Kartal değişiyor, değerleniyor! KARTAL DOSYASI

Kartal değişiyor, değerleniyor! KARTAL DOSYASI

Kartal’da değişimin fitili ateşlendi bir kere. Zaha Hadid’in dönüşüm projesi gecikmeye uğramış olsa da eski fabrika alanlarının yerine yeni konut projeleri yükseliyor. Adalet Sarayı’nın etkisiyle bölgede ofis projeleri de ağırlık kazanacak

Bülent YOLDAŞ/ Sabah Emlak&Mortgage


İstanbul gayrimenkul ve emlak piyasasında değişim, dönüşüm ve gelişimden bahsedildiğinde ilk akla gelen ilçelerin başında kuşkusuz Kartal geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası bir yarışma açarak, Kartal Kentsel Dönüşüm projesi çalışmalarını başlatmasından bu yana Kartal üzerine yazılan her yazıda, söylenen her sözde Kartal'ın İstanbul'un yeni çekim merkezi, cazibe merkezi, gelişim aksı olduğu ifade edildi. İstanbul'un en önemli merkezi iş alanı olan Maslak'a alternatif bir merkez olacağı vurgulandı.
 
Ünlü mimar Zaha Hadid tarafından hazırlanan Kartal Kentsel Dönüşüm projesi konsepti yarışma sonucu seçildi. Henüz projenin hayata geçmesine yönelik somut bir çalışma başlamamasına, sürecin uzamasına rağmen Kartal'da değişim ve dönüşümün başlaması için projenin adı bile yetti. Birbiri ardın, gayrimenkul projesi geliştiricileri ve inşaat şirketleri boş arsalarda ve eski fabrika alanlarında konut projelerine start verdi. E- 5 hattı boyunca yükselen konut projelerini, otel ve ofis projeleri takip etti. 2010 yılında da inşaat şirketleri Kartal'da yeni projelere başlayacaklarının sinyalini veriyor.

Metro 2011'de faaliyete geçiyor
Kartal'ın gelişme potansiyelini tetikleyen unsurlardan birini de ulaşım aksları üzerinde bulunması oluşturuyor. Bir yanda E-5 hattı, diğer yanda deniz ulaşımı, Sabiha Gökçen hava alanına yakınlığı ve en önemlisi 2011 yılında devreye girmesi planlanan Kadıköy-Kartal Metro istasyonu bölgeye olan ilgiyi artırıyor.
Kartal'ın kadederini değiştiren bir diğer yatırım projesi de dünyanın en büyük adalet saraylarından biri olmaya aday, Kartal Anadolu Yakası Adalet Sarayı'nın bu bölgede yapılıyor olması. 2010 sonunda hizmete açılması planlanan adalet sarayında yaklaşık 8 bin kişinin çalışacağı öngörülüyor. Bu da bölgeye önemli bir nüfus transferini ve emlak hareketliliğini beraberinde getirecek.
 
Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi
* İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle 2006 yılında düzenlenen uluslararası bir yarışma sonucu Ünlü mimar Zaha Hadid'in projesi konsept proje olarak seçildi.
* 2008 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Zaha Hadid projeyi kamuoyuna tanıttı.
* Proje alanıyla ilgili imar planı hazırlık çalışmalı mahkemelere taşındı.
* Şu anda proje alanıyla ilgili 1/5.000 binlik planlar İstanbul Büyükşehir Belediye'sinde ve yakın zamanda askıya çıkması bekleniyor.
* Sonrasında da 1/1.000'lik planlar hazırlanacak
* Her şey yolunda giderse en iyi ihtimalle projeye 2011'de start verilebilecek.
* 550 hektarlık alanı kapsayan dönüşüm projesinin 10 yılda tamamlanması öngörülüyor.
 
Kartal Kentsel Dönüşüm Alanı'nda kimlerin arazisi var
Şirket                       Metrekare

Eczacıbaşı              317.932
Siemens                 79.930
Doğuş Ga.             74.265
Mutlu Akü               69.671
Metal Holding           58.779
Sunta Tahta A.Ş.     51.959
Gözütoklar Yapı      41.548
Kibar Holding           33.355
Exsa Export              28.120
Valfsel Armatür       26.500
 
Seyba Residence, tropik havayı Kartal'a taşıdı
SEYBA, Residece'ta 118 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatı 240 bin TL'den başlıyor. Kartal Atalar'da Teknik İnşaat tarafından inşa edilen Seyba Residence projesi 13 katlı bir blok ve 9'ar katlı 2 blok ve 7 katlı bir blok olmak üzere toplam 4 üniteden oluşuyor. Adını Orta ve Güney Amerika'da yetişen tropikal bir bitkiden alan Seyba Residence, 118 m2 ‘den 1+1'den başlayıp 231 m2 6+1 olmak üzere 7 farklı büyüklükte toplam 201 daireden oluşuyor. Projedeki dairelerin fiyat aralığı ise 240 bin ile 620 bin TL arasında değişiyor.
 
