İnanç Kabadayı, yeni konut finansman paketini yorumladı!

İnanç Kabadayı, yeni konut finansman paketini yorumladı!

Cumhurbaşkanı’nın konut alacaklara yönelik açıkladığı Konut Finansman Paketi çerçevesindeki kredi kampanyasına ilişkin Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı görüş bildirdi.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı şunları söyledi:

"Genel perspektiften bakacak olursak, pandemiyle başlayan daha sonra uluslararası ürün tedarik zincirinin kırılmasıyla beraber oluşan emtia fiyatlarındaki artışlar ve akabinde son dönemdeki Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşla beraber maliyetleri negatif etkileyen durumlar oluştu. Son iki yıldır yaşanan süreç içerisinde mobilite ve hareketliliğin azalmasıyla konut üretimi de ciddi şekilde kısıtlanmıştı. Son zamanlarda da konut arzıyla ilgili talebi karşılayacak şekilde yeterli konut üretilemedi. Bunu hızlandırmak için de birkaç tane adım atıldı. Dünyada ve Türkiye’de enflasyonist ortam ve hayat pahalılığı son dönemde gündemi oldukça meşgul ediyor. Atılan bu adımlar ile açıklanan paketler, konut üretimi için ciddi bir teşvik oluşturacaktır. 

Konut finansmanı konusunda sunulan 3 ayrı paket, tüketiciler açısından da ciddi fırsatlar barındırıyor. Bu konuda belirlenen iki tane önemli kriter var. Bunlardan ilki birinci el olması, ikincisi ise satın alınacak konut fiyatının 2 milyon TL’ye kadar olması. Sunulan avantajlardan en önemlisi ise 2 milyon TL’ye kadar 10 yıl vadeli, aylık yüzde 0,99 faiz ile kredi imkânı. Bu avantajlar aslında tamamen tüketicinin üzerindeki kredi maliyetini azaltacak, tüketiciyi ihtiyacı olan konuta ulaştıracak. 

Bu fırsatlarla beraber önümüzdeki günlerde, belirlenen kriterlere uygun konutlarda ciddi şekilde yansımasını göreceğiz. Açıklanan finansman paketlerinin piyasaya da tüketiciye de çok olumlu bir katkısı olacak. Konut piyasasında son dönemlerde özellikle iki önemli sorun var. Bunlardan en önemlisi tüketicinin konuta erişiminde karşılaştığı maddi yetersizlik ve kredi imkânının azlığı gibi engeller. Diğeri ise arz yönünde yaşanan sıkıntılar diyebiliriz. Üretimin yavaşlaması ve azalmasının sebebiyle arz talep arasında bir dengesizlik oluştu. Bu dengesizliği bir an önce stabil hale getirmek için atılan bu tür adımlar ile arzı hızlı bir şekilde artırmamız lazım.

Sunulan paketlerde, Mayıs ayı başı itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış olan inşaat projelerinin bir an önce tamamlanabilmesi için de 20 milyar liralık bir kaynak ayrıldığı açıklandı. Bu miktar bir başlangıç da olabilir ve kullanıldıktan sonra bu rakam artırılabilir. İnşaat seviyesinin asgari yüzde 40 olması şartı ile yüzde 50’sinin satılmamış olmasındaki amaç ise önce ihtiyaç olan ürünün piyasaya sürülmesinin hedeflenmesi. Diğer taraftan TOKİ’ye de 30 milyar TL gibi bir kaynak aktarımı var. Bu iki adım ile beraber basit bir matematikle 120 ile 150 bin civarı arasında yeni konut üretilebilir. Bu durumun önümüzdeki 1 yıllık sürece çok büyük etkisi olacaktır. Özellikle düşük ve orta gelirli tüketicilerin konut alabilmesi açısından arzın artırılmasına yönelik desteklerin çoğalmasını bekliyoruz."
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Ege Yapı, İstanbul'daki Cer Loft’un 2. etabını satışa sundu
  • 22.03.2023 16:02

Ege Yapı, İstanbul'daki Cer Loft’un 2. etabını satışa sundu

Cer Loft’un 2. etabında 27 özel loft daire bulunuyor ...

Ege Yapı, iki yılda 7 yeni projeye imza atacak!
  • 25.01.2023 14:29

Ege Yapı, iki yılda 7 yeni projeye imza atacak!

Gayrimenkul sektörünün öncü firmalarından Ege Yapı, hayata geçirdiği inşaat proj ...

“Yeni Konut Finansman Modeli inşaat sektörü için can suyu olacak”
  • 06.01.2023 11:24

“Yeni Konut Finansman Modeli inşaat sektörü için can suyu olacak”

Merakla beklenen yeni konut finansman modeli hakkında ayrıntılar açıklandı. Ege ...

Ege Yapı, Mamut Art Project'in ana sponsoru oldu!
  • 27.10.2022 17:23

Ege Yapı, Mamut Art Project'in ana sponsoru oldu!

Sanatı ve sanatçıları destekleyecek çalışmaların içerisinde yer almaya devam ede ...

Ege Yapı Modernyaka’da Herkese Göre Bir Avantaj Var!
  • 23.06.2022 14:49

Ege Yapı Modernyaka’da Herkese Göre Bir Avantaj Var!

Avcılar Ispartakule lokasyonunda Ege Yapı tarafından inşa edilen ModernYaka proj ...

İşte "İlk Evim Konut Finansmanı" paketinin detayları!
  • 21.05.2022 09:16

İşte "İlk Evim Konut Finansmanı" paketinin detayları!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, İlk Evim Konut Finansmanı" kullandırım şartlarına il ...