'Gayrimenkul sertifikası kentsel dönüşüme katkı sağlayacak'

'Gayrimenkul sertifikası kentsel dönüşüme katkı sağlayacak'

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan gayrimenkul sertifikasına ilişkin düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu

Gayrimenkul sertifikasına ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Turan, gayrimenkul sertifikası uygulamasının ilkinin TOKİ'nin öncülüğünde, Makro İnşaat'a ait Başakşehir Park Mavera 3 Projesi'nde gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Geçen hafta Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) gerekli izinlerin çıkarak yasal zemine kavuştuklarını bildiren Turan, gayrimenkul sertifikasını "her gelir grubundan vatandaşı bir gayrimenkul projesinden yatırım yapabilecek pozisyona getiren pay senedi" olarak niteledi.

Konut alamayacak vatandaşın bu projelerden pay senedi alarak yatırım yapabileceğini ifade eden Turan, söz konusu projede bir payın 42,5 liradan arz edildiğini ve ortalama olarak 100 payın 1 metrekareye denk geldiğini bildirdi.

Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu durum, 100 metrekarelik her bir dairenin 425 bin lira olacağı anlamına gelmiyor. Bu dairenin 5. katta güneye ve parka bakan kısmı 500 bin lirayken, birinci kattaki kuzeye bakan dairesi 390 bin lira olacaktır. Dolayısıyla ortalama olarak bir payın 42,5 lira olduğunu ve ortalama olarak 100 payın 1 metrekareye denk geldiğini söylüyoruz. Gayrimenkul sertifikasının şeffaflığını önemsiyorum. Borsa'dan hisse senedi alan vatandaşımızın o hisse senediyle alakalı o şirketin bütün donelerine, bilgilerine sahip olma şansı yok. Ancak gayrimenkul sertifikası alan vatandaşımız, aldığı bölge ve proje belli olduğu için bunun gerçekten ederine ilişkin rahatlıkla karar verebilir. Biz 42,5 lira paydan, metrekaresi ortalama 4 bin 250 liradan bir daire sattığımızı söylüyoruz. Vatandaşımız Başakşehir bölgesinde arazimizin bölgesine ve projeye bakarak 'bugün ve gelecekte bu fiyat eder mi?' sorusunun cevabını alabilir. Bu nedenle en az yanılacağı yatırım enstrümanlarından bir tanesi olarak görüyorum."

"Borsa'da küçük yatırımcıyı koruyacak en önemli finansal enstrümanlardan biri"

Ergün Turan, bölgedeki sosyal konut fiyatlarındaki rakamın bile 3 bin-3 bin 500 lira seviyelerinde bulunduğunu ifade ederek, "Halka arz ettiğimizde bir dairenin beğenildiğini düşünelim. O kadar pay senedini toplarsa ve vatandaş buna müracaat ederse toplam işlem hacminden düşürülecek." diye konuştu.

Turan, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile gayrimenkul sertifikası arasındaki farka değinerek, "Ufak yatırımcıyım. Borsadan hisse senedi alırken spekülatif söylemlere itibar edebilirim. Temel fark; gayrimenkul sertifikasında daireden pay alıyorsunuz. Şu anda da gidip fiyatını öğrenebilirsiniz. Çok şeffaf koşullar içeriyor. Bana göre, bu çerçeveden bakıldığında Borsa'da küçük yatırımcıyı koruyacak en önemli finansal enstrümanlardan biri olacağı kanaatindeyim. GYO'larda karşılaşılan şeyle burada karşılaşılmayacağı kanaatindeyim." değerlendirmesinde bulundu.

"Başka hayallerimiz de var"

Türkiye'de gayrimenkul piyasasının büyüyeceğine inandıklarını ifade eden Turan, şunları kaydetti:

"Yıl içerisinde buna benzer şeyler olacak mı? Tabii... Biz vatandaşlar üzerinden deneme yapmıyoruz. Bu rakamın vatandaşa arz edilecek kalitede bir rakam olacağı kanaatindeyiz. Helal sertifikasının gelmesi için 3-4 akademisyenin imzası gerekiyor. Bunlar yasal prosedürler... Bununla ilgili antrenmanımız devam ediyor. Bizim kastımız bir tek ihraç yapıp bırakmak olursa, bu bir derinlik kazandırmaz. Ancak her şeyin bir başlangıcı vardır ve o başlangıçlar çok kıymetlidir. Buradan edineceğimiz tecrübelerle de hem yıl içerisinde hem de daha sonrasında biz ve iştirak şirketlerimiz de inşallah bu konunun gelişmesi için katkı göstereceğiz. Belirli bir zaman veremem. 

