Tozkoparan'da 58 hektarlık alanda dönüşüm başladı

Tozkoparan'da 58 hektarlık alanda dönüşüm başladı

TOKİ ve Güngören Belediyesi’nin birlikte Tozkoparan'da yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi kapsamında dörtte biri için vatandaşla uzlaşma sağlandı.

TOKİ ile Güngören Belediyesinin geçen yıl imzaladığı protokolün ardından 5 bin 500 konutun, 190 dükkanın bulunduğu 58 hektarlık alanın dönüşümü için çalışma başladı. Konut sahiplerinden yüzde 25'i ile anlaşılırken, diğerlerinin ikna edilmesi için görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. 3 etapta yapılacak projede hak sahipleri ile imzaların tamamlanması halinde tahliye ve yıkım çalışmaları başlayacak.

YERİNDEN ETMEYECEK, RANTSAL OLMAYACAK

Güngören Belediyesi yetkilileri Tozkoparan'daki dönüşümün vatandaşı yerinden etmeyen, rantsal değil, gerçek anlamda bir kentsel dönüşüm olacağını vurguladılar. Yetkililer, vatandaşın elindeki metrekareyi küçültmeden, üstüne para istemeden, mahalle kültürünü bozmadan, inşaat yoğunluğunu da artırmadan Türkiye'ye örnek olacak bir kentsel dönüşümün nasıl yapılacağının formülünü ise şöyle anlattılar:

“Burası İstanbul'un mahalle kültürünün korunduğu ender yerlerden biri. Biz bu nedenle site tarzı yerine mahalle dokusunun korunduğu bir dönüşüm yapacağız. Ne AVM ne rezidans olacak. Sadece TOKİ'nin bu projeyi vatandaştan para almadan yapabilmesi için 58 hektarlık alanın 4 hektarını TOKİ'ye ticari bölge olarak vereceğiz. Buraya onlar AVM, rezidans yapamayacak. Onun yerine iş yeri, çarşı, özel okul, özel hastane, otel yapabilecekler.

YEŞİL ALAN 60 BİN METREKAREYE ÇIKACAK

Mevcut Tozkoparan halkının yaşayacağı bölgede de 4 bin metrekarelik kamu sağlık tesisi, ilkokul, ortaokul, liseler olacak. Konut sayısı 5 bin 500 iken buna da sadece 700 konut ilave edeceğiz. İlave konutları belediyenin kentsel dönüşüm projelerinde rezerv alan olarak kullanmak için yapacağız. Böylece mahallenin nüfusunu 16 binden 19 bine çıkarmış olacağız. Ama buna karşılık park alanını 25 bin metrekareden 60 bin metrekareye çıkaracağız. İstanbul'un ortasında bisiklet yolları, yürüyüş parkurları, meyve ağaçları olan, dokusu bozulmayan bir mahalle olarak yaşayacak Tozkoparan.”

METREKARESİNE 3 BİN LİRA ÖDENECEK

Belediye yetkilileri, “Vatandaşa yeriniz şu kadar değerlendi o nedenle üstüne metrekaresi 10 bin liradan şu kadar da para verin” demeyeceklerini vurguladılar. Ancak yetkililer, bazı konut sahiplerinin 38 metrekare yerleri varken, en küçük dairenin 45 metrekare olması nedeniyle ortaya çıkan sorunun ise şöyle aşıldığını anlattılar:

“Vatandaşın kendi konutu kaç metrekare ise karşılığında o kadar konut vereceğiz. 55 metrekare dairesi olana 55 metrekare daire vereceğiz. Ancak bazı yerlerde vatandaşın 38 metrekaresi var ve yeni projede en küçük dairemiz 45 metrekare. Biz vatandaşı mağdur etmemek için elindeki konutu 40 metrekareden sayıyoruz. Aradaki farkı bize maliyet fiyatımızdan yani bir metrekaresi 3 bin liradan ödemesini istiyoruz. Vatandaşın bunu ödeme gücü yoksa, bankadan kredi almak istemiyorsa TOKİ'ye başvurup uzun vadeli, düşük faizli kredi de alabilir. Konutu 58 metrekare olan 55 metrekarelik konut isterse biz ona 9 bin lira ödeyeceğiz; 60 metrekarelik konut isterse o bize 6 bin lira ödeyecek. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Ölçümlerini tek tek yaptık, vatandaşın konutunu az değil çoktan hesapladık. Şimdiden vatandaşın dörtte biri ile anlaşma sağladık.

KİRASI BİN LİRA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımı İstanbul için aylık 860 lira ve bu 18 ayla sınırla. Oysa bizim projede TOKİ yaklaşık bin lira kira yardımı yapacak ve evler teslim edilinceye kadar bu yardım yapılacak. 18 ayda biterse 18 ay; 36 ayda biterse 36 ay kira yardımı yapılacak.

KİRACILAR NE YAPACAK?

Tozkoparan'da 20-30 yıldır oturan kiracılar var. Bunların oranı yüzde 15-20 civarında. Onları da mağdur etmek istemiyoruz. Aynı yerden ev veremeyeceğiz ama isterlerse TOKİ'nin 81 ildeki projelerinden uygun koşullarda ev sahibi olabilecekler. Ayrıca onlara da iki kira tutarında taşınma yardımı vereceğiz.”

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Güngören Belediyesi, Kahramanmaraş Göksun'a 200 konteyner ev kuruyor
  • 06.03.2023 12:44

Güngören Belediyesi, Kahramanmaraş Göksun'a 200 konteyner ev kuruyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Göksun ilçesine yardımlar ...

Bakan Kurum: "Hiçbir politik hesaba kentsel dönüşümü kurban etmedik"
  • 07.03.2022 11:21

Bakan Kurum: "Hiçbir politik hesaba kentsel dönüşümü kurban etmedik"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Güngören Belediyesi G ...

Tozkoparan'da kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı!
  • 05.03.2022 17:34

Tozkoparan'da kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "İstanbul'un deprem d ...

Güngören'de kentsel dönüşüme alınan sitenin temeli atıldı
  • 22.12.2021 15:57

Güngören'de kentsel dönüşüme alınan sitenin temeli atıldı

Güngören'de kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan Doğakent Sitesi'nin temeli ...

Güngören dönüşüm projesinde anlaşan komşulara ilave imar hakkı!
  • 02.12.2021 17:25

Güngören dönüşüm projesinde anlaşan komşulara ilave imar hakkı!

Güngören'de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında anlaşan komşu bina ...