Narcity'de 1+1'ler yüzde 5 peşinatla
MALTEPE Başıbüyük'te Tepe İnşaat'ın yaptığı Narcity, sosyal ve sportif olanakları, ile dikkat çekiyor. İnşası devam eden son etabında, 1+1'den 4+1'e farklı tipte dairelerin satışta olduğu toplam bin 306 konutluk Narcity'de 850 aile yaşıyor. Narcity'de hemen teslim 1+1 dairelerin satışlarında yüzde 5 peşinat avantajı sunuluyor. Kampanya 15 Şubat'a kadar devam edecek. Projede 1+1 dairenin fiyatları 174 bin ile 192 bin TL arasında değişiyor.
 
Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım
Kartal geç de olsa ‘dönüşecek'
KARTAL bölgesine 5 yıl önce inşat temeli atmaya başladık. O dönemlerde Ataşehir, Bahçeşehir gibi bölgeler revaçtaydı. Merkezi bölgelerdeki arazi fiyatlarının aşırı şişmesiyle, yeni yerleşim bölgelerin gündeme geleceğini gördük. Büyümenin doğuya doğru olacağını anladık ve hava, deniz, kara ulaşımının en rahat olduğu Kartal'daki çalışmalarımızı hızlandırdık. Ayrıca ‘Kentsel Dönüşüm' çalışmalarının başlaması da öngörümüzü destekleyen bir unsurdu. Kentsel dönüşüm kapsamında somut bir adım atılmadı ama bölgedeki fabrika alanlarının yerini yaşanabilir konut projeleri aldı. Hal böyle olunca kentsel dönüşüm dışarıdan içeri doğru gerçekleşmeye başladı.
 
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya
Ofis yatırımları da ağırlık kazanacak
İNŞAATI devam eden Anadolu Yakası Adalet Sarayı ve metro projesi ile şu anda 1/5.000'lik planları askıya çıkartılmayı bekleyen Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi Kartal'ın gelişiminde büyük rol oynuyor. Ayrıca bölgedeki hastane, otel ve üniversite yatırımları da bu gelişimi destekliyor. Kartal'ın Hava limanına yakınlığı da otel yatırımlarını tetikliyor, yeni açılması planlanan vakıf üniversiteleri bulunuyor. Kartal'da konut ağırlıklı yatırımlar yatırımlar devam edecek. Konutun yanı sıra ofis yatırımları da artacak. Dumankaya Vizyon projesini de bu öngörü ile başlattık. Kartal bizim ilgi odağımızda olmaya devam edecek ve yeni projeler gerçekleştirme imkanlarını değerlendireceğiz.
 
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz
Anadolu Yakası'nın yeni çekim merkezi
KARTAL'IN Anadolu Yakası'nın merkezi haline getirilmesi vizyonuyla planlanan, Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 100'den fazla sanayi tesisi bölgeden taşındı. Nitelikli konut siteleri, hizmet ve kültür alanları, opera binası, Kartal marinası, oteller ve sosyal alanlarıyla Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi bölgenin çehresini değiştirecek.
Kartal'da 2010'da hizmete açılacak olan ve Anadolu yakasının tüm adliyelerini bir araya toplayan Avrupa'nın en büyük Adliye Sarayı projesi, bölgeye yakın bir tarihte önemli bir nüfus sirkülasyonu kazandıracak. Konut ve iş yeri talebi hızla artacağı için yatırım açısından çok avantajlı. Pendik ve Tuzla çevresindeki yatırmlarda Kartal'daki gelişimi etkiyiyor.
Bu yönleriyle Kartal ilçesi, Gebze, Pendik ve Tuzla için cazibe merkezi oluyor.
 
BU PROJELER DEĞİŞİMİN SİMGESİ
Kartal'da değişimin öncüsü olan bugünkü projeler, gelecek için de bir fikir veriyor. “Kentsel Dönüşüm” ve niteliksiz yapıların yenilenmesiyle bu projeleri yenileri takip edecek.
Kartal'da değişimin simgesi haline gelen projeler belli başlı bölgelerde yoğunlaşıyor. Bunların başında E-5 hattı, Yakacık, Uğur Mumcu ile sahil kesimindeki eski bostan tarlaları geliyor. Kartal'da değişimi sembolize eden bu projeler, aynı zamanda gelecekteki Kartal için de bir fikir veriyor. Bugün sınırlı sayıdaki bu projeleri niteliksiz yapı stoğunun dönüşümü ve “Kentsel Dönüşüm”le birlikte yeni yeni projeler takip edecek.
 
