'Binaların tamamının gözden geçirilmesi gerekiyor'

'Binaların tamamının gözden geçirilmesi gerekiyor'

Kentsel dönüşüm faaliyetleri her bölgede devam eden Bursa'nın Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde yıkım başladı.

‘Önce İnsan' diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, riskli binaların yenilenmesi ve bu konuda herkesin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde kentsel dönüşüm faaliyetleri her bölgede devam ederken, Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerindeki Çamlık Sitesi'nde dönüşüm için yıkım çalışmaları başladı.
Bursa'nın her alanda gelişmesi için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyleyerek, deprem bölgesinde olan kentte yıpranmış ve yenilenmesi gereken yapıların bulunduğunu kaydetti. 1999 yılında yaşanan depremin Bursa'ya da tedbirli olunması gerektiğini hatırlatan Başkan Altepe, depremin ardından Bursa'daki bazı binalarda proje, demir ve betonlarla ilgili yanlış yapılan uygulamaların tespit edildiğini söyledi. Olası deprem ve afetlere karşı hazırlıklı ve tedbirli davranılmasının önemini vurgulayan Başkan Altepe, “Binaların tamamının gözden geçirilmesi ve riskli yapıların bir an önce yenilenmesi gerekiyor. 18 yıldır şükür ki olmadı ama her an deprem olabilir, kimsenin garantisi yok. Bundan dolayı da bu konuda hızlı adımlar atılması ve bu dönüşümün hızlı yapılması gerekiyor” diye konuştu.

“Riskli yapıları yenilerken şehrimize de değer katalım”

Başkan Altepe, erken davranıp riskli yapıların yenilenmesi gerektiğine değinerek, “Riskli yapıları ve bölgeleri yenileyelim, yenilerken şehrimize de değer katalım. Bu konuda herkese görev düşüyor, herkesin harekete geçmesi gerekiyor. Önce insan… İnsanlar ölmesin, yaşama hakkı en önemli hak. Bunun için de herkes üzerine düşeni yapmalı. Yapmadığınız zaman vebal altındasınız. Bunu yapmayan devlet yöneticileri, kurumlar, belediyeler suçlu olur. Binaların yenilenmesi gerekiyor demenin ötesinde işlerin yapılması gerek” şeklinde konuştu.
Bina sahiplerinin harekete geçerek yapımcı firmalarla görüşüp ön hazırlık yapmalarının önemine dikkati çeken Altepe, proje önerilerinin belediyelere ulaştırılmasını ve belediyelerin de konuya titiz davranması gerektiğini vurguladı.

“Kalite artacak” 

Başkan Altepe, yenilenmeyen binaların olası depremde zarar görmesinden sonra yaşanacakların hesabını kimsenin veremeyeceğini söyleyerek, “Bu projeler yanlış değil. Burada 38 daire var. 38 daire yine 38 daire olarak yapılacak. Altında işyerleri yapılıyor. Binanın altında daire başı 2'den fazla yani 100'e yakın araca otopark yapılıyor. Bu bile dönüşüm için sosyal donatı olarak önemli bir avantaj” dedi.

Binanın yeşil alanının fazlalaşacağını ifade eden Altepe, yaşam kalitesinin yükseleceği yapıda C35 betonla dayanıklılığın da artacağını sözlerine ekledi. Bursa'nın yeniden imar edildiğine işaret eden Başkan Altepe, “Bu sadece Büyükşehir Belediyesi'nin görevi değil. Herkes harekete geçecek, bizlere öneri getirecek bizler de en büyük desteği verebildiğimiz kadar vereceğiz. Her yapılan site Bursa'ya ayrı bir değer katıyor. Riskli binaların yerine sağlıklı, güvenli ve modern binalar yapılıyor. Şehrin dönüşmesi lazım. Burada daire sahipleri de mutlu, daireleri daha kaliteli olacak ve huzur içinde oturacaklar” diyerek Çamlık Sitesi sakinleri ve Rızvanoğlu İnşaat başta olmak üzere dönüşüme katkı sağlayan herkesi tebrik etti. Kentsel dönüşüm kapsamında binaların yıkımının ardından yerinde 3 blok ve altı işyeri olan bir site yapılacağı belirtildi. Konuşmaların ardından dualarla Çamlık Sitesi'nde dönüşüm için binaların yıkımına başlandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları
  • 20.03.2023 14:26

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından 11 ilde yaş ...

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"
  • 17.03.2023 16:28

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"

Bakan Murat Kurum, "876 bin bağımsız bölümden oluşan 298 bin binanın yıkık, acil ...

"3 milyon 300 bin konut depreme dayanıklı hale getirildi"
  • 16.03.2023 14:37

"3 milyon 300 bin konut depreme dayanıklı hale getirildi"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, son 20 yılda kentsel dönüşü ...

Kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere verilecek
  • 15.03.2023 13:12

Kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere verilecek

Malatya'da kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere veril ...

Kağıthane'deki kentsel dönüşüm projesinde anahtar teslimi başladı
  • 09.03.2023 15:14

Kağıthane'deki kentsel dönüşüm projesinde anahtar teslimi başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan Kağıthane Ya ...

Riskli yapılar 4 aşamada yenileniyor
  • 09.03.2023 12:09

Riskli yapılar 4 aşamada yenileniyor

Kentsel dönüşümde riskli yapılarla ilgili süreç, yapı sahiplerinin lisanslı kuru ...