’İstanbul Boğazı’nda 30 BİN KAÇAK BİNA VAR'

’İstanbul Boğazı’nda 30 BİN KAÇAK BİNA VAR'

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, üç yasayla birden korunmasına rağmen Boğaziçi’nde 30 bin kaçak, 3 bin adet de yıkılacak yapı olduğu öne sürdü

Mimar ve kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, üç yasayla birden korunmasına rağmen Boğaziçi'nde 30 bin kaçak, 3 bin adet de yıkılacak yapı olduğuna dikkat çekti.

Bir doğa ve tarih harikası olarak nitelendirdiği Boğaziçi'nin İmar, Kültür ve Tabiat Varlıkları ile Boğaziçi gibi üç yasaya sahip olduğunu belirten Alp, “Boğaziçi, bu yasalar ile kontrol edilmektedir. Daha doğrusu edilememektedir. Çünkü bugün Boğaziçi'nde 30 bine yakın kaçak yapı, 3 bine kadar da yıkım kararı kesinleşmiş ancak yıkılamayan yapı var. Eski fotoğraflara baktığımızda 3'lü yasal korumaya rağmen Boğaziçi'ni son 50 senede nasıl tahrip ettiğimizi görebiliriz. Demek ki Boğaziçi'nde yasalar işletilememekte, kamu düzeni ve yararı sağlanamamaktadır” diye konuştu.

İstanbul'daki yapıların artık herkesin bildiği gibi en azının yüzde 75'inin ruhsatsız ve büyük bir oranının da depreme dayanıksız olduğuna dikkat çeken Alp, Türkiye'nin yüzde 50'sinin de bir biçimde illegal olan konutlarda yaşadığını öne sürdü. Durumun sosyolojik etkilerine işaret eden Alp, çarpık kentlerde büyüyen gençlerin de çarpık yetiştiğini vurguladı.

  • Etiketler:

Yorum Yaz