Van bu kışı da sokakta geçirecek! Konteyner kentlere konutların temeli atılmadı!

Van bu kışı da sokakta geçirecek! Konteyner kentlere konutların temeli atılmadı!

Van'da yaşanan iki deprem sonrası yapılan çalışmalara ve harcanan paralara ilişkin Van iI Genel Meclisi'nin sorularını AFAD 'üstü kapalı' cevapladı

 

Soruların çoğu cevapsız kalırken Van il Genel Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre, özelilikle köylerde yapımı planlanan konutların çoğunun daha temelinin dahi atılmaması yurttaşların kışı sokakta geçireceğinin göstergesi oldu. Van depreminden aylar geçmesine rağmen önce çadır sorunu ardmdan konteynır sorunu yaşayan depremzedeler, şimdi de konutların geç teslim edilmesiyle kışı konteynerda geçirme tehlikesiyle karşı karşıya. Deprem sonrası ülkenin birçok yerinden tonlarca yardım gelmesine rağmen çoğu depremzedenin bu yardımlara ulaşamadığı belirtiliyor.
 
Van'da ilk olarak 23 Ocak tarihinden 35 konteyner kent kuruldu. Kışın yurttaşların ısıtmakta zorlandığı konteynerlar yaz sıcağmdan ötürü yaşanamaz durumda. Van iI Genel Meclisi, AFAD'a yapılan harcamalar ve yürütülen faaliyetlerle ilgili yönelttiği sorular ve cevaplarla Van depremiyle ilgili genel bir rapor hazırladı. AFAD'a hazırlanan raporda konutların durumu, toplam kurulan konteynerların sayısı ve maliyeti, toplam konteynerlarda kaç aile ve kaç kişinin kaldığı, konteynerlarm alt yapı dahil maliyeti, TOKİ evlerine kaç depremzede ailenin hak kazandığı ve kaç kişinin başvurduğu, konutların teslimiyle konteynerlara ne yapılacağı, konteyner kentlere kaç sondaj vurulduğu, belediye hattından alman su miktarı, belediye ve TEDAŞ'a ne kadar para ödendiği gibi sorular yöneltildi.
 
'AFAD ÜSTÜ KAPALI CEVAP VERDİ'
 
Van il Genel Meclisi raporunun başında AFAD'a sorduğu soruların hepsine 'üstü kapalı' cevap verdiği belirtti. Konteyner kentlerin toplam maliyeti, konteyner alımları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiği için maliyet hesabı çıkarılmadığı gerekçesiyle cevaplandırılmayan sorulardan olurken, Van ve Erciş'te toplam 29 bin 400 konteynerın kurulduğu belirtildi. Toplam 23 bin 357 aile ve 174 bin 105 yurttaşm kaldığı konteyner kentlerde 23 bin 507 yurttaşm TOKİ evleri için başvurduğu belirtilirken, bunlardan kaç kişinin hak sahibi olduğu cevaplanmadı.
 
KONUTLARIN TEMELİ DAHİ ATILMADI
 
Konteyner kentlere 879 bin 775 TL karşılığında 10 sondaj açıldığının belirtildiği raporda Belediyeye su bedeli olarak "Herhangi bir ödeme yapılmamıştır" denilirken, TEDAŞ'a ödenen miktara ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi. Van ve Erciş'te bulunan köylerde yapılan konutlarla ilgili çalışmaların vahameti ise hazırlanan raporda ortaya konuldu. Van merkeze bağlı Karpuzalan Köyü'nde yapılması planlanan 98 konuttan 4, Kavuncu Köyü'nde yapılması planlanlanan 102 konuttan 4, Gövelek Köyü'nde yapılması planlanan 114 konuttan ise hiç birinin temeli atılmamış olması depremzedelerin bu kışı da sokakta geçireceğinin kanıtı niteliğinde. Konutların temelinin atılmamasına AFAD, belge eskikliği gerekçesini sundu. 
 
Mütha Çetin/Evrensel

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Vakıf GYO, 3 büyükşehirde 3 milyar liralık yatırım yapacak!
  • 16.10.2021 09:31

Vakıf GYO, 3 büyükşehirde 3 milyar liralık yatırım yapacak!

Vakıfbank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ortaklığında Türkiye’nin ilk gayrimenkul ...

AFAD, 61 ilin "İl Afet Risk Azaltma Planı"nı tamamladı
  • 02.10.2021 15:47

AFAD, 61 ilin "İl Afet Risk Azaltma Planı"nı tamamladı

İçişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) 61 şehrin İ ...

TOKİ, yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeli konutları satışta açtı!
  • 28.09.2021 15:03

TOKİ, yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeli konutları satışta açtı!

TOKİ, 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yerini açık artırma ile satışa sunuyor. ...

TOKİ 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yeri satacak
  • 28.09.2021 09:58

TOKİ 34 ilde 144 konut, 26 ilde 96 iş yeri satacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 34 ilde 144 ...

TOKİ'nin yüzde 22 indirim kampanyası bugün başlıyor
  • 21.09.2021 09:42

TOKİ'nin yüzde 22 indirim kampanyası bugün başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca, 21 Eylül-19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek in ...

TOKİ bu ay 7 yeni millet bahçesinin ihalesini daha tamamlayacak
  • 18.09.2021 09:32

TOKİ bu ay 7 yeni millet bahçesinin ihalesini daha tamamlayacak

Eylülde Ardahan, Yozgat Merkez, İstanbul Sancaktepe, Kırıkkale Keskin, Çanakkale ...