Demirli Yapı'dan “Karlı Dönüşüm Projesi”
DEMİRLİ Yapı, Demirli Park Projesi'nde “Karlı Dönüşüm Projesi” sloganıyla 60 Aya 0 faiz, ara ödemesiz ve kredi ile hemen tapu teslim kampanyasını uygulamaya başladı. Fiyatların 145 bin TL'den başladığı projede yüzde 1 ve yüzde 5 peşinat ödeme seçeneği sunulurken, 120 aya kadar yüzde 0,78 faiz oranıyla banka kredi kullanma imkanı sunuluyor. 24 ay'dan 60 aya kadar ise yüzde 0 faiz uygulanan projede, peşim alımlarda da yüzde 10 indirim uygulanıyor. Demirli Park projesi Kartal Yakacık'ta 9 blok ve 294 daireden oluşuyor. Proje Mayıs 2011'de tamamlanacak.
 
Dragos Royal Tower futbolcuların gözdesi
DAP Yapı'nın inşa ettiği Dragos Royal Towers 4 blokta 212 daireden oluşuyor.Projede büyüklükleri 88- 270 metrekare arasında değişen 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri bulunuyor. 150 milyon TL'ye mal olan projede fiyatlar 412 bin TL'den başlayıp 1 milyon 630 bin TL'ye kadar çıkıyor. yüzde 75 satış oranın yakalandığı Dragos Royal Towers ‘ın Aralık 2010 ‘da tamamlanması hedefliyor.
Futbolcuların gözdesi olan projede Bursasporlu Ali Tandoğan'ın 203 ve 179 metrekarelik iki konut satın aldığı, şimdiye kadar tüm projelerde 20 ‘ye yakın futbolcuya ev satışı gerçekleştirildiği açıklandı.
 
DRAGOS ROYAL TOWER
Daire Tipi Metrekare Fiyat Aralığı
1+1 88,90-90,77 412.052-420.719
2+1 126,68-134,22 587.161-622.110
3+1 127.78-170,92 592.260-924.249
4+1 Dubleks 251.25 1.164.543-1.358.634
 
 
Teknik Yapı Kartal'da üç koldan ilerliyor, yeni projeler yolda
 
KARTAL'DA üç projeyi birden sürdüren Teknik Yapı, önümüzdeki aylarda'da Kartal'da yeni projelere start vermek için hazırlıklarr yapıyor.
 
* Upcity Flats
Kartal Uğur Mumcu'da yapımı devam eden Upcity Flats projesi 340 daire ve ticari ünitelerden oluşuyor. Aralık 2011'de tamamlanması planlanan projede 149 adet 1+1, 161 adet 2+1 ve 30 adet 3+1 tipinde daire yer alıyor. Toplam 19 bin 323 metrekarelik arazideki inşaat büyüklüğü yaklaşık 50 bin metrekare, kiralanabilir mağazaların inşaat büyüklüğü ise yaklaşık 12 bin metrekare olacak.
 
* Uptwins Deluxe Residence
Uptwins Deluxe Residence, iki yüksek blok ve tek katlı ticaret merkezinden oluşuyor. Üç ayrı daire tipinden oluşan Uptwins Deluxe Residence bloklarında büyüklüğü 38,71 metrekare ile 128,92 metrekare arasında değişen toplam 312 daire yer alıyor. Satışları 15 Ağustos'ta başlayan Uptwins Deluxe Residence projesinin temeli de eş zamanlı olarak atıldı ve dairelerin Eylül 2011'de sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.
 
* Uprise Elite
Yaklaşık 250 milyon TL civarında yatırım ile hayata geçirilen ve 37 bin metrekare arsa üzerine inşası devam eden Uprise Elite 3 yüksek blok, bir residence ve Teras Evler'den oluşacak. Aralık 2010'da teslim edilecek projede 704 adet daire ile 8 adet ticaret alanı olacak. Projede yer alan ve 19 kattan oluşan üç blokta 1+1 2+1, 3+1 ve 4+1 tipi daireler, penthouse dubleks tarzı Teras Evler'de 3+1 ve 5+1 tipi daireler, 42 katlı residence bloğunda ise özel 1+1, 2+1 ve 3+1 tipi daireler olacak.
 
Propa martta Aura Kartal projesine başlayacak
PROPA İnşaat, Kartal'da, E-5 aksında özel bir rezidans-home office projesine başlıyor. 8 bin metrekare alan üzerinde, iki blokta toplam 224 konuttan oluşan Propa Aura Kartal, Sözüneri Mimarlık tarafından tasarlandı. Propa İnşaat İcra Kurulu Başkanı Can Reşit Özçiçek, Propa Aura Kartal ile 30 milyon dolar ciro hedeflediklerini, Mart ayında projenin inşasına başlanacağını belirtti.
 
