Konutta artık herkese indirim var!

Konutta artık herkese indirim var!

Konutta bahar kampanyaları birbirinden farklı fırsatlar sunuyor. İlk defa şirketler, sadece peşim alımına değil, banka kredili uzun vadeli alımlarda da indirim yapmaya başladı

Yazın geleneksel sezon durgunluğunun yanısıra seçimler ve Ramazan gibi yeni nedenlerle durulması beklenen konut sektöründe, üreticiler önümüzdeki 2 ayı değerlendirmek için kampanyalarda gaza bastı. Kimi beyaz eşya satar gibi 'Şimdi al birkaç ay sonra öde" seçeneği sunarken, kimi peşinati öteliyor, kimi bir ay boyunca yüzde 25'e varan indirimler yapıyor. Ancak bu bahar, kampanyalarının diğerlerinden önemli bir farkı var. Kimi şirketler sadece peşin alımlara değil, banka kredili alımlarda da indirim uyguluyor. Bazıları peşin alıma göre daha düşük oranda da olsa kredili alımlara indirim yaptığını ilan ederken, kulislerde ise ilanlarında belirtmeyen şirketlerin de müşterinin pazarlık gücüne göre vadeli satışta da indirim yaptığı dile getiriliyor.
Ukra İnşaat CEO'su Kürşat Tuncel, kampanyalardaki hızlanmaya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
"Seçim ve sonrasında sektörü zor bir sezon bekliyor. Çünkü bir yanda banka kredilerinda artış başladı, seçim sonrası biraz daha artması bekleniyor. Bir yandan inşaat maliyetlerindeki artış firmaları zorlamaya başladı, bugüne kadar kendi kaynaklarımızla bu artışı finanse ederken, artık özellikle demirdeki gibi artışlar fiyatları artırma durumunda bırakıyor. Tüketicinin alım gücünü zorlayacak gelişmeler bunlar. Bu nedenle sektördeki firmalar önümüzdeki 2 ayı en iyi şekilde değerlendirmek için kampanyaları hızlandırdılar. Atmosfer değişmeden uygun koşullarda ev almak isteyenleri çekmeye yönelik bu kampanyalar. Biz de önce Hane Plus'ta bir kampanya yaptık, iyi sonuçlar da aldık. 3 ay içinde 700 konut sattık. Şimdi son projemiz Ukra City'de bir kampanya yapıyoruz, taksitleri öteliyoruz. Aynı hızı bu projeye de taşıyacağımıza inanıyoruz."
 
Müşterinin talebi bu yönde
 
Emlak danışmanı Hilmi Işıkören, fiyatını doğru belirlemiş, lokasyon ve sunduğu faydalarla tüketicinin ilgisini çeken projelerde bugünlerde büyük bir hareketlilik yaşandığını, bunun seçimlere kadar süreceğini söyledi. Işıkören "Seçimlerden sonra da hareket olur ama ivmesinin ne olacağını şu an bilemiyoruz" dedi. Kampanyalarda en çok dikkat çeken avantajın sunulan indirimler olduğunu dile getiren Işıkören şunları söyledi:
"İndirim oranları yüzde 25 gibi hatrı sayılır rakamlara ulaştı. Hatta birkaç projede kredili alımlara da indirim yapılmaya başlandı ki bu önemli. Bunun yaygınlaşacağına inanyorum. Çünkü müşterinin talebi bu yönde. Kredili alımlarda firmalar zaten parayı bankadan peşin gibi tahsil ediyorlar, öyle ise indirim kredili alımlara da uygulanmalı yolunda görüşleri var. Tüketiciyi önemseyen şirketlerde bu uygulamanın başladığını memnuniyetle görüyoruz."
 

Baharı getiren kampanyalar
 
* Modakent-Çekmeköy'de peşin veya kredili alımlarda yüzde 6 indirim uygulanıyor. Projede metrekare fiyatı 1.490 TL metrekare birim fiyatıyla yaşam biçimi vaat ediyor.
* Sinpaş Yapı'nın Sancaktepe'de hayata geçirdiği Kelebekia'da peşinat ödemeden, 60 ay vadede yüzde 0.69 faizle ev sahibi olunabiliyor. Şirket peşin ve kredili ödemelerde yüzde 10 indirim yapıyor. Fiyatlar 169 bin 200 TL'den başlıyor.
* Beylikdüzü'ndeki Ukra City'de evler şimdi alınıyor, ilk ödeme ağustosta yapılıyor. Yüzde 25'lik peşinat ise vade farkı olmaksızın 1 yılda tamamlanabiliyor. Peşin alımlara yüzde 10 indirim uygulanırken, ikinci evde ise toplam indirim yüzde 15'e ulaşıyor. Ev fiyatları 79 bin, aylık taksitler ise 750 TL'den başlıyor.
* Armada City Plus'ta yüzde 25'lik peşinat sözleşme sırasında değil, Ocak 2012'de ödeniyor. Çorlu'daki projenin 836 konutluk 2. etabında üçlü ankastre set, 82 ekran LCD TV ile ev sinema sistemi hediye ediliyor. Ev fiyatları 72 bin 500 TL'den başlıyor.
*Altınev İnşaat tarafından yapılan Beyzade Konaklarında bu ay ilk 30 daire yüzde 20 indirimli satılıyor. Oturmaya hazır durumdaki konutların fiyatı 97 bin ile 257 bin lira aralığında bulunuyor.
* TOKİ de tapusunu hemen almak isteyenler 21 Nisan'dan itibaren banka borcunu erken ödeyerek kapattıklarında yüzde 20 indirimden yararlanabilecek. İndirim kampayası 18 Mayıs'a kadar geçerli olacak.
* Propa Inşaat, Aura Deluxe Residence'da sıfır peşinatla 120 ay vade uyguluyor. Bu kampanyada yüzde 25 peşinat ağustosta ödeniyor. 70 metrekare büyüklüğündeki 1+1'ler 234 bin TL'den alıcı buluyor.
* Başakşehir'de Tek Çelik İnşaat tarafından inşa edilen Misstanbul Evleri'nde yüzde 25 indirim yapıldı. Nisan boyunca geçerli kampanyada 936 konuttan oluşan projede indirimli fiyatlar 240 bin TL'den başlıyor.
* Pendik'te yapımı tamamlanan Meridyen Evleri projesinden 10 bin TL peşinatla ev almak mümkün. Yaşamın başladığı projede konut teslimleri hemen yapılıyor. Fiyatların 85 bin TL'den başladığı Meridyen Evleri'nde aylık taksiüer 1.099 TL'den başlıyor.
* Mar-Yapı, En Yapı ve Dost İnşaat tarafından inşa edilen Güneşli Konutlar'da hiç peşinat ödemeden ev alınıyor, taksitler ise 12 ay sonra ödenmeye başlanıyor. Daire fiyatları 153 bin liradan başlıyor.
* Esenyurt'ta Agena Park'ta hiç peşinat ödemeden, 60 ay vadede sıfir faizle ev alınabiliyor. Konut bedelinin yüzde 15' haziranda,  yüzde 15'i de eylül ayına ödeniyor.
* Bodrum'da Saklıkent Artemisia Evleri'nde nisan ayına özel 2 adet bahçe katı dairede yüzde 15 indirim fırsatı sunuluyor. Daireler hemen taşınmaya müsait.

Kaynak: Selma Şenol / Bugün

  • Etiketler:

Yorum Yaz