Erdoğan Bayraktar'dan sağlam evi dönüştüren müteahhitlere gözdağı

Erdoğan Bayraktar'dan sağlam evi dönüştüren müteahhitlere gözdağı

Gelişen Kentler Zirvesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, “Ada bazında dönüşümlerde sağlam binalar dahil edilip vergi avantajlarından yararlandırılıyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi

Gayrimenkul sektörü bu yıl konut ve turizm alanındaki yatırımlarıyla dikkat çeken Samsun'da bir araya geldi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından bu yıl 5'incisi Samsun'da yapılan Gelişen Kentler Zirvesi, Karadeniz Bölgesi'ndeki inşaat sektörünü bir araya getirdi. İnşaat konusunda bugüne kadar yapılan en büyük konferans olarak dikkat çeken zirvede Sinop, Amasra, Tokat, Giresun, Rize, Ordu, Kastamonu gibi çevre illerden 600'e yakın katılımcı yer aldı. Zirvede konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Affet riski altındaki alanlarının dönüşümüyle ilgili kanunun istismar edildiğini kaydetti. Erdoğan, ada bazında yapılan dönüşümlerde bir bina için alınan çürük raporunun genelleştirilmesi yönünde çalışmalar gördüklerini kaydederek, “Sağlam binalar da işin içine dahil edilerek vergisel avantajlardan yararlandırılıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Yönetmeliklerde eksiklikler varsa bunu kapatacağız” dedi.

 
Yaşlı ve yalnızlara ödeme yapmayan var

Öte taraftan bazı müteahhitlerin kentsel dönüşüm kapsamında 3/2 iki çoğunluk hakkına dayanarak apartmanda yalnız kalanları ya da yaşlı kişilerin parasını ödemediğini belirterek, “Devlet olarak bu insanları mağdur ettirmeyeceğiz. Ya bu kişilerin malını biz alacağız.  Ya da aynı bölgede daire vereceğiz” diye konuştu.  
 
200 bin birimin yıkımı başladı

Esenler ve Gaziosmanpaşa gibi pek çok ilçede dönüşümün başlatıldığını söyleyen Bayraktar,  200 bin konut ve birimin yıkımını başladıklarını yılbaşına kadar ise 50 bin konutun daha yıkımına başlayacaklarını belirtti. Kentsel dönüşümün halk tarafından benimsendiğini, imar ruhsat ve gibi pek çok alanda gelişme olacağını aktaran Erdoğan, kentsel dönüşümle teknik alt yapısı tamamlanmış, atık toplam tesisleriyle ekolojik kentler açısından yapılacağını söyledi.
 
Fabrika bacaları online takip edilecek

İmar haklarının transferi, menkulleştirilmesi ve kaynak üretilmesini kanuna koyduklarını aktaran Bayraktar, “Menkulleştirmede ortaklık karışacak. Çünkü gayrimenkulün değerinin tespitiyle ilgili çok fazla itirazlar olabilir. Ancak bunu gerçekleştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 Mavi bayraklı deniz konusunda Türkiye'nin İspanya ve Yunanistan'dan sonra üçüncü olduğunu kaydeden Bayraktar, 11 yıl önce vahşi depolama alanlarının artık düzenli depolama alanlarıyla bunların enerjiye dönüştürüldüğünü belirtti. Bayraktar,  fabrika bacalarını atık su deşarjını artık uzak kumandalı online sistemiyle takip edeceklerini söyledi.
 
