Tarlabaşı'nda 20 bin metrekarelik alanda ve 9 yapı adasında çalışmalar sürüyor!

Tarlabaşı'nda 20 bin metrekarelik alanda ve 9 yapı adasında çalışmalar sürüyor!

Beyoğlu'ndaki kentsel dönüşümün üç ayağından biri olan Tarlabaşı'nda, 20 bin metrekarelik alanda 9 yapı adasında çalışmalar sürüyor

Bina, sokak ve altyapı yenileme çalışmaları kapsamında 210'u tescilli sivil mimarlık örneği toplam 278 bina yenilenecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihalesi 16 Mart 2007'de gerçekleşen ve GAP İnşaat tarafından yapılan yenileme çalışmalarının devam ettiğini, bölgenin daha modern şartlara kavuşacağını söyledi.

Tarlabaşı'nda ortalama 100-150 yıllık binalarla karşılaştıklarını, bunların bakımsız olduğunu ifade eden Demircan, şunları kaydetti: "Diğer yandan da yaşadığımız hayatın talepleri var. Otoparklar, iç hacimler, bir konuttan, bir ticarethaneden, bir esnaflıktan asgari olarak beklediğimiz iç alanlar var. Bütün bunları alt alta koyup hem tarihi hem de şehrin silüetini koruyacaksınız, fonksiyonlarını da günün şartlarına uyumlu hale getireceksiniz. Yani zoru başaracaksınız. Bu bakış açısıyla Tarlabaşı'nda total olarak 300'e yakın binada bir operasyon yapılıyor."


"Örnek bir proje"
Demircan, Tarlabaşı'nda yürütülen projenin "örnek" olduğunu belirterek, bölgede bütüncül yaklaşımla ortaya koydukları vizyonun herkesi ikna ettiğini anlattı.

Ahmet Misbah Demircan, şöyle devam etti: "Bu süreçte belki kendimizi algılatmakta biraz daha fazla çaba sarf etmek zorunda kaldık. Ama bugün geldiğimiz noktada burada sadece bir restorasyonu başlatmış olmuyoruz aynı zamanda bir zihniyet değişimini gerçekleştiriyoruz. Eski eserlere yönelik restorasyon çalışmalarında yeni bir yöntemin de ortaya çıkmasına sebep oluyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu tamamlandığında hayalimizin gerçek şeklini göreceğiz."

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, çalışmalara salt bir inşaat olarak bakılamadığını belirterek, "Çünkü binalardan bazıları aynen korunurken bazılarının cephe korumaları yapılıyor" diye konuştu.

Tarlabaşı'ndaki binaların bakımsız ve yıkılmaya yüz tutmuş durumda olduğunu ifade eden Demircan, "Dönüşümle birlikte her şey iyileşecek. Benzer çalışma, farklı semtlerde de yapılabilecek" dedi.

Türkiye'nin son 10 yılda çok büyüdüğüne ve zenginleştiğine vurgu yapan Demircan, şunları kaydetti: "Asıl hedefimiz bu tarz çalışmaları vatandaş eliyle yapmak ve dönüştürmektir. Ama böyle dönüşüm çalışmalarında bir çıkmaza giriliyorsa, öncülüğümüzü gerektiriyorsa o zaman daha fazla müdahil oluyoruz. Kentlerin daha yaşanabilir hale gelmesi, yapılarının buna göre dizayn edilmesi gerekiyor. Bu konu, belediyelerin en önemli görevleri arasına girdi. Bu anlamda şehrin gelecek vizyonunu tayin edecek organizasyonların belediye eliyle yürütülüyor olması lazım çünkü imar planlama yetkisi belediyelerdedir. Ama bu makro planlamaları yapmanın yanı sıra gerektiğinde Tarlabaşı'nda olduğu gibi işin içine girip, detaylarına nüfuz edip bire bir yürütücü noktasına gelinmesi gerekiyorsa bunu da yaparız."

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Türkiye'nin 5. alışveriş merkezi kütüphanesi Malatya'da hizmete açıldı
  • 23.12.2020 19:20

Türkiye'nin 5. alışveriş merkezi kütüphanesi Malatya'da hizmete açıldı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Malatyapark AVM içerisi ...

Demircan, Vaniköy Camisi'ndeki yangın yerini inceledi
  • 16.11.2020 10:23

Demircan, Vaniköy Camisi'ndeki yangın yerini inceledi

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Üsküdar'daki tarihi Van ...

Okmeydanı'ndaki dönüşüm infografikle anlatıldı
  • 27.09.2018 14:43

Okmeydanı'ndaki dönüşüm infografikle anlatıldı

Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Okmeydanı Kentsel Dönüşümü'ü Beyoğl ...

Ahmet Misbah Demircan Taksim Camisi'ni anlattı
  • 19.07.2018 16:25

Ahmet Misbah Demircan Taksim Camisi'ni anlattı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, inşaatı büyük ölçüde tamamlanan ...

Taksim camisinin inşaatında son durum
  • 17.02.2018 12:58

Taksim camisinin inşaatında son durum

Temeli bir yıl önce atılan Taksim'deki caminin taşıyıcıları tamamlanma aşamasına ...

Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu'ndaki çalışmaları anlattı
  • 01.12.2017 15:18

Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu'ndaki çalışmaları anlattı

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Ya ...