İNDER kentsel dönüşümü değerlendirdi!

İNDER kentsel dönüşümü değerlendirdi!

Türkiye'nin öncelikli gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşüm, Yapı-Endüstri Merkezi ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından masaya yatırıldı

İstanbul'da dönüşüm ‘rant'a takıldı

Türkiye'nin öncelikli gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşüm, Yapı-Endüstri Merkezi ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) tarafından masaya yatırıldı. Kentsel dönüşümde emsal sorunu ve Kat Mülkiyeti Kanunu'na değinen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'de ancak 4,2 emsal verildiğinde konutların yeniden yapılabilir hale geldiğini söyledi. Durbakayım, “Çünkü kısa katlı binalar var. Bu durum Bağdat Caddesi'nde mümkün olmuyor. Oradaki binalar düşük emsal nedeniyle yıkılıp yeniden yapılamıyor. İnsanlar istismar noktasına geldi. Bütün ada 1'e kaç alırız derdinde” diye konuştu.

Nüfus artışı durmalı

İstanbul'un artan nüfus sorununa işaret eden Durbakayım, “İstanbul'un nüfusunun bu noktada kalması lazım. Anadolu boşaldı. İstanbul'un artık taşı toprağı altın değil”diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Afet Yasası'nı desteklediklerini vurgulayan Durbakayım, şunları söyledi:

“Afet yasasının yanında can güvenliği yasasını bekliyorum. İnsanları göz göre göre tabutların içerisinde oturtanlara da yaptırım gücü gelmesi gerekiyor. Sivil toplum örgütleri, halk birlikte hareket etmeli. Kanunlar çıkana kadar duyarlı değiliz. Hangi sivil toplum örgütü bu konu hakkında raporlama yaptı? Vatandaş istismar noktasına geldi. Canını düşünmek değil, sağlayacağı rant peşine düşüldü. Yaptırım gücü getirecek yasayı sonuna kadar destekliyorum.”diye konuştu.

50 katın üstünde beton çılgınlık

Yükselen binaların aksine, şehrin yatay konsepte geçmesini savunan ve "Yüksek bina yapmak ihtisas işidir" diyen Durbakayım, "İstanbul dünyanın en değerli yerlerinden biri. 50 katın üzerinde betonarme yapmak çılgınlık. Çeliğe geçmek lazım. Binayı yapmak önemli değil, tesisatını döşeyebilmek zor"diye konuştu. 

Benzin pahalıyken dönüşüm zor

Kentsel Dönüşüm ve Türkiye toplantısında konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç ise, şehrin ulaşım sıkıntısının çözülmesi gerektiğini, raylı sistem, hızlı tren projelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Son günlerin tartışmalara yol açan benzin zamlarına da vurgu yapan Güvenç, “Benzine ödediğimiz para ABD'nin 4 katı. Kentsel dönüşüm şehrin dışından başlamış olabilir. Ulaşım bu kadar pahalıyken insanlar neden uzağa gitsinler” değerlendirmesini yaptı.

Yavuz Karaman-Milliyet

 

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Nazmi Durbakayım 'Yatırımcı yine gayrimenkul dedi'
  • 15.04.2022 11:47

Nazmi Durbakayım 'Yatırımcı yine gayrimenkul dedi'

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, TÜİK'in mart ayı k ...

Vatandaşlık için gayrimenkul bedelinin yükseltilmesine destek!
  • 13.04.2022 15:17

Vatandaşlık için gayrimenkul bedelinin yükseltilmesine destek!

İNDER ''Vatandaşlık için gayrimenkul bedelinde 400 bin dolar doğru karar'' ...

Tapu harcında kasım ayı bitmeden tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı
  • 30.11.2021 16:01

Tapu harcında kasım ayı bitmeden tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı

Tapu işlemlerinden elde edilen harç geliri 29 Kasım itibarıyla 20 milyar lirayı ...