Bağcılar’da refüjler yol kenarları çiçeklerle donatıldı!

Bağcılar’da refüjler yol kenarları çiçeklerle donatıldı!

Yeşil çimenlerin uzandığı park ve bahçelerle zenginleşen ve binlerce ağacın dikildiği, 18’e yakın çeşit çiçeğin ekildiği Bağcılar yaz aylarında başka bir görünüme kavuşuyor. “Daha yeşil bir Bağcılar” sloganıyla başlatılan çalışmalar kapsamında ilçenin dört bir tarafındaki meydanlar, park ve bahçeler, refüjler yol kenarları çiçeklerle donatıldı. Yeşil çimler ve ağaçlarla süslenen bahçeler de ilçe sakinlerine keyifli anlar yaşatıyor

“Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında depreme dayanıksız binaların yerini yeşil bahçeli ve otoparklı konutların aldığı Bağcılar ilçesi bahar ve yaz mevsiminde meydan, refüj ve parklardaki peyzaj düzenlemesiyle de dikkat çekiyor.  Yeşilin hakim olduğu bir çevre oluşturmaya çalışan ilçede her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce çiçek dikildi, ağaçlar budandı ve çimlendirme çalışmaları yapıldı. Nostalji Bahçeleri'ndeki ağaçlar da budandı ve çimlerin bakımı yapıldı.

İlçede “Daha yeşil bir Bağcılar” sloganıyla başlatılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Bu kapsamda ilçenin dört bir tarafındaki meydanlar, park ve bahçeler, refüjler yol kenarları çiçeklerle donatıldı. Yeşil çimler ve ağaçlarla süslenen bahçeler de ilçe sakinlerine keyifli anlar yaşatıyor.

Yeşil çevre dikkatle korunuyor

Bağcılar Meydan  tramvay yolunda başlatılan çevre düzenlemesi devam ediyor. Mehmet Akif Bulvarı'ndaki refüjlerde de çimlendirme çalışması tamamlandı çevre çiçeklerle donatıldı. Park ve bahçelerdeki bakımlar bu yıl da düzenli olarak yapılıyor. Çim zemininde bakım çalışmalarının sürekli devam ettiği üzüm, kayısı, kiraz, fındık ve kestane bahçelerindeki meyve ağaçları da budandı.  İlçedeki yeşil alanların sulama işlemleri devam ederken, ağaç dipleri çapalanarak havalandırma işlemi yapılıyor, çiçeklerin arasındaki yabani otlar ayıklanıyor. Bu çalışmalara ilaveten kamusal alanlardaki yeşil çevrede de bitki sağlığının korunması amacıyla ilaçlama yapılıyor. 

İlçeyi adına yakışır hale getiriyoruz    

İlçeyi adına yakışır şekilde meyve bahçelerine kavuşturmak için çalıştıklarını ve bu kapsamdaki peyzaj çalışmalarını devam ettirdiklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, şu bilgileri verdi: 

“Bu yılbaşından itibaren ilçemizdeki 13 bin 682 metrekarelik alan çimlendirildi. Park ve bahçelere ıhlamur, fıstık çamı, çınar, atkestanesi, erguvan ve sedir çeşitleri başta olmak üzere 744 ağaç dikildi. Bu çalışmalara ilaveten 5 bin 222 ağacın da budaması yapıldı. Yine peyzaj çalışmaları kapsamında da refüjlere, meydanlara, park ve bahçelere de 414 bin 929 adet çiçek dikildi.” 

Çiçeklerin zenginliğine ve çeşitlerine de dikkat çeken Başkan Çağırıcı, sümbül, lale, bellik, çuha, menekşe, kadife, begonya, ateşçiçeği, gölge begonya, ateş çiçeği, sardunya, ateş, yenigine ve kazayağından oluştuğunu ifade etti.

Parkların yeniden yapılandırılması ihale çalışmalarının devam ettiğini de ifade eden Çağırıcı, çürüyen veya devrilen ağaçların yerine yenilerini diktiklerini söyledi. 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''
  • 05.08.2022 11:57

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bağcılar'da vatandaşl ...

Bağcılar Ece Sitesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor
  • 08.02.2022 15:46

Bağcılar Ece Sitesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor

Bağcılar’da deprem riski taşıyan 327 bağımsız birimin yer aldığı Ece Sitesi, ken ...

İstanbul'daki fırtına Bağcılar'ı da vurdu!
  • 29.11.2021 16:51

İstanbul'daki fırtına Bağcılar'ı da vurdu!

Megakent İstanbul, şiddetli fırtınaya teslim oldu. Bağcılar'da bir sitenin ticar ...

Demircan Sitesi'ndeki hak sahipleri uygun şartlarda mülk sahibi olabilecek
  • 25.10.2021 16:15

Demircan Sitesi'ndeki hak sahipleri uygun şartlarda mülk sahibi olabilecek

Bağcılar Belediyesi, depremde zarar gören Demircan Sitesi'nde hayata geçirilecek ...

Bağcılar'da kentsel dönüşüm tam gaz!
  • 21.03.2017 16:13

Bağcılar'da kentsel dönüşüm tam gaz!

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Huzurlu Marmara Güneşli kentsel dönüş ...

Orhan Çiftçi, Bağcılar'daki dönüşümü anlattı!
  • 21.03.2017 16:07

Orhan Çiftçi, Bağcılar'daki dönüşümü anlattı!

Bağcılar Kaymakamı Orhan Çiftçi, bölgede devam eden kentsel dönüşüm projelerini ...