maritbet girişmaritbet
Kiracılıkta yeni dönem başlıyor!

Kiracılıkta yeni dönem başlıyor!

Türk Borçlar Kanunu’nun kira artışlarının üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı ile sınırlandırılmasına ilişkin hükümlerinin işyeri kiraları açısından 5 yıl ötelenmesine dair geçen yıl kabul edilen düzenlemedeki yanlışlık düzeltilirken, erteleme süresi de 8 yıla çıkarıldı

Türk Borçlar Kanunu'nun kira artışlarının üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı ile sınırlandırılmasına ilişkin hükümlerinin işyeri kiraları açısından 5 yıl ötelenmesine dair geçen yıl kabul edilen düzenlemedeki yanlışlık düzeltilirken, erteleme süresi de 8 yıla çıkarıldı.

Konut kiraları ise 1 Temmuz'dan itibaren yeni kanuna tabi olacak ve artışlar ÜFE ile sınırlı olacak. Geçen yıl ocak ayında çıkarılan Borçlar Kanunu'nun kira sözleşmelerine ilişkin hükümleri, mart ayında çıkarılan yargıyı hızlandırma paketi çerçevesinde 5 yıl süreyle ötelendi.

İTİRAZ EDİYORLARDI

Ancak ötelemeye ilişkin atıfta bulunulan maddelerin numaralarının kaydırıldığı dolayısıyla yapılan düzenlemenin eksik kaldığı sonradan fark edildi ve perşembe günü kabul edilen Torba Yasa teklifiyle hata düzeltildi.

Buna göre, kiracının Türk Ticaret Kanunu'nda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, Borçlar Kanunu'nun kiralamaya ilişkin maddeleri 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmayacak. Bu düzenlemeye en fazla tepki alışveriş merkezi yatırımcılarından geliyordu.

DÖVİZLE KİRA 5 YIL ARTMAYACAK

- Türk Borçlar Kanunu'nun kirayla ilgili hükümleri konut kiralamaları için 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

- Taraflarca anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, 5 yıldan uzun süreli veya 5 yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde de ÜFE'deki artış oranı ile kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde bulundurulacak.

- Konut kirası sözleşmelerinde artış yapılırken, o aydan geriye doğru son 1 yıl içinde ÜFE'de meydana gelen artış dikkate alınacak.

- Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamayacak.

- Döviz kurunda aşırı artış olması durumunda ise Borçlar Kanunu'nun “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı hükümleri kiracı lehine uygulanarak kirada indirim söz konusu olabilecek.

Posta

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Konut kirasında fahiş artışa düzenleme!
  • 17.03.2022 10:09

Konut kirasında fahiş artışa düzenleme!

Fırsatçı ev sahiplerine ve fahiş ev kirası artışına karşı harekete geçiliyor. Ge ...

Kiracı, eve ortak kiracı alabilir mi?
  • 18.11.2021 11:44

Kiracı, eve ortak kiracı alabilir mi?

Kira fiyatlarının yükselmesi nedeniyle pek çok kiracı da, masrafları paylaşmak i ...

Hızla yükselen ev kiraları tüketiciyi isyan ettirdi!
  • 24.08.2021 15:25

Hızla yükselen ev kiraları tüketiciyi isyan ettirdi!

Kentsel dönüşümle başlayan, yeni tip koronavirüs salgını, üniversitelerin açılma ...