Emlakçılardan 'Aile Kredisi' talebi!

Emlakçılardan 'Aile Kredisi' talebi!

Emlakçıların kişiye değil, haneye ya da aileye kredi verilmesi önerisine gayrimenkul sektörü temsilcilerinden de destek geldi.

Emlakçılar, kredi ya da kredi kartı geçmişi olmadığı için bankalardan kredi çekemeyen ve bankalar ile daha önce sorun yaşayan vatandaşlara yönelik kişiye değil, haneye ya da aileye kredi verilmesi önerisinde bulundu. 

Emlakçıların "Aile Kredisi" önerisine destek veren gayrimenkul sektörü temsilcileri de talebin hayata geçmesi halinde konut satışlarında hareketlilik olacağını belirtiyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürmesinin sektöre hareketlilik getirdiğini, faiz düşüşü ve kampanyaların sektöre çok olumlu etkileri olduğunu, pazarlık bedelinin aşağıya inmesini sağladığını ifade ederek, piyasada alım gücünü aşan bir konut arzı bulunduğunu, alıcı tarafında mevcut 300-500 bin lira arasındaki talebe karşın bazı lokasyonlarda fiyatların bu talebin en az 2 katı seviyesinde olduğunu söyledi. 

Aşa, bazı şirket ve müteahhitlerin lüks konut üretme "ısrarının" devam ettiğini iddia ederek, "Vatandaş, daha önce faizler yüksek olduğu için ev almaktan ümidini kesmiş, alım taleplerini ertelemişti. Şimdi faiz düşüşü olduğu için, biraz da uygun fiyata projeler yapılmaya başlandı, eskiden olduğu gibi 'kira ödemek yerine ev alıp taksit ödeyeyim' diyecek. Satılamayan konutların ana kaynağı ise lüks konseptte yapılan konutlar." şeklinde konuştu.

Proje geliştiricileri ve müteahhitlerin piyasayı artık okumaları gerektiğini belirten Aşa, "Alıcı kitlesi iyi tespit edilmeli. Hangi bölgede, hangi konseptte ev yapılması gerektiği, fiyatın satılabilir bedelinin ne olacağı önceden tespit edilirse konut satılamıyor diye bir şey olmaz." ifadesini kullandı. 

nizameddin aşa

Kredi ve kredi kartı ödemelerini aksattığı için bankalarda çok sayıda sabıkalı vatandaş olduğuna işaret eden Aşa, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konut almak isteyen vatandaşlar için aslında bir sicil affı bekliyoruz. Şu ana kadar kredi ve kredi kartı kullanmayan vatandaşlar da Kredi Kayıt Bürosunda kaydı çıkmadığı için kredi alamıyor. Bu vatandaşlara ve daha önce banka ile sorun yaşamış olanlara bir çözüm gelmesi lazım. Adama krediyi vermedikten sonra faiz düşse ne olacak? 

Esnafın istediği sicil affının konut almak isteyen vatandaşa da gelmesi lazım. Adam bir kredisinin taksitini biraz aksatmış, sabıkayı yemiş, kredi alamıyor. Bu durumda olup konut almak isteyen vatandaşlar için hane veya aile kredisi çıkarsınlar. Mesela, evde baba sabıkalı olduğu için kredi alamıyor, anne de, çocuklar da çalışıyor. Kişiye değil, haneye veya aileye kredi gibi bir çözüm üretilebilir. Aile veya hane kredisi gibi bir model geliştirilebilirse baba sabıkalı diye kredi alamıyorsa aile kredi alabilir. Satışlarda bu model çok faydalı olur. Zaten uygulamada da, baba kredi alıyor, evde yaşayan diğer bireyler de ödemeye yardım ediyor. Model hayata geçerse bugün ilk etapta, ölüsü, 100 bin konut talebi gelir."

"Risklerin iyi analiz edilmesi gerekir"

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun da söz konusu modelin bankaların ticari durumu ile ilgili olduğunu belirterek, "Bankaların yeniden yapılandırma anlamında bu tür borçlulara bir ödeme kolaylığı göstermesi, faizleri silmesi gibi bir sürü model hayata geçirilebilir. Böylece en azından ödeme imkansızlığına düşmüş kişilere bir ödeme kolaylığı getirilmiş olur. Bu da, birtakım sıkıntıların yaşandığı böyle bir dönemi dikkate aldığımızda olumlu kabul edilecek bir şey. Yalnız burada risklerin iyi analiz edilmesi gerekir." diye konuştu. 

aziz torun

Torun, yatırım için tasarrufun özendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, herkesin faizlerin düşmesini arzu ettiğini, faizlerin düşmesiyle vatandaşların harcama ve tasarruf gücünün artacağını söyledi. Torun, "100 lira kredi kullanan bir insan 15 lira faiz ödüyorsa, 15 lira eksik harcıyor ve eksik tasarruf ediyor demektir. Bunu mümkün olan en aşağı seviyeye çekmemiz önemli. Sektör olarak arzumuz, yılık faiz oranlarının yüzde 10'un altına düşmesi ve aylık faiz oranlarının da yüzde 1'in altında olması. Sürdürülebilir uzun vadeli kredi için gerekli olan bu." ifadelerini kullandı. 

Şu anda aylık yüzde 0,95'lere gelen faizlerin yıllık bazda 11,5'lerde olduğunu belirten Torun, yüzde 0,70 faiz ile olağanüstü bir satış rakamı yakaladıklarını, sürdürülebilir bir faiz oranı olduğu zaman vatandaşların gayrimenkule yatırım yaptığını, sürdürülebilir faiz oranının yüzde 0,70 olduğunu, bu oran ile geciken talebin canlandığını, tüketicilerin bu orandan "cesaretle" kredi kullandığını söyledi. 

Aziz Torun, istikrar ve enflasyon oranına bağlı olarak konut kredisinde faizlerin düşmesini beklediklerini, bankaların biraz daha fedakarlık yapması gerektiğini de belirtti. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Emlakta kayıtdışı iş yapanlar piyasayı manipüle etti!
  • 28.11.2022 11:08

Emlakta kayıtdışı iş yapanlar piyasayı manipüle etti!

Pandemi sonrası yaşanan küresel maliyet artışları ve komşu ülkelerden gelen göçl ...

Emlakçıların yeni oyunu: Kira borsası!
  • 08.09.2022 09:57

Emlakçıların yeni oyunu: Kira borsası!

İkinci el araçta yaşanan fırsatçılık kiralık eve sıçradı. Emlakçılar, her bölged ...

Türkiye için kazanç vakti!
  • 28.08.2018 18:00

Türkiye için kazanç vakti!

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyasın ...

Gayrimenkul sektöründe bu hafta neler oldu?
  • 22.08.2014 16:17

Gayrimenkul sektöründe bu hafta neler oldu?

Emlaktasondakika, haftalık emlak haberlerini derlediği Emlak Bülteni ile bir yen ...

Gayrimenkul sektörünün 300 milyar liralık katkısı
  • 14.04.2012 15:44

Gayrimenkul sektörünün 300 milyar liralık katkısı

Gayrimenkul sektörü 2011 yılında ekonomiye 300 milyar lira katkı yaptı ...

Emlaktasondakika.com gayrimenkul profesyonellerini buluşturdu
  • 28.03.2012 17:49

Emlaktasondakika.com gayrimenkul profesyonellerini buluşturdu

Emlaktasondakika.com, gayrimenkul piyasasının öncü markalarının kurumsal iletişi ...