"Depreme karşı İstanbul'da seferberlik başlattık"

"Depreme karşı İstanbul'da seferberlik başlattık"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarının detaylarını açıkladı.

Esenler'de, Sıfır Atık projesi kapsamında geri dönüşümden elde edilen 500 bin defter, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla öğrencilere dağıtıldı. Programda konuşan Bakan Kurum, "Hedefimiz 2023'e kadar geri dönüşümde yüzde 35-40 oranlarını yakalamak" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, önce sıfır atık projesi kapsamında geri dönüşümden elde edilen 500 bin defteri öğrencilere dağıttı ardından da ilçedeki kentsel dönüşüm alanında yeni etap konutların temelini attı.

Esenler Kültür Merkezinde yapılan dağıtım programına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, davetliler ve öğrenciler katıldı. Göksu, Bakan Kurum ve Vali Yerlikayaya ilçede çevreci projelerle elde ettikleri tekerlekli sandalyeden deterjana, defterden yağa ve ekmeğe kadar olan kazanımları aktardı, bilgi verdi.

HEDEF YÜZDE 35-40'LARA ÇIKMAK

Esenler'de çöplerin yüzde 10'unun geri dönüşümde toplandığını söyleyen Bakan Kurum, Tüm Türkiye genelinde Sayın Emine Erdoğan'ın yürütmüş olduğu 70 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtiğimiz sıfır atık projemiz devam ediyor. Projeyi, 2023'e kadar ülkemizin her şehrinde uygulamayı hedefliyoruz, geleceğimiz için çok önemli. Bu çalışmaları başladığımızdan beri Türkiye genelinde geri dönüşüm oranımız yüzde 13 seviyesine geldi, hedefimiz bu rakamı yüzde 35-40 seviyelerine getirmektir. 2023 yılına kadar hem plastik atıklarımızı hem metal, karton, kağıtlarımızı toplayarak hammadde olarak geri dönüşüm oranını yüzde 35'lere çıkararak üretimde de istihdamda da geri dönüşümden elde ettiğimiz materyalleri kullanıyor olacağız ifadelerini kullandı.

ESMATATİK UYGULAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çocuklarımız bakanlığımızın vermiş olduğu görev kapsamında çevre denetimleri yapacak. Çevreyi kirletenleri bize bildirecekler, biz de belediyelerimizle birlikte ilgililere gerekli işlemleri yapacağız. Bize emanet edilmiş, doğayı, çevreyi gelecek nesillerimize, nesillere en güzel şekilde bırakacak çalışmaları da hep birlikte yapacağız. Esenlerde 50 okulumuz var. 50 okulumuzda esmatiğimiz olacak, bakanlığımız ve belediyemiz maddi ve teknik destek sağlayacak. İstanbul'daki her okulumuzun bahçesinde, valiliğimiz ile yapacağımız protokol kapsamında genişleteceğiz. Okullarımızda çocuklarımız plastik, metal atıklarını bu matiklere attıklarında puan yükleyecekler ve bu puanla da ister ekmek ister kantinden çikolata almak suretiyle paraları harcayabilecek dedi.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'da sıfır atık projesinde belediye olarak ciddi bir mesafe kat ettiklerini söyledi. Göksu, 9 yıldır bütün öğrencilerimizin defterlerini çöpten geri dönüşümle elde ederek veriyoruz. Çöp olarak attıklarımızın hiçbiri çöp değil, hepsinin bir ekonomik değeri var. Doğru değerlendirirsek hepsinin geri dönüşümünü sağlayabiliriz. Farkındalık oluşturarak öncü olmayı hedefliyoruz. Böylece çöp maliyetimizi de düşürmüş olacağız. Hedefimizi çöpümüzün yüzde 50'isini ayrıştırmaktır ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Beklenen İstanbul depremi için süre kısaldı mı?
  • 19.03.2022 10:15

Beklenen İstanbul depremi için süre kısaldı mı?

AFAD'ın en son paylaştığı verilere göre 2021’de 23 bin 753 deprem meydana geldi. ...

İstanbul depremi için risk 10 kat daha fazla arttı!
  • 10.02.2022 09:27

İstanbul depremi için risk 10 kat daha fazla arttı!

Prof. Dr. Naci Görür, "Deprem beklediğimiz fayın güney alanları neredeyse 10 kat ...

Bakan Kurum, İzmir'de depremzedeler için yapılan konutları inceledi
  • 16.10.2021 10:30

Bakan Kurum, İzmir'de depremzedeler için yapılan konutları inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de depremzedeler için yapılan konu ...

"Camiden kopuk bir şehirleşmeye kökten karşıyız"
  • 07.10.2021 16:35

"Camiden kopuk bir şehirleşmeye kökten karşıyız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Cami Planlama ve Tasarımı Kılavuzu" tan ...

"Paris İklim Anlaşması ülkemize hayırlı, uğurlu olsun"
  • 05.10.2021 17:17

"Paris İklim Anlaşması ülkemize hayırlı, uğurlu olsun"

Bakan Kurum, Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tekl ...

Bakan Kurum'dan Dünya Habitat Günü mesajı!
  • 04.10.2021 17:11

Bakan Kurum'dan Dünya Habitat Günü mesajı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dünya Habitat Günü'ne ilişkin yazılı mes ...

Öne Çıkanlar