri ve ulaşım kolaylığı düşünülerek tasarlanması, gerekli yeşil alanların ticari kaygılarla kısıtlanmaması çok önemli. İnsanlar ancak bu detaylara dikkat edilmiş projelerde bir yuva algısı oluşturabiliyor ve eseriniz ancak o zaman kalıcı bir tasarıma dönüşüyor” dedi. 
 
İnsanlara yaşanabilir bir dünya sunulduğunda doğal olarak talebin arttığını belirten Yüksek Mimar, “Projelerimizin tamamında satış başlamadan tüm daire ve ofislerin tükenmesinin asıl nedeni, sıralamış olduğum bu insani detayları ön plana çıkaran projeler üretmemizdir” dedi.
* Toplam 1476 dairenin %85-90 ‘ı satıldı. Satışların başlangıcında ilk 3 günde yaklaşık 800 dairelik satış ile emsal projeler arasında öne çıktı.
 
Özgüven Mimarlık:
 
Gelenekseli modernleştirerek günümüze aktarmayı vizyon edinen Özgüven, Y. Mimar Uğur Özer Özgüven ve İnşaat Mühendisi Özgür Onur Özgüven tarafından 2004 yılında kuruldu. İstanbul ve Ankara olmak üzere iki merkezden yönetilen Özgüven, mimarlık ve inşaat sektöründe 50 kişilik profesyonel kadrosuyla hizmet veriyor.
 
Büyük ölçekli tasarım, projelendirme ve uygulama hizmetlerini bir bütünlük içinde çözümleyen Özgüven, kuruluşundan bu yana yaratıcı, araştırma odaklı ve çağın ihtiyaçlarını karşılayacak uygulama deneyimleri üzerinde çalışıyor. Toplu konuttan ticari yapılara, büyük ölçekli kentsel tasarım projelerinden dini yapılara dek çok yönlü tecrübesiyle, yılda 50'den fazla farklı projeye imza atıyor.
 
Bugünün ve yarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, sürdürülebilir ve kalıcı, yüksek standartlara sahip, estetik değerleri yüksek yapılar üretmeyi ilke edinen Özgüven, insan ile yaşayan ve gerektiğinde onun ihtiyaçlarına göre değişebilen, sürdürülebilir mekânlar kurgulama bilinciyle tasarımlarına yön veriyor.
 
Yeni fikirler, yaklaşımlar ve materyalleri araştırarak mimari sınırları genişleten Özgüven, mimarlığın sadece belli bir zümreye ait olmadığının altını çizerek, “herkes için mimarlık” anlayışı ile hareket ediyor.
 
Edindiği deneyimi tüm çalışanlarına aktaran ve yüksek standartlarda bir çalışma ortamı yaratarak, sahip olduğu zengin potansiyel sayesinde, tasarımlarında kendi özgün kültürünü yansıtabilmeyi, böylece farklı coğrafyalarda da adından söz ettirerek uluslararası alanda söz sahibi olmayı hedefliyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul Finans Merkezi’nin suyu, Ekomaxi güvencesinde!
  • 22.12.2022 10:09

İstanbul Finans Merkezi’nin suyu, Ekomaxi güvencesinde!

Su depolama sektörünün öncü markası Ekomaxi, suyu; doğal yapısını bozmadan, güve ...

 Özgür Onur Özgüven, DEİK Türkiye – Özbekistan İş Konseyi Başkanı seçildi!
  • 25.01.2022 13:40

Özgür Onur Özgüven, DEİK Türkiye – Özbekistan İş Konseyi Başkanı seçildi!

Özgüven Mimarlık ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Onur Özgüven, DEİK Olağa ...

İşte İstanbul'un yeni Millet Bahçeleri
  • 16.11.2018 17:35

İşte İstanbul'un yeni Millet Bahçeleri

İstanbul'da açılışı yapılacak olan Millet Bahçeleri'nden görüntüler. ...

Mavera Başakşehir basın toplantısı yayında!
  • 20.12.2012 12:22

Mavera Başakşehir basın toplantısı yayında!

Makro İnşaat'ın yeni projesi Mavera Başakşehir'in basın toplantısı emlaktasondak ...

Ergene Vadisi'nde yeni bir yaşam!
  • 16.05.2012 14:41

Ergene Vadisi'nde yeni bir yaşam!

Makro İnşaat-Yıltaş ortaklığında inşa edilen Ergene vadisi yeni bir yaşam fırsat ...

İşte İstanbul'un Millet Bahçeleri!
  • 16.11.2018 11:32

İşte İstanbul'un Millet Bahçeleri!

İstanbul'da açılacak 5 Millet Bahçesi'nden kareler. ...