Anadolu yakasın parlayan yıldızları nereler?

Anadolu yakasın parlayan yıldızları nereler?

Kartal, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gökdelen ve iş merkezleriyle ünlü Büyükdere Caddesi'ne alternatif bir iş alanı olma yolunda. Kartal'ın yanı sıra Pendik ve Kurtköy ilçeleri de Anadolu yakasının parlayan yıldızları olarak sektörün önemli firmalarının ilgi odağı haline geldi

Büyükdere'ye alternatif Arsa fiyatlarının Avrupa yakasına oranla daha ekonomik olması, 2000'lerden itibaren ilgiyi Anadolu yakasına  çevirdi. Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, Avrupa yakasında merkezi konumda inşası mümkün olmayan, daha geniş taban alanlı, az katlı, kullanışlı binaları Anadolu yakasında inşa ermenin, bölgeyi avantajlı kıldığım belirtti. Soner, Anadolu yakasında birinci derece merkez oluşturma vizyonuyla geliştirilen Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'nin imar planındaki temel unsurun, Kartal'ı gökdelen ve iş merkezleriyle ünlü Büyükdere Caddesi'ne alternatif merkezi iş alanına dönüştürmek olduğunu söyledi.


4.5 milyon insan barınacak

 Başak Soner, 555 hektarlık alanda hazırlanan ve 4.5 milyon insanı barındıracak Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 7-8 milyon dolarlık inşaat, 1 milyon dolarlık altyapı ve 1 milyon dolarlık sosyal donatı yatırımının öngörüldüğünü söyledi. Proje alanında yapılacak 4.5 milyon metrekare inşaatla ofis, ticaret, turizm ve konut alanları oluşacağını belirten Soner, "İstanbul için yeni, modern ve uluslararası ilgi odağı bir iş ve yaşam merkezi doğmuş olacak. Bu merkez, metro, Marmaray ve deniz ulaşımı ile İstanbul'un tüm alanlarına, Sabiha Gökçen Havalimanı ile yurtiçi ve yurtdışına bağlanacak" dedi.


Kartal'ın giriş kapısı Teknik Yapı Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, 2400 konutluk beş projeleri Uplife Park, Uprise El ite, Upcity Flats, Uptv/ins Deluxe Residence ve Evora'yı Kartal'da gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek Uprise Elite'in Kentsel Dönüşüm Projesi'yle birlikte İstanbul'un yeni prestij ve turizm alanı olacak Kartal'ın giriş kapısı olduğunu belirtti. Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, Pendik-Kurtköy, Tuzla ve Kartal'ın İstanbul'un en çok gelecek vadeden bölgesi olduğunu söyledi. Ali Dumankaya, yakın gelecekte Anadolu yakasının cazibe merkezi olacağına inandıkları bölgede yatırımlara hız verdiklerini de vurguladı. Da'p Yapı Başkanı Ziya Yılmaz da, Dragos Royal Towers ve Dap Royal Center'ın ardından bölgede yatırımlarını sürdüreceklerini kavdetti.

 

Teknik Yapı'dan Kartal'a 500 konutluk yeni proje

Umut Durbakayım, birkaç ay içinde Kartal'da yeni bir projeye başlayacaklarının bilgisini verdi.

Umut Durbakayım, Teknik Yapı'ya ait arsa üzerinde yükselecek olan 500 dairelik projenin rezidans ağırlıklı bir yaşam sunacağını söyledi.

Upcity Residence projesinde daire almak isteyenler önce ömek daireyi görme imkanına sahip olacak. Projede 281 daire yer alacak. 48 adet stüdyo, 179 adet 1 artı 1 ve 54 adet 2 artı 1'in yer alacağı projede ayrıca 52.50 ile 232 metrekare arasında değişen 6 farklı tipte ticari birim yer alacak. Projede dairelerin fiyatı 70 bin 900 üe 223 bin 300 lira arasında değişecek. Projenin yüzde 80'i yeşil alana ayrılırken rezidans olarak planlanan iki blok home-office kullanımına uygun altyapıya sahip olacak. Aydos Ormanı'nm eteğinde yer alacak projenin yeşil alan olarak ayrılacak kısımlarında 159 metrekarelik açık havuz ile basket sahası, çocuk oyun alanı, yürüyüş yollarıyla birlikte spor alanları olacak.

