İstanbul'da 300 BİN BOŞ KİRALIK KONUT!

İstanbul'da 300 BİN BOŞ KİRALIK KONUT!

Kiranın bir bölümünü elden alarak vergi kaçıran ev sahipleri, kiracısını çıkartmaya korkar oldu. İstanbul'da kiralanmayı bekleyen 300 bin konut var

Kiracılar, kira gelirini beyan etmeyen ev sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Bazı uyanık kiracıların “ev sahibim vergi kaçırıyor” diyerek Maliye'ye ihbar ettikleri, ev sahibine kesilen vergi cezasından da yüzde 10 oranında ödül aldıkları belirlendi. 2009 yılı kira gelirlerini beyan etme dönemi 25 Mart tarihi itibariyle doldu. Bu yıl, kira gelirlerinin beyan eden ev sahibi sayısında rekor artış sağlandı. Kira gelirlerini beyan eden ev sahibi sayısında rekor artış sağlanmasında Maliye'nin etkin denetimlerinin yanı sıra kira gelirini beyan etmeyen ev sahiplerini kiracıların ihbar etmesi etkili oldu.

Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, 2008 yılında uygulamaya konulan düzenlemeye göre, 500 liranın üzerindeki kira bedellerinin banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor. Bazı uyanık ev sahipleri, kira gelirlerini gizlemek için kiracısıyla anlaşarak, kira bedelinin bir kısmını banka üzerinden bir kısmını da elden tahsil ediyor. Bu yöntemle, kira geliri yıllık istisna tutarının altında kaldığı için ev sahibi, kira gelirinin vergisini ödemekten kurtuluyor. Ancak bu durum, kiracının evden çıkmasıyla ev sahibinin aleyhine işlemeye başlıyor.

Ev sahibine kızan kiracı, Maliye'ye ‘ev sahibim vergi kaçırıyor' diyerek ihbarda bulunuyor. Bu ihbarı değerlendirmeye alan Maliye elemanları da, ev sahiplerinin kira gelirlerine geri dönük beş yılı kapsayacak şekilde inceleyerek, ödenmeyen vergiler için yüklü vergi çıkarıyor. Kiracı ise vergi kaçağını ihbar ettiği için, ev sahibine kesilen vergi cezasının yüzde 10 kadar ihbar tazminatı alıyor. İhbarcıların kimliği gizli tutulduğu için de, ev sahibi kimin ihbar ettiğini bilmiyor. Maliye Bakanlığı kaynakları, bu yıl beyan dönemi öncesinde ev sahibini ihbar eden kiracılar sayısında rekor artış olduğunu bildirdi. Maliye, ev sahibini ihbar eden kiracılar arasında ‘kira artış oranını beğenmeyen', ev sahibi ile kavga eden kişilerin de bulunduğu kaydettiler.
 
Maliye'nin mektupları işe yaradı

Kiracıların ihbarının yanı sıra vergi daireleri de ev sahiplerini sıkı takibe aldı. İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç geçtiğimiz günlerde yaptığı bir toplantı ile İstanbul'da 150 dairesi olup da bugüne kadar tek kuruş vergi vermeyenlerin tespit edildiğini ve bu kişilere mektup göndereke, ‘verginizi ödeyin' dediklerini açıklamıştı. İstanbul Gelir İdaresi Başkanlığı uzmanları, mektupların işe yaradığını ve vergi beyannamesi sayısında artış olduğunu belirttiler. Uzmanlar, bu yıl hedeflerinin bu kapsamdaki 100 bin kişi olduğunu belirterek İstanbul'da şu anda 300 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunduğunu ve rakamı 400 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
 

  • Etiketler:

Yorum Yaz