Dumankaya Vizyon'da ofisler pazara çıkacak
DUMANKAYA Vizyon, 2 blok olmak üzere toplam 350 rezidans daireden oluşuyor. Mimari tasarımı Tatsuya Yamamoto ve Gökhan Aktan Altuğ'a(Tago Mimarlık) ait olan projede, stüdyodan 1+1 ve 2+1'e, 3+1 daireden loft daireye pek çok seçenek bulunuyor. Bu iki bloğu bağlayan alt birimde ise mağazalar, lokantalar ve sosyal tesisler bulunacak. Şu anda sadece residenceların satışta olduğu Dumankaya Vizyonda, ofisler ise yaza doğru pazara çıkaçak. Şirket, ofislerin satış ya da kiralanmasına yönelik ne tür bir model uygulayacağı üzerine çalışmalar yapıyor.
 
DUMANKAYA VİZYON
Daire Tipi Metrekare Fiyat Aralığı

Stüdyo 56 225.000
1+1 61-65 213.000-270.000
2+1 104 419.000
3+1 137 451.000
 
Çukurova, İstanbul'a Kartal'dan girdi
KARTAL'DA Çukurova Gayrimenkul tarafından inşa edilen 180 konutluk Adanus Park projesinde fiyatlar 168 bin liradan başlıyor.
Adana ve Mersin'de birçok konut projesi teslim eden, Çukurova Gayrimenkul & İnşaat'ın, Adanus Park Konutları, Kartal'da yükseliyor. Proje, TEM bağlantı otoyolu üzerindeki 10 bin metrekare arsa üzerine 180 residence'tan oluşuyor. TAGO Mimarlık tarafından projelendirilen Adanus Park'ta 1+1, 2+1, 3+1, 5+1 tipte daireler toplam 3 blokta bulunuyor. Brüt olarak 73,25 metrekare, 127,15 metrekare, 128.36 metrekare, 155,83 metrekare, 164,55 metrekare, 287,22 metrekare olan daire tipleri ile farklı ihtiyaçlara yönelik alternatifler sunuyor.
 
ADANUS PARK
Daire Tipi Metrekare Başlangıç Fiyatı

1+1 73,25 175.000
2+1 127,15 285.000
3+1 128,36 290.000
4+1 164,55 395.000
 
Selective Kartal'da teslimler mayısta başlıyor
ALPER İnşaat tarafından inşa edilen Selective Kartal Evleri Mayıs'ta sahiplerine teslim ediliyor. Yüzde 65'i satılan projede, Şubat ayına kampanyasında, projeden daire alanlar teslime kadar 3 ay boyunca taksit ödemeyecek, taksitler Haziran ayında başlayacak. Peşinat ödemesi ise Ocak 2011'de yapılacak. Peşinatı sözleşme anında vermek isteyenlere ise yüzde 10 indirim uygulanacak. Dairelerin fiyatları 144 bin liradan başlıyor.
 
SELECTIVE KARTAL
Daire Tipi Metrekare Başlangıç Fiyatı (TL)

1+1 67,72-73,38 144.000
2+1 96,42 Satışları Tamamlandı
3+1 146,60 290.000
4+1 191,33 Satışları Tamamlandı
 
Helenium Twins'te 185 bin TL'ye daire
İSTANBUL Kartal'da E-5 karayolu kıyısında Başarır İnşaat inşa edilen Helenium Twins Residence, biri 17 diğeri 18 katlı 2 bloktan oluşuyor. Proje 1+1 ve 2+1 tipte dairelerden oluşuyor. Anadolu yakasında yapımı süren adliye karşısında yer alan site, metroya yürüme mesafesinde bulunuyor. Sabiha Gökçen havaalanına 14, Kartal ferbiot iskelesine 3, Bostancı feribot iskelesine 8 kilometre mesafede yer alanDaire fiyatlarının 185 bin TL'den başladığı projede 36 aya kadar yüzde 0, 120 aya kadar ise 0.99 faiz uygulanaıyor. Site geniş sosyal olanaklarıyla da dikkat çekiyor.
 
Nish Adalar'da 500 daire satıldı
KİPTAŞ'ın Maltepe'de 202 bin 500 metrekare arsası üzerine Özyazıcılar İnşaat tarafından inşa edilecek olan Nish Adalar, 62 blokta 2 bin 200 konuttan oluşuyor. 15 Ocak'ta 5 Ada 1 Salon sloganıyla satışa çıkan projede kısa sürede 500 daire satıldı. Proje, Küçükyalı sahil yoluna 4 kilometre, E-5'e 2 kilometre, Bostancı İskelesi ise 7 kilometre mesafede inşa edilecek. Hasılat paylaşımı modeliyle yapılacak olan projenin, inşaat alanı ise 420 bin metrekare. 2009 yılının Aralık ayında yapımına başlanan proje 2012'nin mayıs ayında tamamlanacak.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz