Erzurum Yakutiye’de kentsel dönüşüm hızla devam ediyor

Erzurum Yakutiye’de kentsel dönüşüm hızla devam ediyor

Başkan Korkut, ‘Cumhurbaşkanımızın yatay yapılaşma ve şehir kültürü için önerdiği yaşam tarzını Hacıcuma projemizde uygulayacağız’ dedi.

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediyesi, en büyük kentsel dönüşümü Hacıcuma projesi ile yapıyor. 120 bin metrekare alan ve 6 mahalleyi içeren kentsel dönüşüm projesi için Belediye Başkanı Ali Korkut Erzurum'un merkezini yeniden tanımlayacağını söyledi.

Başkan Ali Korkut, Hacıcuma, Taş Mescit, Dervişağa, Kadana, Narmanlı ve Aşağı Habipefendi mahallesini çevreleyen 120 dönüm büyüklüğündeki kentsel dönüşüm alanını çevresini ise 20 metre genişliğindeki yollar ile çevrileceğini belirtti.

Yakutiye Belediyesi tarafından yürütülen 5 ayrı kentsel dönüşüm projesinden en büyüğünü Hacıcuma dönüşüm projesi oluşturduğunu ifade eden Belediye Başkanı Ali Korkut, yaklaşık 2 bin 200 parsel üzerinde kamulaştırma çalışması yapıldığını belirtti. Gerçekleşme oranının yüzde 98 civarında olduğunu kaydeden Başkan Korkut, "Kamulaştırmanın yüzde 100 oranına ulaşması için mahkeme sürecinin tamamlanması bekleniyor. 6 mahalleyi kapsayan 120 bin metrekare kamulaştırma için hak sahiplerine 100 milyon lira civarında bedel ödendi" dedi.

Başkan Korkut, Hacıcuma, Taş Mescit, Kadana, Dervişağa, Habibefendi ve Narmanlı mahallelerini içerisine alan kentsel dönüşüm projesinin büyüklüğünü işaret ederek 4 ayrı kentsel dönüşüm projesine imza attıklarını da belirten Başkan Korkut, Hacıcuma dönüşüm projesi ile 5'inci dönüşüm projesinin gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Başkan Korkut, Hacıcuma projesinin Erzurum'un en gözde yerleşim alanı olduğuna vurgu yaparak, "Proje ile şehre çok ciddi bir derinlik, güzellik katacağımızı düşünüyorum. Kimlikli yapılar oluşacak. Tek katlı, 2 katlı, 3 katli bir proje uygulaması gerçekleştireceğiz. Sosyal yaşamın zenginliğiyle oluşacak dönüşüm projesi, Erzurum kültürünün temelini oluşturan komşuluk ilişkilerine boyut kazandıracak. Burada mahalle arasına araç girmeyecek. İnsanlar evlerine veya evlerinden işlerine giderken yürüyecekler, yürürken birbirleriyle karşılaşacaklar. Birbirlerini tanıyıp, selamlaşacaklar. Cumhurbaşkanımızın yatay yapılaşma ve şehir kültürü için önerdiği yaşam tarzını Hacıcuma kentsel dönüşüm projemizde uygulayacağız. Hacıcuma Projesi Erzurum ekonomisine daha başlangıçta kamulaştırma bedeli olarak 100 milyon liralık bir katkı yaptı. Kamulaştırmadan paralarını alan hak sahipleri başka semtlerde ev, apartman dairesi alırken müteahhitlerin yaptığı binalar değer buldu. 100 milyon liralık kamulaştırma bedelinin çarpan etkisiyle 500 milyon lira ile 1 milyar lira arasında bir değere ulaştığını akıldan çıkarılmaması gerekir" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Karaismailoğlu, yeni Yusufeli yollarıyla ilgili paylaşımda bulundu
  • 28.11.2022 11:20

Bakan Karaismailoğlu, yeni Yusufeli yollarıyla ilgili paylaşımda bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni Yusufeli yollarıyla ilgili ...

 Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!
  • 03.02.2022 14:23

Turistik Doğu Ekspresi'ne yoğun ilgi!

Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen seferlerine yeniden başlayan Turistik Doğ ...

Erzurum'da riskli olduğu için tahliye edilen 7 bina belediye ekiplerince yıkıldı
  • 24.11.2021 16:49

Erzurum'da riskli olduğu için tahliye edilen 7 bina belediye ekiplerince yıkıldı

Erzurum "riskli alan" ilan edilen 2 dönümlük bölgede uygulanan Kentsel Dönüşüm P ...

Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez adresi "Palandöken"
  • 19.02.2021 09:32

Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez adresi "Palandöken"

Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise 3'üncü uzunluktaki pistiyle kayakseverlere 15 ...

Erzurum kentsel dönüşüm konutları teslim edildi!
  • 21.10.2020 17:26

Erzurum kentsel dönüşüm konutları teslim edildi!

Erzurum Büyükşehir Belediyesince Yakutiye ilçesi Kavak Mahallesi'nde yapımı tama ...

Erzurum’un rengarenk mahallesi
  • 07.08.2019 11:51

Erzurum’un rengarenk mahallesi

Erzurum’da yıkılmaya yüz tutmuşken onarılarak rengarenk hale getirilen evler ilg ...