Samsun'da konut açığı devam ediyor

Zirvede konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  600 milyar dolarlık büyüklüğüyle Türkiye'de gayrimenkulün ekonominin omurgası haline geldiğini aktardı. Sadece geçen yıl Samsun'da 12 bin konut yapıldığını ve hala kentte konut açığının sürdüğünü belirten Yılmaz, 12 yıl içinde Samsun'da 12 milyar dolarlık 120 bin adet konut yatırımı yapılması gerektiğini söyledi. Bunun da yılda 1 milyar dolarlık konut yatırımı anlamına geldiğini aktaran Yılmaz, bu yatırımlarla kentte konut stokunun yenileneceğini ve kent estetiği yüksek projeler üretileceğini kaydetti. Gelecek 10-15 yıl içinde şehirlere kazandırılacak yeni kent estetiğiyle Ortadoğu coğrafyasında örnek olabileceğini belirten Yılmaz, geçmişte kentleşme politikalarındaki hataların tekrarlanmaması için radikal kararlar alınarak uygulanması gerektiğini belirtti. Artık birey ve toplum odaklı kentler yaratılması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Çok katlı yapılaşmalar yerine az katlı yapılaşmalarla kentlerin doğa ve insan odaklı gelişmeleri sağlanmalıdır. Toplumun sosyal ve kültürel gelişimi için değişimi biran önce başlatmamız gerekmektedir” dedi.

Kentsel tasarın rehberi olmadan kentsel planlama yapılmaması gerektiğine de dikkat çeken Yılmaz, “Günü kurtaracak planlama anlayışı yerine kentsel tasarım rehberinde öngörülen düzenlemelerin fiziki mekana yansıtılması gerekir. Artık kişiler sadece yollara ve binalara bakmıyor, kent estetiğine yön veren reklam, cephe,  kaldırım taşlarının görselliği, kullanılan malzemenin kalitesi gibi kenti oluşturan birçok objeye dikkat etmekte” diye konuştu.
 
Torun: Anadolu'nun da taşı toprağı altın

 Türkiye'nin her ne kadar petrolü olmasa da değerlendirmesi gereken bir gayrimenkul pazarı olduğuna işaret eden GYODER Başkanı Aziz Torun,  gayrimenkulün de altın değerinde olduğunu söyledi.  Artık Türkiye'nin taşını toprağını betonunu altına çevirip ihracat ürünü olarak değerlendirilebileceğini anlatan Torun, “Bu önemli fırsatı değerlendirmemizgerekir. Bunu büyük şehirlerin dışında Anadolu şehirlerine yayılması gerekir” dedi.

Samsun'un turizm potansiyeli açısından önemli bir konumda olduğunu belirten Torun, 4 yıl önce sadece perakende mağazalarından oluşan bir alışveriş sektörü varken bugün şehirde 3 tane AVM'ye ve çok sayıda otele sahip olduğunu söyledi.
 
Şehirlerin marka değerleri artmalı

Şehirlerin ister spor olsun ister başka bir dalda olsun marka değerleriyle ön plana çıkması gerektiğini kaydeden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, böylece şehirlerin ekonomiye katkılarının daha da kolaylaşacağını söyledi. Birçok ilde 789 adet spor tesislerinin yapımına devam ettiklerini aktaran Kılıç, 48 ilde de havuz yapmaya devam ettiklerini kaydetti.
 
Büyük evler tercih ediliyor 600 bin TL'ye daire satılıyor
 
1 milyon 253 bin nüfusuyla bölgede önemli bir güç haline Samsun'da GYODER  tarafından hazırlanan Samsun Gayrimenkul Sektörü ve Değerlendirme ve Öngörüler raporuna göre kentte 125 metrekare üzeri evler tercih edilirken, konut tiplerindeki yığılmanın ise 3+1 ve 4+1 tipinde büyük konutlarda olduğu dikkat çekiyor.

Samsun'un konut piyasasının kentin merkezinin batı kesimlerinde düzenli konut ve perakende alanlarının oluştuğu dikkat çekerken, merkezin güneyinde kalan bölgelerde ise çarpık yapılaşma gözlemekte ve bu bölgelerde dönüm projeleri geliştirilmekte.  Samsun'da ana konut bölgeleri olarak İlkadım, Atakum, ve Canik ilçeleri olarak dikkat çekerken, konut gelişimi Kazım Karabekir Mahallesi'den başlayarak 100. Yıl Bulvarı etrafına doğru yayıldığı görülüyor. Kentte İlkadım çevresinde planlı ve site tarzı yapılaşma ortaya çıkarken, Canik ilçesinde ise kentsel dönüşüm önplana çıkıyor.