Başka hayallerimiz de var. Bundan sonra baktığımız daha büyük yatırım projelerimiz de var. 'Ne olabilir?' konusu bizim de üzerinde çalıştığımız bir konu. Gayrimenkul sertifikasının kentsel dönüşüme de katkı sağlayacağı kanaatindeyim."

"En büyük avantajımız yüzde 20'lik maliyet kısmı"

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da ilk etapta tamamının değil, yüzde 28,6'sının, talep devam ederse de ek satışla maksimum yüzde 48'inin halka arz edileceğini belirterek, "Projenin yüzde 50'si burada kalıyor. Bölge fiyatları metrekaresi 5 bin-5 bin 500 lira bandında. Bizim arsa, inşaat, satış, pazarlama, finansman ve kampanyalara ödenen banka komisyonları giderlerimiz, konut projelerimizde yüzde 20'ye yaklaşmış durumda. Yani maliyetimizin yüzde 40'ı arsa, yüzde 40'ı inşaat ve yüzde 20'si de satış, pazarlama gibi unsurlardan oluşuyor. Gayrimenkul sertifikasındaki en büyük avantajımız bu yüzde 20'lik kısım oluyor." şeklinde konuştu.

Maliyetlerin düşmesi kaynaklı bölgedeki projelere karşı bir fiyat avantajı oluştuğunu dile getiren Uyan, bu durumun hem vatandaşa hem de gayrimenkul geliştiricisine yaradığını ifade etti.

Uyan, maksimum 36 ay sonra Borsa'daki yatırımcılara projenin tamamlandığı ve her türlü sürecin bittiğine ilişkin bir bildirim gönderildikten sonra işleme kapatılacağını kaydederek, "İşleme kapatıldıktan sonra burada TOKİ nezdinde SPK onaylı ekspertiz firmaları üzerinden burada mevcut bitmiş dairelerin, asli edinimden kalan dairelerin ekspertizleri yapılıyor. Bu dairelerin ekspertiz fiyatlarına başvurmak suretiyle açık artırma duyuruları yapılıyor. Açık artırma neticesiyle bu dairelerin tutarı toplanıp herkese pay tutarı üzerinden dağıtımları yapılıyor." diye konuştu. 

Bir daireyi aynı anda iki kişi almak istediğinde ise internetten yatırımcı kuruluşa yapılan başvuru saatinin dikkate alınacağını aktaran Uyan, projenin İstanbul'un en hızlı gelişen ilçelerinden biri olan Başakşehir'in yeni merkezinde yer aldığını, çevresinde botanik şehir parkı ve Başakşehir yeni meydanı gibi değerli yatırımların bulunduğunu anlattı. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'un kentsel dönüşümü 10-20 yıl sürebilir
  • 29.03.2023 12:05

İstanbul'un kentsel dönüşümü 10-20 yıl sürebilir

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, ...

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları
  • 20.03.2023 14:26

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından 11 ilde yaş ...

"İlk Evim İlk İş Yerim" projelerinde kura çekimleri devam ediyor
  • 20.03.2023 11:49

"İlk Evim İlk İş Yerim" projelerinde kura çekimleri devam ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanl ...

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"
  • 17.03.2023 16:28

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"

Bakan Murat Kurum, "876 bin bağımsız bölümden oluşan 298 bin binanın yıkık, acil ...

TOKİ 50 ilde 575 arsayı açık artırmayla satacak
  • 17.03.2023 14:14

TOKİ 50 ilde 575 arsayı açık artırmayla satacak

Muhammen bedeli 6 milyar 118 milyon 378 bin 622 lira olan toplam 13 milyon 884 b ...

Deprem bölgesinde 154 noktada zemin etüt çalışması yapıldı
  • 17.03.2023 11:57

Deprem bölgesinde 154 noktada zemin etüt çalışması yapıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, 6 Şubat'ta meydana gelen Ka ...