 

Kaliteli yaşamın adresi: Upcity

 Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Kartal'da inşa ettikleri Upcity Residence ve Upcity Flats'tan daire alanlara sordukları 'Neden aldınız?' sorusuna cevap verenlerin yüzde 85'inin 'Güvenli, yeşili bol, kaliteli hizmet alabileceğim bir sitede oturmak istiyorum' dediğini söyledi


Teknik Yapı'nın, Kartal Uğur Mumcu bölgesinde inşa ettiği, Aralık 2011'de sahiplerine teslim edilmeye başlanacak Upcity Residence ve Upcity Flats'tan daire alanlara sorulan 'Neden aldınız?' sorusuna cevap verenlerin yüzde 85'i 'Güvenli, yeşili bol, kaliteli hizmet alabileceğim bir sitede oturmak istiyorum' dedi.

Teknik Yapı'nın daire sakinleri arasında yaptığı araştırmadan çıkan diğer sonuçlara göre; projenin E-5 ile TEM'e çok yakın olması, uygun fiyat ve ödeme koşulları ile kapalı otoparkı olması, alım kararını etkileyen önemli faktörler olarak sıralandı. Ticari birimler de Upcity'yi cazip kılan diğer unsurlardan. Upcity'nin müşteri kitlesi daha çok mühendis, öğretmen, doktor ve orta-üst düzey yöneticilerden oluşuyor.


48 ay 0 faizle rezidans

Teknik YapıHolding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, Upcity Residence'daki dairelerin ilk kez konut sahibi olmak isteyenler için uygun fiyat ve ödeme koşullarına sahip olduğunu söyledi. Teknik Yapı olarak bu anlayış kapsamında rezidans kavramına farklı bir yaklaşım getirdiklerini belirten Durbakayım, dairelerde yüzde 1 peşinat, sıfır faiz sunduklarını kaydetti. Durbakayım şöyle dedi:

"Peşin ödemede yüzde 5 indirim uyguluyoruz. Taksitli satışlarda 48 aya kadar sıfır faiz uygulaması bulunuyor. Minimum yüzde 25 peşinatlı satışlarda, geri kalan bakiyeye 12 ve 24 ay için 0, 36 ay vade içinse 0.28 ile 120 ay 0.76 arasında değişen uygun faiz seçeneği sunuyoruz.


Yüzde 35 peşinata 36 ay 0, yüzde 50 peşinata 48 ay 0 faiz avantajı bulunan projemizde, yüzde 1 peşinat ödeyerek daire almak isteyenlere yüzde 8 gibi üç ayrı ara ödeme ile birlikte kalan bakiyeye 12 ay için 0, 24 ay için 0.17 ya da 120 ay için 0.76 arası değişe nfaiz oranlarıyla kredi imkanı sunuyoruz."

 

Projelerimiz iyi prim yaptı

Umut Durbakayım Umut Durbakayım-Teknik Yapı Başkan Yardımcısı

Teknik Yapı'nın yaklaşık 2.400 konutluk 5 projesi, Uplife Park, Uprise Elite, Upcity Flats, Uptwins Deluxe Residence, Evora'yı Kartal'da inşa ediyoruz.
Kartal bizce İstanbul'un güneye açılan kapısı. Stratejik konumuna bağlı olarak hizmet ve yerleşim alanında yeni bir yapılanmanın başlanacağı Kartal'a Uplife Park ile giriş yaptık. Bölgeye 5 yıl önce inşaat temeli attık. O dönemlerde Ataşehir, Bahçeşehir gibi bölgeler revaçtaydı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda arazi sıkıntısından dolayı,merkezi bölgelerdeki fiyatların aşın şişmesiyle birlikte, yeni yerleşim bölgelerinin gündeme geleceğini gördük. Kadıköylü bir firma olarak büyümenin doğuya doğru olacağını anladık ve hava, deniz, kara ulaşımının en rahat olduğu Kartal'daki çalışmalarımızı hızlandırdık.
 

Kentsel dönüşüm önemli

Ayrıca 'Kentsel Dönüşüm' çalışmalarının başlaması da öngörümüzü destekleyen diğer önemli unsurdu. Beklediğimiz gibi takip eden iki yıl içinde Kartal'da konut arzına paralel talep de patladı, ilk yaptığımız projeler çok iyi prim yaparak alıcısına kazandırdı. Fiyat artışı sindire sindire gerçekleşti.
Böylece bundan sonraki projelerin de önü kesilmemiş oldu.
Bölgedeki fabrika alanlarının yerini yaşanabilir konut projeleri aldı. Hal böyle olunca kentsel dönüşüm dışarıdan içeri doğru gerçekleşmeye başladı.
Dolayısıyla Uplife Park'tan hemen soma temelini attığımız Uprise Elite projemiz 'Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Tasarım Projesi'yle birlikte İstanbul'un yeni prestij ve turizm alam olacak Kartal'ın giriş kapısı oldu."