Atakum'un sahil kesimleri yüksek gelir grubuna hitap eden konutlarla dikkat çekerken, kentte en yüksek konut fiyatlar ise 600 bin TL ve üzeriyle Atakum'daki sahil bandında görülüyor. Daha iç bölgelerde ise site tarzı yapılarda 300 bin TL ve üzerinde. Üniversite öğrencileri konut talebinin oluşmasında önemli bir etken iken Atakum ilçesinin Ondokuzmayıs Üniversitesi'ne yakınlığı nedeniyle de ön plana çıktığı ifade ediliyor. Bunun dışındaki apartman tarzındaki yapılarda ise 130 bin TL ve üzerinde olarak gözlenmekte. Burada metrekare satış fiyatı 1100 TL ile 3 bin 500 TL arasındayken, İlkadım ilçe sınırlarında ise site tarzı konutlarda fiyatlar 180 bin TL.

Apartman tarzı yapılarda ise fiyatlar 100 bin TL ve üzerinde. Kentin Canik ilçesinde metrekare fiyatı 720 TL ile 1200 TL iken, Tekkeköy ilçe sınırlarında ise 720 TL ile 1200 TL arasında.
 
Samsun kimya adasıyla kalkınmalı
 
Zirvede konuşan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, şehirde tıpkı Singapur örneğinde olduğu gibi bir petro kimya adasının kurulmasını önerdi. Böylece 6 bin dönüm alan üzerine kurulacak ada ile bölgede 7-8 milyar dolarlık ihracatın söz konusu olabileceğini ifade eden Ilıcak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Doğalgazın Türkiye'ye girdiği nokta olan Samsun buna çok uygun bir şehir. Tek sorun arsa üretimi. Deniz doldurularak kazanılacak alanda kurulacak kimya adasında 7-8 milyar dolarlık üretim yapılabilir.  20 bine yakın nitelikli iş gücü çalıştırılabilir. Buda Samsun'u göç veren bir şehir olmaktan çıkaracak ve aynı zamanda 10 bin yeni konutun bölgede yapılması anlamına geliyor.” 

Leyla İlhan/Dünya

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Bu depremde bizi kurtaran, konut stokumuzun yeni olmasıdır"
  • 25.11.2022 16:48

Düzce Belediye Başkanı Özlü: "Bu depremde bizi kurtaran, konut stokumuzun yeni olmasıdır"

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğü ...

Markalı konutlarda stoklar yüzde 3.63 oranında eridi
  • 17.11.2022 14:51

Markalı konutlarda stoklar yüzde 3.63 oranında eridi

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ekim 2022 sonuçlarına göre; markalı kon ...

İşte İstanbul ve Ankara'nın kentsel dönüşüm raporu!
  • 12.11.2022 12:31

İşte İstanbul ve Ankara'nın kentsel dönüşüm raporu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 81 ilde 922 ilçede 250 bin k ...

"Türkiye'nin dört bir yanında 3 milyon konutumuzu dönüştürdük"
  • 08.11.2022 15:17

"Türkiye'nin dört bir yanında 3 milyon konutumuzu dönüştürdük"

Bakan Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Esenler Belediyesince YTÜ Davut ...

Akiş GYO’ya GYODER’den 2 ödül!
  • 29.10.2022 15:59

Akiş GYO’ya GYODER’den 2 ödül!

Akiş GYO, gayrimenkul sektörüne, topluma ve sürdürülebilirliğe sağladığı katkıla ...

"1 milyon konutu yapabilecek alt yapıya, bilgi ve donanıma sahibiz"
  • 26.10.2022 13:14

"1 milyon konutu yapabilecek alt yapıya, bilgi ve donanıma sahibiz"

ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, GYODER’in düzenlediği 17 ...