Baki Özdemir ''Konut kredi faizlerinin düşmesi, piyasaya canlılık katar''

Baki Özdemir ''Konut kredi faizlerinin düşmesi, piyasaya canlılık katar''

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, Türk gayrimenkul sektörü için konut kredisi faizinin düşük seviyelerde olmasının piyasaya büyük hareketlilik katacağını ifade etti.

Türkiye genelinde gayrimenkul piyasasındaki rakamlar, ekonomik veriler ışığında büyük önem taşıyor. Uzun yıllardır ekonominin lokomotifi konumunda olan sektör, son dönemde artan maliyetler ve yüksek faizler sebebiyle durgunluk dönemi yaşıyor. Gayrimenkul sektöründe aylık satış raporları ise bu noktada, dönemsel hareketliliğin ayrıntılarını anlatan en önemli rapor olarak öne çıkıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), 2021 yılının Eylül dönemine ait konut satış istatikleri raporunu yayımladı. Gayrimenkul sektörü, 2021 yılının en hareketli dönemini Eylül ayında yaşadı. Bu dönemde ülke genelinde toplamda 147 bin 143 konut satışı gerçekleşti. Ağustos ayında bu rakam 141 bin 400 olarak kayıtlara geçmişti.

Satışların artışında devamlılığı sağlamak önemli

TUİK tarafından açıklanan verilere göre 147 bin 143 adetlik konut satışında en yüksek pay 28 bin 229 ile İstanbul’un oldu. Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Satış rakamlarındaki artışın sektör açısından önemli olduğunu dile getiren Özdemir ‘’TÜİK’in açıkladığı rakamlar, piyasalar açısından önem taşıyor. 2020 yılının aynı dönemine göre 2021 yılında konut satışlarında yüzde 7,6’lik bir artış gerçekleşti. Bu gelişme, piyasalarda olumlu bir hava oluşturdu. Burada satışların artışında devamlılığı sağlamak büyük önem taşıyor’’ ifadelerini kullandı.

Kredi faizlerinin düşmesi piyasaları hareketlendirir

Açıklanan rapor kapsamında ipotekli konut satışlarındaki düşüşe de dikkat çeken Özdemir ‘’Türk gayrimenkul piyasası için hiç kuşkusuz en kritik nokta ipotekli satışlar. Konut kredisi faizlerinin yüksek bantta seyrediyor olması, özellikle yerli yatırımcıyı kilitlemiş durumda. 2020 yılının yaz döneminde yapılan kredi kampanyasıyla faizler ciddi seviyede düşmüş ve önemli cirolar elde edilmişti. Ancak kampanyanın bitmesi ve o dönemden bugüne kadar ekstra bir konut kredi faiz çalışmasının yapılmaması kendisini hissettirdi. TUİK’in açıkladığı rakamlar da bunu destekler nitelikte. 2020 yılının ilk 9 ayında ipotekli konut satış sayısı 508 bin 960 olarak açıklanmıştı. 2021’ın aynı döneminde bu rakam tam yüzde 64,3 oranında düşüş yaşadı ve 181 bin 855 olarak kayıtlara geçti. Bu veriler, gayrimenkul piyasası için konut kredisi faizlerinin büyük önem taşıdığının diğer bir göstergesi olarak öne çıkıyor’’ dedi.

Yabancı ilgisi devam ediyor

Vatandaşlık avantajı ve döviz kurundan dolayı yabancı gayrimenkul yatırımcılarının bazı avantajlara sahip olduğunu dile getiren Özdemir ‘’Eylül 2021 döneminde, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 25,8 oranında arttı ve 6 bin 630 olarak kayıtlara geçti. Bu veri, yabancı gayrimenkul yatırımcısının Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını gösteriyor. Öyle ki topla konut satışlarının yüzde 4,5’i yabancı yatırımcıya satıldı. Bundan sonraki dönemde de buna benzer rakamlar görmeye devam edebiliriz. Diğer bir pencereden bakıldığında ise İstanbul, yabancıya satış noktasında lider konumda. Megakent, yabancı yatırımcının gözdesi olmaya devam ediyor.’’ diye konuştu.

Kentsel dönüşüm gerçeği önümüzde duruyor

Sektörde canlılığın ve dinamizmin artarak sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Özdemir ‘’Son dönemde artan maliyetler sebebiyle üretimde bir yavaşlama söz konusu. Ancak İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin kentsel dönüşüm gerçeği var. Bu noktada hızlı aksiyon almak ve yapıları hızlıca yenilemek gerekiyor. Forev Yapı olarak biz de bu noktada yeni projelerin startını verdik. Kısa süre içerisinde satışlarına başlayacağımız çok özel bir projemiz olacak’’ açıklamasında bulundu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

''Konut kredi faizi düşmeli, kentsel dönüşüm özel olarak desteklenmeli''
  • 02.12.2021 10:34

''Konut kredi faizi düşmeli, kentsel dönüşüm özel olarak desteklenmeli''

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, kentsel dönüşüm sürecinin Türkiye açısında ...

Baki Özdemir ''Yabancıya konut satışında ekspertiz düzenlemesi satışları artıracak''
  • 17.11.2021 11:19

Baki Özdemir ''Yabancıya konut satışında ekspertiz düzenlemesi satışları artıracak''

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, TÜİK ve Merkez Bankası'nın konut sektörüyl ...

Baki Özdemir ''Konut kredi faizi psikolojik sınırın altında olmalı''
  • 04.11.2021 17:02

Baki Özdemir ''Konut kredi faizi psikolojik sınırın altında olmalı''

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, artan inşaat maliyetlerinin konut fiyatlar ...

Kamu bankalarının faiz indirimi neler getirecek?
  • 25.10.2021 13:40

Kamu bankalarının faiz indirimi neler getirecek?

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, Merkez Bankası'nın faiz indirimini ve düşe ...

Baki Özdemir ''Konut kredi faizlerinin düşmesi, piyasaya canlılık katar''
  • 18.10.2021 15:28

Baki Özdemir ''Konut kredi faizlerinin düşmesi, piyasaya canlılık katar''

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, TÜİK tarafından açıklanan konut satış ista ...

Konut fiyatlarındaki artış devam edecek mi?
  • 08.10.2021 14:31

Konut fiyatlarındaki artış devam edecek mi?

Forev Yapı Satış Müdürü Baki Özdemir, konut fiyatlarındaki artışı ve gayrimenkul ...