Antalya’da kentsel dönüşüme halktan yüzde 99 destek

Antalya’da kentsel dönüşüme halktan yüzde 99 destek

Başkan Menderes Türel, Antalya Kepez’de yürütülen kentsel dönüşüm projesine halktan yüzde 99 oranında destek geldiğini söyledi.

Antalya'da Kepez-Santral bölgesinde 1 milyon 300 bin metrekare arazide Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesini yürüten Antalya Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Kepez Santral Dönüşüm projesindeki yeşil alanın dönüşüm öncesine oranla yüzde 32 artırıldığını belirterek, "Anaokulu ilköğretim okul alanları yüzde 180, sosyo kültürel tesis alanları yüzde 69, dini tesis ve sağlık tesis alanları yüzde 167 artırıldı. İmar planlarına projemizin içinden geçen raylı sistem güzergâhı işlendi. Bunlara ek olarak semt pazar yeri, Doğa Tarih Müzesi de projede yer aldı" dedi. Projede hak sahiplerinin evlerini dönüştürürken bahçelerindeki ağaçları da koruma altına aldıklarını aktaran Türel, bu amaçla sahadaki 12 bin ağacı proje alanının kuzeyinde ayırdıkları özel bir alana tekrar ektiklerini kaydetti. Türel, "Şu anda nerdeyse sıfır zayiatla tüm ağaçlarımız ektiğimiz alanda serpiliyor. Tümünü inşallah Ekim 2018'de tekrar ekeceğiz. Böyle bir projeden mutluluk duymamak mümkün mü? Bu nedenle projeye mahalle sakinleri yüzde 99 oranında destek verip, imza attılar" diye konuştu.

Master plan hazırlıyoruz 

Kentsel dönüşümde mevcut çalışmalara ilaveten bir de master plan hazırladıklarını aktaran Türel, "Kentsel dönüşüm master planımız önümüzdeki aylarda tamamlanmış olacak. Master plan sağlıklı kentleşme yönünde büyük çaplı ve örnek dönüşüm projelerinin önünü açacak" ifadelerini kullandı. Antalya'da turizmin toparlandığını aktaran Türel, gelecek sene gelir olarak da yükselişin başlayacağını kaydetti. Türel, şunları anlattı: "Ayrıca tramvay, Konyaaltı plajları, yat limanı, Kent Müzesi, Boğaçayı, Kepez Santral Dönüşümü, Balbey dönüşümü gibi şehir merkezine değer katacak projelerimiz ilerlemiş, tamamlanmış olacak. İlçelerimizde hem altyapı hem cadde iyileştirmeleri, parklarla hayat kalitesini yükseltiyoruz. Bunlar konut fiyatlarına ve projelerine de yansıyor. Antalya'yı düne ve bugüne göre daha yüksek bir çizgide konumlandırıyoruz. Antalya'yı 3 yıldan bu yana MIPIM fuarında tanıtıyoruz. G20, EXPO'nun dış tanıtım etkisi terör sebebiyle tam olarak ortaya çıkmadı, bunlar da pozitife dönmeye başlamıştır. Suriye savaşının bitmekte olması bölgesel etkiyi pozitife çevirmektedir."

2018'de talep artacak

Antalya'da yapı ruhsatlarında ve yapı izinlerinde yüzde 100 civarında artış yaşandığını belirten Türel, bunun Türkiye'deki büyüme hızının üzerinde olduğuna dikkat çekti. Konut fiyatı artışında da ilk sıralarda yer aldıklarını anlatan Türel, "2016 turizm düşüşünü yaşamış bir il olarak bunun çok önemli bir gelişme olduğu ortadadır" diye konuştu. Konut satışlarında 2016'da rekor kırıldığını hatırlatan Türel, "Bu yıl 2016 satış seviyesinin korunduğunu görüyoruz. Dövizde artış ve son zamandaki kredi faizi artışı tempoyu yavaşlattı. Buna rağmen bu yıl 60 bine yakın konut satışı gerçekleşmiş olacak. Yabancılara konut satışı da yeniden toparlanıyor, 5 bine yaklaşacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu. Konut satışlarında son aylarda yaşanan duraklamanın 2018'de yeni bir çıkışa dönüşeceğine inandıklarını aktaran Türel, yabancı talebinin de 2018'de artacağını ifade etti.

Kurumlar arası koordinasyona katkı 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü büyük projelerin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili bakanlıkların destekleriyle hayata geçirildiğini anlatan Menderes Türel, "Sabah Gazetesi'nin düzenlediği kurultayla kentsel dönüşüm vizyonunun illerde bakanlıklar, belediyeler ve özel sektör beraberliğiyle, özellikle de başbakanımız ve bakanımızın katılımıyla tartışılması büyük bir fırsat" dedi. Kurultayda hem dönüşüm mevzuatı ve uygulama sorunlarının hem de Antalya vizyonunun masaya yatırıldığını anlatan Türel, "Çevre ve Şehircilik bakanımız projeleri yerinde gördü. Kurultay kurumlarımız arasında koordinasyonun gelişmesine de katkı yaptı" diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Antalya'da deprem master planı çalıştayı düzenlendi
  • 11.08.2022 16:31

Antalya'da deprem master planı çalıştayı düzenlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesince kentin deprem master planı hazırlıkları kapsamı ...

Bakan Özhaseki, Antalya'daki kentsel dönüşüm projesini inceledi
  • 21.11.2017 18:28

Bakan Özhaseki, Antalya'daki kentsel dönüşüm projesini inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur Yapı'nın Antalya Kepez ilçesi Ke ...

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden tahvil atağı!
  • 28.03.2017 17:17

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden tahvil atağı!

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Urcu, yeni yatırımlarda ku ...

Cumhurbaşkanı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni binasını açtı!
  • 25.03.2017 16:15

Cumhurbaşkanı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni binasını açtı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hizme ...

Antalya'nın 3 ilçesinde 181 riskli yapı belirlendi
  • 12.11.2020 09:05

Antalya'nın 3 ilçesinde 181 riskli yapı belirlendi

Antalya’da 1 milyon 260 bin kişinin yaşadığı Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı ilçel ...

Güneş enerji sistemiyle 80 bin TL ek gelir sağlandı
  • 15.09.2020 08:00

Güneş enerji sistemiyle 80 bin TL ek gelir sağlandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, güneş enerji sistemi Ekim 2019’dan bu yana 80 bin ...