Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm inşaatları durdu!

Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşüm inşaatları durdu!

FETÖ’nün iş dünyasındaki uzantıları ortaya çıkıyor. Kayyum atanan Naksan Holding’e bağlı Paralel Yapı'nın Bağdat Caddesi’ndeki 6 projesi durdu.

Kadıköy Bağdat Caddesi kentsel dönüşümün yapıldığı en yoğun yer olarak biliniyor. 2012'de çıkan Kentsel Dönüşüm Yasası'ndan sonra semtte büyük hareket başladı. Özellikle Bağdat Caddesi dev bir şantiyeye döndü. Akşamdan Şenay Köşdere'nin haberine göre, deprem riski taşıyan binalarda yaşayan vatandaşlar bir bir inşaat şirketleriyle anlaşarak, evlerini yenileme yoluna gitti. Ev sahipleriyle anlaşan müteahhitler, hak sahiplerine hem depreme güvenli, modern konutlar vaat etti hem de evleri teslim edilinceye kadar, kiralarını ödemeyi taahhüt etti. Cadde'de dönüşüm işine giren şirketlerden biri de Naksan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Paralel Yapı A.Ş'ydi. Şirket, cazip teklifler sunarak, Bağdat Caddesi'nde 5, Kozyatağı'nda bir binayı yenilemek için hak sahipleriyle anlaştı. Şirketin kirli bağlantılarından habersiz vatandaşlar, evlerini Paralel'e teslim edip, başka evlere taşındı. Bu arada kiraları da Paralel İnşaat tarafından ödenecekti.

Bu arada 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyasındaki uzantıları ortaya çıkarılmaya başlandı. Naksan Holding'in yönetim kurulu başkanı Cahit Nakiboğlu ve oğlu Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Taner Nakıboğlu FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandı.

Kiralar ödenmiyor

Naksan Holding'e de kayyum atandı. Paralel İnşaat'ın devam eden toplam 190 daireli 6 projesinde inşaat durdu. Şirkete güvenip evlerini teslim eden hak sahipleri ise mağdur. Çünkü hem aylardır kiraları ödenmiyor hem de hukuki sürecin ne zaman biteceğine dair belirsizlik sürüyor.

Yurt yerine rezidans

Paralel İnşaat'ın geçmişindeki en büyük işlerinden biri ise Gaziantep'te inşa ettiği Antepia projesi. Şirketin zamanında 204 bin metrekarelik bu araziyi FETÖ'nün kuruluşu Zirve Üniversitesi için ‘yurt yapacağız' diyerek metrekaresini 6 TL'den satın aldığı, ancak sonrasında burada 3 bin 400 konutluk lüks site inşa ettiği belirtiliyor.

Kaybolan müteahhitler var

Bu arada Bağdat Caddesi'nde FETÖ/PDY soruşturmasından sonra, ev sahipleriyle anlaşma yapmasına rağmen, ortadan kaybolan ve haber alınamayan başka müteahhitlerin de varlığından söz ediliyor. Söz konusu isimlerin de FETÖ'yle ilgisi olabileceği tahmin ediliyor. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm nasıl gidiyor?
  • 04.05.2015 16:24

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm nasıl gidiyor?

Coldwell Banker'ın önemli satış uzmanlarından Ayşe Fügen Arda, Bağdat Caddesi'nd ...

Aydoğdu Grup, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!
  • 17.04.2015 10:02

Aydoğdu Grup, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!

Adana kökenli Aydoğdu Grup, İstanbul'a adım attı. Şirketin yönetim kurulu eş baş ...

17 bin 500 TL'yi reddetti, Kadıköy'de ev sahibi oldu!
  • 23.03.2021 11:17

17 bin 500 TL'yi reddetti, Kadıköy'de ev sahibi oldu!

Kentsel dönüşümde mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlemler uza ...

Bağdat Caddesi'nde "emlak fırsatçıları" kol geziyor
  • 12.11.2017 09:22

Bağdat Caddesi'nde "emlak fırsatçıları" kol geziyor

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği Bağdat Caddesi’nde ortaya çıkan fırsatçılar ...

Bağdat Caddesi'ndeki projelerin yüzde 60'ı Artella'yı tercih etti
  • 11.11.2016 11:24

Bağdat Caddesi'ndeki projelerin yüzde 60'ı Artella'yı tercih etti

Kentsel dönüşüm çalışmalarının İstanbul’daki en önemli noktalarından bir tanesi ...

Boyrazoğlu, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!
  • 01.11.2016 14:28

Boyrazoğlu, Bağdat Caddesi'nde dönüşüm yapacak!

Kentsel dönüşümün devam ettiği Bağdat Caddesi'nde Boyrazoğlu Group, Türkeli proj ...