'Kentsel dönüşümle ekonomide canlanma olacak'

'Kentsel dönüşümle ekonomide canlanma olacak'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Manisa Kentsel Dönüşüm Çalıştayı"nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Özhaseki, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Manisa Şubesince düzenlenen, "Manisa Kentsel Dönüşüm Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, şehzadeler şehri Manisa'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Anadolu'nun dünyanın en eski medeniyeti olarak kabul edildiğini ve her köşesinde tarihten izlerin bulunduğunu anlatan Özhaseki, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin şehir yapılarından bahsetti.

Selçuklu ve Osmanlı'da kendine has bir medeniyet anlayışının olduğunu ifade eden Özhaseki, şöyle konuştu:

"Şimdi günümüze geldiğimiz zaman doğrusu biraz iç yakıcı bir durumla karşı karşıyayız. Halihazırda kurmuş olduğumuz şehirler için bir isim takmak gerekirse, 100 yıldır Cumhuriyet dönemindeyiz. İnşallah huzur ve ağız tadıyla bağımsız olarak devam ederiz ama bizim kurduğumuz bu şehirler için ne isim veririz bilmiyorum. Arabesk medeniyeti desek doğru olur. En büyük şehirlerimizde bile 100 katlı bir gökdelen yanında 4-5 tane baraka, ilerisine gidiyorsunuz bir tamirhane, ilerisine gidiyorsunuz 3 katlı bir yapı onun yanında bir fabrika. O tarihi eserlerimizin bulunduğu yerleri biraz koruyabilsek, yeni şehirler alanlarına düzgün bir planlaşma ile yeni şehirlere doğru gitsek heralde çok daha uygun bir şehir ortaya koyar ve çıkarırdık." 

Yılda 500 bin dönüşüm 

Bakan Özhaseki, geç planlamanın bir ürünü olarak sağlıksız ve kimliksiz şehirlere sahip olunduğunu, kentlerin geleceğinin o şehirde yaşayan temsilcilerin ufuklarıyla doğru orantılı olduğunu söyledi. 

ABD'ye yaptığı bir geziden bahseden Özhaseki, oradaki imar planlarının 1711'li yıllarda, Türkiye'de ise en erken planlamanın 1930 yılında yapıldığını ifade etti.

Türkiye'nin bir deprem bölgesi olduğunu anımsatan Özhaseki, son yüzyıl içerisinde 6 ve üzerinde 56 deprem olduğunu bunların sonucunda 100 bine yakın can kaybının yaşandığını belirtti. 

Özhaseki, 1999 depreminden sonra çıkarılan yönetmeliğe göre inşa edilen yapıların daha önce yapılan binalara göre daha sağlam olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Müteahhitlik hatası yoksa, herhangi bir malzemeden çalınmamışsa 1999 yönetmeliğinden sonra yapılan binalarda insanlar rahatlıkla oturabilir. Bunun dışındaki binaları herkes bir kontrol ettirmeli, çünkü içerisinde en sevdiklerimizin canlarını taşıyoruz, mallarımız var içerisinde. Onlar biraz riskli görünüyor. Peki bunların adedi kaç, 15 milyon civarında. Yapılan araştırmada bunların yarısının direk risk grubu arasında olduğu görünüyor. 1999 öncesi yapılan riskli yapıların hepsini değiştirmek ve dönüştürmek gibi bir işimiz olmalı bakanlık olarak. Bir hesap yaptık. 15 sene içerisİnde değiştirebilir miyiz, evet değiştiririz. Yılda 500 bin bağımsız birim var. Bunun 150-200 bini İstanbul'da geri kalan 300-350 bini Anadolu'da. Bunları yapabilecek gücümüz var, bilgi birikimimiz var."

Kentsel dönüşümle krizin fırsata dönüştürülmesi gerektiğini anlatan Özhaseki, bununla ilgili yeni bir yasa hazırladıklarını ve bu sayede kentsel dönüşümün hızlanacağını belirtti. 

İller Bankası tesislerinin satılarak elde edilecek gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını ifade eden Özhaseki, kentsel dönüşümle birlikte ekonomide de canlanma olacağını kaydetti.

Özhaseki, inşaatlarda yerli malın kullanılması için desteklerinin olduğunu anlatarak, "Önümüzdeki yıllarda inşaat sektörü Türkiye'de kalkınmanın lokomotifi olacak bir sektör olarak duruyor." dedi. 

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise çalıştayın temasının kentin en büyük probleminin çözümüne yönelik olduğunu, Manisa'nın 10 yıl sonra çok daha gelişmiş bir şehir olacağını, bu kapsamda düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. 

MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı da, dünyanın birçok bölgesinde bulunan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, Türkiye'yi ileriye taşıyacak projeler üretmeye devam ettiklerini belirtti. 

Çalıştaya, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve ilgililer katıldı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Sezayi Köse Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşümü anlatıyor!
  • 27.12.2022 11:00

Sezayi Köse Gaziosmanpaşa'da kentsel dönüşümü anlatıyor!

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, Gazios ...

TOKİ Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm konutları görüntülendi!
  • 27.12.2022 10:34

TOKİ Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm konutları görüntülendi!

Gaziosmanpaşa'da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Ken ...

Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Bu depremde bizi kurtaran, konut stokumuzun yeni olmasıdır"
  • 25.11.2022 16:48

Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Bu depremde bizi kurtaran, konut stokumuzun yeni olmasıdır"

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğü ...

İşte İstanbul ve Ankara'nın kentsel dönüşüm raporu!
  • 12.11.2022 12:31

İşte İstanbul ve Ankara'nın kentsel dönüşüm raporu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 81 ilde 922 ilçede 250 bin k ...

"Türkiye'nin dört bir yanında 3 milyon konutumuzu dönüştürdük"
  • 08.11.2022 15:17

"Türkiye'nin dört bir yanında 3 milyon konutumuzu dönüştürdük"

Bakan Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Esenler Belediyesince YTÜ Davut ...