Havaalanına 10 dakika

Umut Durbakayım, Kartal'ı tercih etmelerinin diğer sebeplerini şöyleanlattı: "Kartal'da inşa edilmekte olan ve dünyamn en büyük adalet sarayı bölgede home-office tarzı dairelerin talep edilmesine neden oluyor. Kartal'da çok stratejik bir yerde bulunan projelerimiz, E5, E6 ve Sahil Yolu'nun Kartal'ın yeni yerleşim bölgesine bağlantı yaptığı noktada yer alıyor. Projenin Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı'na uzaklığı ise sadece 10 dakika olacak."

 

İş dünyasının tercihi

 Ziya Yılmaz-Dap Yapı Başkanı

Bankalar buraya kaydı

Bölgede inşa ettiğimiz Dragos Royal Tovvers'da finale yaklaştık.
Dap Royal Center'ın ise yüzde 30'unu sattık. Önümüzdeki dönemde yeni açılan ve planlanan tünel projeleri ve bağlantı yollarının gelişimi Kağıthane ve Kadıköy-Kartal metro hattının hayata geçmesi ile Kartal talep gören bölge haline gelecek. İnsanlar, Anadolu yakasında Maltepe, Kartal, Dragos gibi yerlere taşındı. Yeni projeler hayata geçmeye başladı.
Sanayi, limanlar, havaalanı ve Formula 1 de bu geçişte önemli rol aldı. Bu taşınma yeni ve güzel projeler üretildikçe devam edecektir. İş dünyası da düzenli ve yeterli altyapı olanakları dolayısıyla Anadolu yakasını tercih ediyor. Bankaların çoğunun bilgi işlem merkezleri buraya kaydı.


15 dakikada Kadıköy

Bölge, ulaşım ve konum açısından çok avantaj lı bir noktada bulunuyor. E5 ve TEM bağlantısı hem özel araç hem de toplu taşıma için güçlü ulaşım aksları yaratıyor. Kadıköy-Tuzla istikametinde, çift yönlü hafif raylı sistem güzergahı önemli bir ayrıcalık. Kısa sürede tamamlanması beklenen ve Kartal-Kadıköy arasım 15 dakikaya indirecek metrobüs hattı ile Marmaray projesi bölgeye değer katacak. Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, nitelikli konut siteleri, hizmet ve kültür alanları, opera binası, Kartal Marinası, adliye sarayı, oteller ve sosyal alanlarıyla bölgeye yakın bir tarihte önemli bir nüfus sirkülasyonu kazandıracak.
Konut ve işyeri talebi hızla artacağı için yatırım açısından çok avantajlı.


 

Yatırımcı için doğru adres

Ali Dumankaya-Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi

Gelecek vadediyor

Pendik-Kurtköy, Tuzla ve Kartal bölgelerinin Avrupa yakasındaki Bahçeşehir bölgesi ile birlikte İstanbul'un en çok gelecek vadeden bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bundan kısa bir süre önce, yakın bir gelecekte Anadolu yakasının cazibe merkezi olacağı öngörüsüyle bu bölgede yatınmlannııza hız vermiştik.
Bugün bu öngörümüzün son derece isabetli olduğunu görüyoruz. Nitekim Kurtköy, Sabiha Gökçen Havalimanı, Formula 1 yarış pisti gibi dev yatırımlarla kalkındı ve yatırımcısına önemli getiriler sundu. Ayrıca yakın gelecekte havaalanının hemen yanında İleri Endüstri Teknoloji Parkı'nın temeli atılacak ve 5 yıl içerisinde bu parkta 30 bin kişilik bir istihdam olacak.


Stratejik önemi artacak

Bu projeye ek olarak bir silikon vadi projesi daha var ki 5 milyar dolara yalan bir yatırım değerine sahip, bu yatırımın da hayata geçmesiyle birlikte sadece bu bölge değil tüm Türkiye için çok büyük bir gelişim olacak ve ülkemizin stratejik önemi bir kat daha artacak. Yakın dönemde de Pendik Marina'nın hayata geçmesi ve yine bu bölgede yapılması beklenen 5 yıldızlı 5 yeni otel projesiyle birlikte inanıyorum ki bölgesel gelişim daha da hızlanacak.
Öte yandan Kartal bölgesi de kentsel dönüşüm ile yeni boyut kazanacak, bölgedeki yatırımlar ise hız kazanmış durumda. Dolayısıyla PendikKurtköy, Tuzla ve Kartal bölgeleri yatırımını konuttan yana değerlendirmek isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alması gereken bölgeler olarak gelişimim devam ettiriyor.
 

  • Etiketler:

Yorum Yaz