Irak'ta 500 bin konut KİPTAŞ'tan sorulacak

Irak'ta 500 bin konut KİPTAŞ'tan sorulacak

Irak'ta Türk müteahhitlerinin inşaa edeceği 500 bin konutun proje ve danışmanlığını ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şirketi KİPTAŞ üstlenecek

Kaynak: Yeni Şafak / MURAT PALAVAR

Başkan Topbaş'ı makamında ziyaret eden Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji, Irak'ta yapılacak 1 milyon konutun 500 bininin ihalesini Türk müteahhitlerin kazandığını belirterek, "KİPTAŞ da projeleri ve denetimi yapacak. İnşallah çok yakın zamanda Sayın Topbaş ile birlikte Bağdat'ta temel atacağız" dedi. Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Istabraq Ibraheem Abdulwahab Al-Shouk ile beraberlerindeki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki makamında ziyaret etti.

TÜRK MÜTEAHHİTİNİN BAŞARISI
Ziyaretin ardından görüşmeye ilişkin açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Irak Hükümeti'nden Yatırım Komisyonu Başkanı ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı ile heyetlerinin birkaç gündür İstanbul'da bulunduğunu belirterek, "Kendilerine belediyemizi ziyaret ettikleri için teşekkür ediyorum. Irak'ta yapmak istedikleri 1 milyon konutluk çalışmanın 500 binini Türk müteahhitleriyle yapmayı planladıklarını ifade ettiler. KİPTAŞ'ın da 500 bin konutluk bu projede kontrolörlük ve danışmanlık hizmetiyle destek vermesini istediklerini kaydettiler" diye konuştu.

DESTEK VERİRİZ
Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji'nin, İstanbul'da KİPTAŞ'ın ve Türk işadamlarının yaptıkları konutları çok beğendiğini ifade ettiğini söyleyen Topbaş, "Biz de kendilerine Irak'ın yeniden yapılanmasına Türkiye olarak ve özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak destek vereceğimizi söyledim, her türlü imkan ve fırsatı açacağımızdan bahsettim. İnşallah yakın zamanda Irak'ta 500 bin konutun temel atma töreninde olacağız" dedi.
 
Irak'ta yapılan 1 milyon konutun 500 binini Arma Grup ve Çelikler Gurup adlı Türk firmalarının kazandığını açıklayan Sami Raoof Taqi Al-Araji de "Yani Türk firmaları Irak'ta 500 konut inşa edecek. Bu konutların projelerini ve denetimini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketi KİPTAŞ yapacak. İstanbul'da olmaktan ve Türk firmalarını yakından görme fırsatı bulmaktan çok memnunum" şeklinde konuştu.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz