3 ilçe kentsel dönüşüme hazır!

3 ilçe kentsel dönüşüme hazır!

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu, Fatsa ve Ünye’de seçilen pilot bölgelerde kentsel dönüşümle ilgili başlanan altyapı çalışmaları devam ediyor

İstanbul gibi büyükşehirlerde başlayan ve hızla birçok ile yayılan kentsel dönüşüm projeleri Ordu'da da start aldı. 2015'i adeta kentsel dönüşüm yolu olarak planlayan Ordu, kentsel dönüşümü mega projeler arasına soktu. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde tespit edilen bölgelerde kentsel dönüşümün hayata geçirileceğini ve bunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanacağını söyledi.  

Gürgentepe, Ulubey ve Gölköy ilçelerinde de toplu konut müjdesini tekrarlayan Başkan Enver Yılmaz, "Ulubey, Gürgentepe ve Gölköy ilçelerimizde toplu konut yapacağız. Bunu TOKİ hayata geçirecek. Para işlerinin ve finans işlemlerinin tamamını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organize edecek.” dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI UYGULAYACAK…

Özellikle kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların gündemlerinden çıkmadığının altını çizen Başkan Enver Yılmaz, “Bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın marifeti ile yapmak istiyoruz. Bakanlar Kurulu kararı çıktıktan sonra uygulama başlayacak. Altınordu İlçesi, stadyum çevresinde yaklaşık 84 bin metrekarelik ve Otogar ile Eski sanayi çevresinde yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda, Fatsa İlçesinde, stadyum çevresi ve eski çöp sahasında yaklaşık 550 bin metrekarelik alanda, Ünye İlçesinde ise Stadyum çevresinde yaklaşık 83 bin 830 metrekare ve Saraçlı Mahallesindeki Küçük Sanayi Sitesinin bulunduğu yaklaşık 210 bin 300 metrekarelik alanda kentsel dönüşüm Projesi kapsamında  ‘Riskli alan'  çalışmasına yönelik araştırma, geliştirme ve değerlendirme çalışmaları devam ediyor” şeklinde bilgi verdi.

Başkan Enver Yılmaz ayrıca, kentsel dönüşüm projesi kapsamında Altınordu İlçesi, Şirinevler Mahallesi, Kamyon Garajı'nın olduğu 24 bin 592 metrekarelik alanda ve Ünye İlçesi Gölevi Mahallesinde yaklaşık 210 bin metrekarelik alanda “Rezerv Alan” çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

2015, KENTSEL DÖNÜŞÜM YILI OLACAK

Kentsel dönüşümle ilgili dosyaların da hazırlandığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Kentsel dönüşüm Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin mega projelerinden biridir. 2015 yılını kentsel dönüşüm yılı olarak ilan ediyoruz. Kesinlikle hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Devlet gerektiğinde iki yıllık kirayı da karşılıyor. Bu projeler gelir elde etmek için birer rant olmayacak, hayata geçecek o bölgelerde kentin nefes alacağı birer koridor oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Nuh Kırca - ORDU

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Vedad Gürgen, Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm sürecini anlatıyor
  • 20.10.2021 17:17

Vedad Gürgen, Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm sürecini anlatıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü ...

Fikirtepe kentsel dönüşümünde son durum!
  • 19.10.2021 10:44

Fikirtepe kentsel dönüşümünde son durum!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Fikirtepe'de yürütülen kentsel dönüşüm projesin ...

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm sorunu çözüldü
  • 05.10.2021 11:17

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm sorunu çözüldü

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Çırpıcı Mahallesi'nde 2015 yılından bu ...

Bakan Kurum, Rize Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Açılış Töreni'nde konuştu
  • 06.09.2021 11:25

Bakan Kurum, Rize Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Açılış Töreni'nde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize Çarşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Pro ...

Kiralık evler bir gün bile boş kalmıyor!
  • 02.09.2021 09:32

Kiralık evler bir gün bile boş kalmıyor!

Kiralık evlere talep giderek artıyor, adeta kiralanacak ev bulunamıyor. Emlakçıl ...

Ordu'daki gökdelenler yıkıldı, plaj halka açıldı!
  • 30.08.2021 15:49

Ordu'daki gökdelenler yıkıldı, plaj halka açıldı!

Ordu'da sahile yapılan 17 katlı gökdelenlerin yıkımının ardından ortaya çıkan ku ...