Fikirtepe kentsel dönüşüm hüznü ve mutluluğu bir arada yaşatıyor

Fikirtepe kentsel dönüşüm hüznü ve mutluluğu bir arada yaşatıyor

Fikirtepe'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kendilerine tahsis edilen Kartal'daki yeni konutlarına taşınan 83 yaşındaki Nafiye Yavuz ve kızı Leman Yavuz, yeni ve konforlu bir eve geçmenin sevincini yaşadı.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edildikten sonra birçok firma eliyle yenilenmeye başlanan ancak yaşanan sorunlar nedeniyle "kördüğüm" haline gelen Fikirtepe Projesi'ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığının devralmasıyla tahliye süreci için vatandaşlara tanınan 150+15 günlük süre tamamlandı.

Bu süreçte kendi imkanlarıyla Fikirtepe'den ayrılan vatandaşların yanı sıra maddi imkansızlıkları nedeniyle henüz taşınamayan vatandaşlar da devletin şefkat elini üzerinde hissediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sosyal devlet anlayışıyla evlerini boşaltan ve malik olan ailelere aylık 1500 TL kira yardımı (5 kira peşin) ve kiracılar için 3 bin TL taşınma desteği verirken, hiç maddi imkanı olmayan veya hasta olan vatandaşlarla da birebir ilgileniyor.

Tahliye sürecinden önce birçok kez tüm vatandaşların kapısını tek tek çalan bakanlık yetkilileri, ihtiyaç sahiplerinin taleplerini de dinleyerek çözümler üretmeye çalıştı. Bakanlık, Fikirtepe'de 35 aileye eşyaları için depo ve nakliye hizmeti sağlarken, 33 kişiye de otel ve konaklama hizmeti verdi.

35 yıldır oturduğu Fikirtepe'den kızıyla ayrıldı

Fikirtepe'nin en eski sakinlerinden 83 yaşındaki Nafiye Yavuz ile 55 yaşındaki kızı Leman Yavuz da Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, devletin şefkat elini gösterdiği vatandaşlardan oldu.

Boşaltılan evlerin yıkımının devam ettiği sokaklarında artık tek bir komşuları dahi kalmayan anne-kızın, gün içinde topladıkları eşyaları, bakanlığın tahsis ettiği kamyonete yüklendi.

Tek katlı evlerinin penceresinde yetiştirdikleri çiçeklerini de yanına alarak Fikirtepe'den ayrılan anne-kız, anılarını geride bırakmanın hüznünü yaşasalar da yeni taşındıkları evin konforu karşısında da mutluluklarını saklayamadı.

Alibeyköy'den taşındığı Fikirtepe'de 35 yıldır oturan Nafiye Yavuz, AA muhabirinin soruları üzerine, "Eskiden karşıda oturuyordum. Adam demir dökümde çalışıyordu. Bu evi oradayken yapmıştık. Kıbrıs çıkartması zamanı evi kiraya vermiştik. Beyim vefat edeli 12 sene oldu. 5 çocuğum var, biri vefat etti." dedi.

Fikirtepe'deki evlerinin haberleri olmadan geçmişte cami alanına dönüştürüldüğünü anlatan Yavuz, mahalle kentsel dönüşüm alanı ilan edildikten sonra birçok inşaat firmasının kapılarını çaldığını ancak evlerini vermediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendisine tahsis ettiği eve geçeceği için mutlu olduğunu belirten Yavuz, yeni evinde yine kızıyla birlikte yaşayacaklarını ifade etti.

Geçimlerini eşinden kalan 2100 TL aylıkla sağladıklarını anlatan Yavuz, "Yetkililerden Allah razı olsun, taşıyıp, götürüyorlar." diye konuştu.

Nafiye Yavuz ile kızı Leman Yavuz, yıllarını geçirdikleri Fikirtepe'deki evlerine son kez bakıp yakınlarıyla vedalaşarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tahsis ettiği araçla, yeni evlerinin bulunduğu Kartal Orhantepe Mahallesi'ne gitti.

Anne-kız, daha düzenli bir yaşamın hakim olduğu yeni mahallelerine ilk adımı attıkları an, yeni bir yerde hayata devam edecek olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Yeni evini dolaşan Nafiye Yavuz, duygularını "Yeni evim güzel, yapanlardan da gönderenlerden de sebep olanlardan da Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim." sözleriyle dile getirdi.
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Hakan Gedikli: 'Konut üretimi artınca fiyat baskılanacak'
  • 23.11.2021 10:23

Hakan Gedikli: 'Konut üretimi artınca fiyat baskılanacak'

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, konut arzının yeniden artacağı bir d ...

Fikirtepe kentsel dönüşüm hüznü ve mutluluğu bir arada yaşatıyor
  • 21.10.2021 11:23

Fikirtepe kentsel dönüşüm hüznü ve mutluluğu bir arada yaşatıyor

Fikirtepe'de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kendilerine tahsis edilen Kartal' ...

Fikirtepe kentsel dönüşüm alanında tahliye süresi sona eriyor
  • 18.10.2021 16:53

Fikirtepe kentsel dönüşüm alanında tahliye süresi sona eriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm projesin ...

Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümü değerlendirdi!
  • 06.07.2017 15:03

Nazmi Durbakayım, Fikirtepe'deki kentsel dönüşümü değerlendirdi!

İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Fikirtepe' ...

Fikirtepe kentsel dönüşümü ne durumda?
  • 02.04.2016 17:47

Fikirtepe kentsel dönüşümü ne durumda?

Emlaktasondakika.com olarak, Fikirtepe'de devam eden kentsel dönüşümü havadan gö ...

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm ne durumda?
  • 02.04.2016 13:17

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm ne durumda?

Kentsel dönüşümün simgesi Fikirtepe'yi, bölgenin önemli kuruluşlarından Fikirtep ...