maritbet girişmaritbet
Kentsel dönüşüm kredisi için bankalar sıraya girdi!

Kentsel dönüşüm kredisi için bankalar sıraya girdi!

Bankalar kentsel dönüşümün finansmanı için sıraya girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüme faiz desteğini öngören ilk protokolü imzaladı

 

Bankalar kentsel dönüşümün finansmanı için sıraya girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüme faiz desteğini öngören ilk protokolü imzaladı.

Vatandaşlar, imzalanan protokolle birlikte kentsel dönüşüm kapsamında kullanacakları kredilerde, yüzde 3 ile 4 arasındaki maliyet indirimini elde etmiş oldu. İmza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, İş Bankası'nın yanı sıra 6 resmi müracaatın daha olduğunu, 8 kuruluşla da sözlü mutabakata vardıklarını söyledi.

İstanbul'da yapılan imza töreniyle, kentsel dönüşüm projesinde vatandaşların ihtiyaç duyacağı finansman desteği konusunda ilk adım atılmış oldu. İmza töreninde yaptığı konuşmada riskli yapı sahiplerine, uzun vadeli ve daha ucuz finansman sağlanacağını belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Piyasa koşullarına göre değişken olmakla birlikte, bakanlığın sağladığı 4 ve 3 puanlık faiz desteğinin haricinde uygulayacağımız oranı, bugünkü göstergelerle bakıldığında yüzde 0,45 ile yüzde 0,50 bandında aylık oranlar düzeyindedir ve 120 ay vade içindir. İşyerlerinde 84 ay vade söz konusu. 50 bin lira tutarında 10 yıl vadeli bir kredinin taksiti, 550 lira civarında olacak.” dedi. Bali ayrıca, kentsel dönüşüme uluslararası kaynak sağlamak üzere Fransız Kalkınma Ajansı'nın iştiraki gibi kuruluşlarla yaptıkları çalışmaların önemli aşamalara geldiğini aktardı. Bali'nin verdiği bilgiye göre, riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar uzun vadeli ve mevcut kredi şartlarından daha ucuz finansman imkânı sağlanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında bankalarca 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz desteği uygulanacak. Kentsel dönüşüm kapsamında İş Bankası'ndan kullanılacak konut kredilerine bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-yüzde 0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek.

Bakanlık tarafından sağlanacak desteğin yanı sıra, hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri sebebiyle kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak. Konutlarda 120, işyerlerinde ise 84 ay vade imkânı sağlayan protokol, bunların yanı sıra vergi ve fon muafiyeti de getiriyor. Protokol imzalanan bankaların faiz oranları anlık olarak bakanlığın internet sitesinden duyurulacak. Bakanlığa İş Bankası'nın yanı sıra 6 resmi müracaat daha yapılmış. Bunun yanı sıra 8 kuruluşla da sözlü mutabakat sağlanmış durumda. Halkbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk, Garanti Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, bakanlığın protokol imzalayacağı bankalar arasında yer alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm çerçevesinde sunulacak bu destekle önemli bir adım attıklarını söyledi.

TOKİ Haber

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Emlak Konuttan, Yeni Fikirtepe açıklaması
  • 15.05.2024 09:43

Emlak Konuttan, Yeni Fikirtepe açıklaması

Emlak Konut GYO, 1615 bağımsız bölüm için 11 milyar 514 milyon 186 bin 629 Türk ...

Zeytinburnu'nda 6 bina kentsel dönüşüm için yıkılıyor
  • 09.05.2024 10:31

Zeytinburnu'nda 6 bina kentsel dönüşüm için yıkılıyor

Yaklaşık 26 bin metrekare iskan edilebilir inşaat alanından oluşacak projede 185 ...

"Yarısı Bizden Kampanyası"nda ilk inşaat başladı
  • 26.03.2024 14:12

"Yarısı Bizden Kampanyası"nda ilk inşaat başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının başlattığı kampanya kapsamın ...

Bakan Özhaseki: " Gelin şu kentsel dönüşüme lütfen mani olmayın"
  • 22.02.2024 16:48

Bakan Özhaseki: " Gelin şu kentsel dönüşüme lütfen mani olmayın"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da 5.500 ...

Bakan Özhaseki: "İstanbul'da 1 milyona yakın konutu dönüştürmeyi düşünüyoruz"
  • 15.02.2024 16:32

Bakan Özhaseki: "İstanbul'da 1 milyona yakın konutu dönüştürmeyi düşünüyoruz"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hedefimiz İstanbul'da 1,5 milyon riskli bağımsız bölümü 5 yılda dönüştürmek"
  • 25.12.2023 09:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hedefimiz İstanbul'da 1,5 milyon riskli bağımsız bölümü 5 yılda dönüştürmek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı'nda konu ...