Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yıkımı gerçekleşti

Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yıkımı gerçekleşti

Bağcılar’da Kentsel Dönüşüm Projesi için yıkılan blokların yerine Huzurlu Marmara Güneşli sitesi inşa edilecek.

Bağcılar'da Kentsel Dönüşüm Projesi ilçe sakinlerinin desteğiyle devam ediyor. Dönüşüm Projesi'nin en hızlı şekilde devam ettiği Bağcılar'da toplam 160 daireli 4 bloklu Sistem Blokları'nın yıkımı gerçekleştirildi. Yerine inşa edilecek Huzurlu Marmara Güneşli sitesinde 293 Konut, 12 iş yeri ve 384 araçlık otoparkın yer alacağı 4 blok yer alacak. 

Törende bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Orhan Çiftçi, 1960 yılı sonlarında sanayileşme ile birlikte yoğun göç alan İstanbul'a gecekondular inşa edildiğini belirtti. 1999 depreminde 17.480 kişinin hayatını kaybettiğini ve on binlerce insanın yaralandığını anlatan Çiftçi, “Dönemin hükümetleri gecekondulaşmayı teşvik etti. Gecekondu ve imar affı çıkarıldı. Acı sonucu böyle yaşadık” dedi. 2000'li yıllardan sonra planlı ve sağlıklı binaların yapımına başlandığını hatırlatan Çitçi, Bağcılar'ın dönüşümde öne çıktığını söyledi. Çiftçi, Kentsel Dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçe Bağcılar oldu. Başkan Lokman Çağırıcı alkışı hak ediyor. Eserleri de ortada. 10 yıl önce Bağcılar'a gelmiştim.10 yıl sonra yine Kaymakam olarak geldim. Şimdi tanıyamadım” dedi. Kentsel Dönüşüm kapsamında ilçenin değer kazandığını kaydeden Çağırıcı, Kazakkent Altay Camii'ni yenilediklerini, hayırseverlerle birlikte Kayıkçıoğlu Cami'ni yaptırdıklarını anlattı. İki yılda ilçeye kazandırdıkları 26 okul arazisinin 13'ünün başladığını da kaydeden Çağırıcı, yine aynı mahallede Gülbahar Caddesi'nde Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu'nu inşa edeceklerini söyledi. Belediye hizmet binasının temelini yakında atacaklarını ifade eden Çağırıcı, kaymakamlık binasının inşasına da çok yakında başlanacağını sözlerine ekledi. 

'20 AYDA TAMAMLANSIN'

 Konuşmasının sonunda AK Parti Milletvekili Mürteza Zengin, Kaymakam Çiftçi, Başkan Çağırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, firma yetkilileri ve konut sahipleri yıkım çalışmasını başlatmak üzere bir araya geldi. ‘Hayırlı olsun' temennisinde bulunan Çağırıcı, inşaatın 20 ayda tamamlanmasını istedi. Bunun üzerine firma yetkilileri de 24 ay yerine 20 ayda tamamlama sözü verdi. Ardından yıkım başlatıldı. 

'YİNE AYNI BLOKTA BULUŞMAK ÜZERE VEDALAŞTILAR'

Program sırasında oldukça duygulu anlar yaşandı. Yıllardır birbirleriyle güzel komşuluk kuran site sakinleri yeni konutlarında buluşmak üzere vedalaştı. 20 yıldır sitede oturduğunu anlatan Hayri Aslan adlı tekniker, “Üç çocuğumu bu evde büyüttüm. Sakinlerimizle aramızda güzel komşuluk vardı. 87 metrekarelik evim inşallah 95 metrekare ve depreme dayanıklı olacak” dedi. 17 yıldır sitede oturduğunu anlatan Sultan Tan (60) ise torunlarını büyüttüğü evinden ayrıldıklarını belirterek, “Komşularımızla birbirimizi çok seviyorduk. İnşallah yeni evimizde yeniden bir araya geliriz” diyerek duygularını dile getirdi. Halime (73) ve Ali Balcı (77) adlı çift de 17 yıldır sitede oturduklarını kaydetti. Balcı çifti, 3 çocuk ve 10 torun yetiştirdikleri evlerinin depreme dayanıklı, asansörlü olacağını söyledi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul'un kentsel dönüşümü 10-20 yıl sürebilir
  • 29.03.2023 12:05

İstanbul'un kentsel dönüşümü 10-20 yıl sürebilir

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, ...

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları
  • 20.03.2023 14:26

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından 11 ilde yaş ...

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"
  • 17.03.2023 16:28

"32 bin konuttan 20 bininin temellerini 11 ilimizde eş zamanlı atacağız"

Bakan Murat Kurum, "876 bin bağımsız bölümden oluşan 298 bin binanın yıkık, acil ...

"3 milyon 300 bin konut depreme dayanıklı hale getirildi"
  • 16.03.2023 14:37

"3 milyon 300 bin konut depreme dayanıklı hale getirildi"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, son 20 yılda kentsel dönüşü ...

Kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere verilecek
  • 15.03.2023 13:12

Kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere verilecek

Malatya'da kentsel dönüşümle inşa edilen konutların fazlası depremzedelere veril ...

Kağıthane'deki kentsel dönüşüm projesinde anahtar teslimi başladı
  • 09.03.2023 15:14

Kağıthane'deki kentsel dönüşüm projesinde anahtar teslimi başladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan Kağıthane Ya ...