Mehmet Özhaseki: 7 bölgede evlerin bir çoğu yapıldı

Mehmet Özhaseki: 7 bölgede evlerin bir çoğu yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör mağdurları için yapılan evlerle ilgili bilgiler verdi.

Bakan Özhaseki,  yaptığı açıklamada, seçimden önce zaaf doğacağını düşünerek öz yönetim ilan edeceği hayaline kapılanların binlerce insana zarar verdiğini bildirdi. 

O süreçte teröristlerin sokaklara döküldüğünü anımsatan Özhaseki, "Teröristlere gazı verdiler ve ortaya döktüler. O zavallıların hepsini kullandılar ve ölümüne sebep oldular. Bunu yapanlar belli. Devlet olarak buna tabii ki izin veremezdik. Oradaki teröristleri temizledik. Şimdi yapılması gereken ise devletin merhamet boyutuyla ortaya çıkması ve vatandaşların yaralarını sarması, zararları gidermesidir." diye konuştu.

Şu an tam da bu safhada olunduğunu dile getiren Özhaseki, terörün şiddetli olduğu özellikle 7 bölgede evlerin bir çoğunun yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini belirtti.

Bir kısım inşaatın bittiğini, evlerin teslim edildiğini aktaran Özhaseki, şöyle devam etti:

"Bir kısımı da 1-2 ay içerisinde bitecek ve teslimatları yapılacak. Bir kısmı ise en geç inşallah yıl sonuna kadar bitmiş olacak ve insanların evlerini vermiş olacağız. Orada yıkılan kimin evi varsa mutlaka evini veriyoruz. Eğer evinin camı kırılmışsa, duvarı yıkılmışsa veya sıvası dökülmüşse o zararlarını da karşılıyoruz. Eşyalarını kaybedenlerinin zararlarını da karşılıyoruz. Orada devlet kendisine yakışanı yapıyor ve herkesin zararlarını tazmin ediyor." 

Özhaseki, bölge halkının gelişmelerden mutlu olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eskiden teröristlerin yuvası gibi bilinen, kurtarılmış bölge olarak adlandırılan hatta onların siyasi uzantılarının yüzde 90'ların üzerinde oy aldıkları yerlerde vatandaş teröristlerin gittiğine seviniyor, bizlere dua ediyor. Ziyaretler sırasında da benden isteklerini sıralıyorlar. İlk istekleri ise şu; 'Ne olur buradan gitmeyin, bir daha bizi teröristlerin kucağına atmayın' diyorlar. 'Biz açız, sokaktayız, perişanız' demiyorlar. İlk söyledikleri bu. Orada alınan tedbirler dolayısıyla çok mutlular. Gerek asker, gerekse polislerimiz insanlara merhametle yaklaşıyor. Onlara insanca muamele yapıyorlar. O insanlar da bir daha teröristi görmek istemiyor çünkü onların belasını gördüler." 

"Vatandaş son derece memnun" 

Bölge halkının kendilerinden hayatın normalleşmesi ve zararlarının tanzimini de istediğini belirten Özhaseki, "Bir vatandaş gelip 'Yaptığınız evden almak istiyorum' derse ve anlaşma imzalarsa evinin yıkıldığı ilk günden itibaren tüm kira parasını veriyoruz, evinin hasar bedelinin yüzde 12'sini eşya bedeli olarak veriyoruz. Sonra da kaç metrelik evi yıkıldıysa o büyüklükteki evi bedelsiz olarak veriyoruz. Yani bir vatandaşın 100 metrekarelik evi yıkılmışsa 100 metrelik evi bedelsiz veriyoruz, içinin eşyasını veriyoruz, imzasını attığı zaman ise geçmişe yönelik ilk evi terk ettiği döneme kadar geçen süredeki kira bedelini ödüyoruz." diye konuştu. 

Devlet olarak üzerine düşenleri yaptıklarını vurgulayan Özhaseki, "Vatandaş da bundan son derece memnun. İnşallah önümüzdeki günlerde tüm bu evleri bitirip teslim ettiğimizde hayat normale döner. Oralar çok cazibe merkezi olacak. Orada toprak birçok yerde verimli, ticaret canlı. İnşallah terör bir daha olmazsa o bölge çok huzurlu bir yer olacak." ifadesini kullandı. 

Bakan Özhaseki, referandum süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

"Meclisten çıktıktan sonra AK Parti olarak açıkçası biraz yavaş hareket ettik. Bunu özellikle ve bilerek yaptık. Şimdi anlattıkça daha çok şey netliğe kavuşuyor. Şöyle bir boşluk da doğdu; bu sürede bolca yalan söyleyenler, durmadan uyduranlar, olmadığı halde varmış gibi birçok konuyu saptırarak dile getirenler, bayağı iş yapmışlar. Şimdi biz de anlatıyoruz ve doğruyu söylüyoruz. Ne getirip ne götüreceğini anlatmaya çalışıyoruz. Maddeleri tek tek dile getiriyoruz. Halkımız da çok daha aydınlanıyor ve bizlerin söylediklerine itimat ediyorlar. Şu ana kadar yapılan karartmalar, saptırmalar özellikle demagojik sözlerin hiçbirinin anlamının olmadığını görüyor halkımız. Gün geçtikçe ilk günden bu yana hızlı şekilde evet oyları artıyor." 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı
  • 05.11.2021 17:24

Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının teslimi yapıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de kentsel dönüşüm kon ...

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu
  • 11.07.2018 11:08

Mehmet Özhaseki devir teslim töreninde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirilen Murat Kurum, görevi Mehmet Özha ...

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"
  • 22.06.2018 10:04

"İmar Barışı'nda 30-40 milyar gibi bir para toplanacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı'na ilişkin, "Sonunda 30- ...

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"
  • 21.06.2018 10:50

"80 milyonluk vatandaşın 55-60 milyonu ihtilaflı durumdadır"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışına ilişkin, "Çıkan kanun ...

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"
  • 20.06.2018 14:05

"Yapı kayıt belgesi, iskan yerine geçiyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Yapı kayıt belgesi, iskan (yapı kul ...