Selami Öztürk: Kadıköy’de 27 bin 500 bina doğru yapılmamış!

Selami Öztürk: Kadıköy’de 27 bin 500 bina doğru yapılmamış!

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kadıköy, Bağdat Caddesi'nde incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80'i riskli durumda

 

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Kadıköy, Bağdat Caddesi'nde incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80'i riskli durumda. NTV'ye konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Haber doğru. Ama bu binaların hepsi yıkılacak demek değil. 5-10 yıl içinde binalar kademeli olarak yenilenecek. Kadıköy'de 27 bin 500 bina doğru yapılmamış" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürüttüğü kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında riskli yapıların tespitine başlandı. İstanbul'un en pahalı adreslerinden Kadıköy, Bağdat Caddesi'nde de incelemeler yapıldı. İncelemeye göre, binaların yüzde 80'i riskli durumda.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, ''Bağdat Caddesi'nde çok acil hemen boşaltılması gereken bir binanın olduğunu ben bilmiyorum. Bize öyle bilgi ulaşmadı. Bağdat Caddesi'ndeki eski binaların zaman içinde elden geçirilmesi lazım ama bugünden yarına bir tehlike var, alarm veriliyor, gibi bir şey yok'' açıklamasında bulundu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise NTV canlı yayında yaptığı açıklamada, "Haber doğru. Binaların yüzde 80'i deprem riski taşıyor. Bu durum, Kadıköy'ün tamamında Suadiye, Fenerbahçe ve diğer yerler için de geçerli. Ama bu hepsi yıkılacak demek değil" dedi.

Matematiksel olarak binaların risk taşıdığını ifade eden Öztürk, "Kadıköy'de 30 bin 500 bina var. 1999 depreminde İstanbul, 1. derece deprem bölgesi ilan edildi. Depremden sonra yapılan bina sayısı 2 bin 500-2 bin 800 arasında. Bu da demek oluyor ki, 27 bin 500 bina doğru yapılmamış. Bağdat Caddesi'nde de bu durumda binlerce bina var. 30-40 yıllık binalar bulunuyor" şeklinde konuştu.

5-10 yıl içinde binaların yenilenmesinin planlandığını belirten Öztürk, "Bu süreçte, hazır beton kullanılmayan binalar ilk olarak yinelenecek. Hazır beton kullanıldığı halde problemli binalar var. 5-10 yıllık dönemde bu binaların yenilenmesi planlanıyor" dedi.

EMSAL 2.5'A ÇIKTI

Bağdat Caddesi'nde 2.07 olan emsalin 2.5'a çıkmasının planlandığını da belirten Öztürk, "Bu da demek oluyor ki, 20 daireli bir apartmanda 4 daire fazla yapılabiliyor. Bu 4 daireyi müteahhide vererek, vatandaşların kendi binasını yenilemesi mümkün olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bağdat Caddesi'nde binaların genelde 5 kat olduğunu, arka sokaklarda ise kat sayısının 15-20 kata yükseldiğini söyleyen Öztürk, "Bu değerlendirmede binanın yüksekliği, kat sayısı farketmiyor. Önemli olan depreme dayanıklı olup olmadığı" ifadesini kullandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kat artırımı ve inşaat alanı yüzdeleri ile ilgili çalışmalarını tamamladıktan sonra açıklama yapacağını da dile getirdi.

ntvmsnbc

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm nasıl gidiyor?
  • 04.05.2015 16:24

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm nasıl gidiyor?

Coldwell Banker'ın önemli satış uzmanlarından Ayşe Fügen Arda, Bağdat Caddesi'nd ...

Aydoğdu Grup, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!
  • 17.04.2015 10:02

Aydoğdu Grup, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!

Adana kökenli Aydoğdu Grup, İstanbul'a adım attı. Şirketin yönetim kurulu eş baş ...

17 bin 500 TL'yi reddetti, Kadıköy'de ev sahibi oldu!
  • 23.03.2021 11:17

17 bin 500 TL'yi reddetti, Kadıköy'de ev sahibi oldu!

Kentsel dönüşümde mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlemler uza ...

Bağdat Caddesi'nde "emlak fırsatçıları" kol geziyor
  • 12.11.2017 09:22

Bağdat Caddesi'nde "emlak fırsatçıları" kol geziyor

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği Bağdat Caddesi’nde ortaya çıkan fırsatçılar ...

Bağdat Caddesi'ndeki projelerin yüzde 60'ı Artella'yı tercih etti
  • 11.11.2016 11:24

Bağdat Caddesi'ndeki projelerin yüzde 60'ı Artella'yı tercih etti

Kentsel dönüşüm çalışmalarının İstanbul’daki en önemli noktalarından bir tanesi ...

Boyrazoğlu, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!
  • 01.11.2016 14:28

Boyrazoğlu, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!

Kentsel dönüşümün devam ettiği Bağdat Caddesi'nde Boyrazoğlu Group, Türkeli proj ...