Maltepe'de 27 bin kişilik yeni bir kent kuruluyor

Maltepe'de 27 bin kişilik yeni bir kent kuruluyor

Tepe İnşaat'in bundan 5 yıl önce Narcity projesini başlattığı Maltepe Süreyy apaşa bölgesi Kiptaş'in başını çektiği yeni konut yatırımlarıyla, nüfusu 27 bine dayanan yeni bir kente dönüşüyor

Son yıllarda artan konut yatırımlarıyla Esenyurt, Ataşehir, Başakşehir gibi pek çok yeni yerleşim biriminin oluştuğu İstanbul'da Anadolu yakasının öne çıkan bölgelerinden biri de Maltepe Süreyyapaşa oldu. Tepe İnşaat'ın 5 yıl önce Narcity adlı markalı konut projesiyle göz önüne çıkardığı Adalar manzaralı bu tepede Kiptaş'ın projeleri de hız kazandı.
Kiptaş Konutları 1 ve 2'nci etap dışında, hasılat paylaşımı modeliyle de buradaki arsalarını ihaleye çıkaran kurum, bölgede inşa ettiği konut sayısını 5 bin 454'e yükseltti.

6.868 KONUTLUK ŞEHİR

Bunlara, Narcity ve Nar Kule yatırımları da eklendiğinde, Maltepe'nin bu bölgesinde toplam 6 bin 868 konutluk bir şehir oluştuğu görülüyor. Her konutta ortalama 4 kişinin yaşayacağı öngörülürse, Süreyyapaşa'nm yerleşime açılan bu bölümünde nüfus 27 bin 500'e dayanıyor.
Maltepe'nin yalnız bu bölümü değil, sahil ve E5 tarafındaki arsaları da yatırımcılar için cazip. Dap Yapı'nın da bölgede 2 yeni projesi var. Dap Burgu projesinde 246 rezidans dairesi inşa eden şirket, Dap Royal Center adlı 210 dairelik lüks projesini de yine Maltepe'de hayata geçiriyor.

 Dumankaya bu yıl yeni bir proje başlatacak

 Maltepe'de yatırıma hazırlanan bir diğer şirket de Dumankaya İnşaat, iki ay önce Yapı Merkezi'nin Maltepe'deki arsası için kat karşılığı anlaşma imzalayan Dumankaya, yatırımına bu yılın ikinci yarısında başlayacağını duyurmuştu. E5'te, CarrefourSA'nın hemen yanında yer alan Toyota'nın eski merkezinin bulunduğu 60 dönümlük arsada inşa edilecek projenin toplam değeri 500 milyon liranın üzerinde olacak.

420 gecekondu ile anlaşıldı

Eyüp'te dev dönüşüm olacak Maltepe'de Kiptaş'm toplam 850 dönümlük alanı hem kendi projeleri hem de hasılat paylaşımı ile değerlendirdiğini ve yeni bir yerleşim merkezi oluşturduğunu ifade eden Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, "Okulu, hastanesi, alışveriş alanları ve camisiyle yepyeni bir yaşam alanı oluştu" dedi. Maltepe'de Süreyyapaşa bölgesinin Adalar manzarasına hâkim bu bölümünde metronun gelmesiyle ulaşımın daha da kolaylaşacağının altını çizen Yıldırım, "Zaten sahile çok yakm bir yer. E5'e bir bağlantı da yapılırsa kusursuz bir lokasyon olacak" şeklinde konuştu.


Kiptaş'ın Maltepe'de başka arsası kalmadığını, geri kalan kısımların plansız olduğunu kaydeden Yıldırım, gelecek dönem projelerine ilişkin şu bilgileri verdi: "Finanskent'in yanında, Eyüp Alibeyköy'de dev bir dönüşüm projesine başlayacağız. 420 gecekondu sahibiyle anlaştık. Bir kısmı gecekonduların bulunduğu yerler, bir kısmı bizim arsalar olmak üzere, 550 dönümlük alanda, büyük bir projeye başlayacağız. Her gecekondu sahibine projeden bir daire vereceğiz. Detayları İBB Başkanı Kadir Topbaş açıklar."

FUAYE SÜREYYAPAŞA VİTRİNDE

Süreyyapaşa bölgesinde satışa çıkarılan en yeni proje ise Kiptaş ve Yılmaz İnşaat'ın kat karşılığı anlaşmasıyla hayata geçirilen Fuaye Süreyyapaşa. 850 konutluk projede, 1+1,2+1,3+1 ve 4+1 konutlar mevcut.
1+1'lerin satışı henüz yapılmazken, 2+1'lerin başlangıç fiyatları 250 bin lira olarak belirlendi. Metrekare fiyatlarının 2 bin 300 ile 2 bin 700 TL arasında olduğu Fuaye Süreyyapaşa, arsa dahil 300 milyon liralık bir yatırım. Projeden gelen hasılatın yüzde 42'si Kiptaş'ın olacak. Yüzde 85'i yeşil alanlara ayrılacak 106 dönümlük arsada inşa edilen projede konutların her biri kat bahçeli olacak. Yılmaz İnşaat'ın patronu Hakan Yılmaz, 2 günde 100'e yakın ön talep topladıklarını belirterek, 80 kişinin kaparosunu yatırdığını kaydetti.
 

 

Kaynak: Menekşe Ataselim / Habertürk

  • Etiketler:

Yorum Yaz