maritbet girişmaritbet
Standartlara uygun ısı yalıtımı zorunlu oluyor

Standartlara uygun ısı yalıtımı zorunlu oluyor

Enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden Türkiye’nin 2011 yılında enerji ithalatı ortalama 50 milyar dolar oldu

Enerjisinin yüzde 73'ünü ithal eden Türkiye'nin 2011 yılında enerji ithalatı ortalama 50 milyar dolar oldu. Cari açığı ise yaklaşık 77 milyar dolar… Yani enerji ithalatımız, cari açığımızın ortalama yüzde 67'si kadar. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Türkiye'deki binaların yüzde 90'ının yalıtımsız olması. Bu nedenle her yıl ortalama 7.5 milyar dolarlık enerjiyi israf ediyoruz. Bu gidişe bir “dur” deme zamanının geldiğini fark eden yetkililer, Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile konuya son noktayı koydu. Yüksek Planlama Kurulu tarafından kabul edilerek, 25 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Strateji Belgesi, konutları da yakından ilgilendiriyor.

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'ne göre; binaların enerji talepleri ve karbon emisyonları azaltılacak, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan sürdürülebilir çevre dostu binalar yaygınlaştırılacak. Yeni yapılacak toplu konut projelerinde bu belge çerçevesindeki uygulamalar dikkate alınacak. 2017 yılından itibaren, karbondioksit salınım miktarları ilgili mevzuatta tanımlanan asgari değerlerin üzerinde olan binalara idarî yaptırım uygulanacak. Ayrıca, toplam kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki ticarî bina ve hizmet binalarının tamamında, yürürlükteki standartları sağlayan ısı yalıtımı ve enerji verimli ısıtma sistemlerinin bulunması zorunlu olacak. Belgeyle lüks konutlar da uygulama kapsamına alınıyor. Kamu kuruluşlarının bina ve tesislerinde ise yıllık enerji tüketiminin, 2015 yılına kadar yüzde 10 ve 2023 yılına kadar yüzde yirmi 20 azaltılması öngörülüyor.

Yüksek Planlama Kurulu'nun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinatörlüğünde, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi, Türkiye'nin enerji verimliliği yol haritasını çiziyor. Bu belge ile 2023'te Türkiye'nin GSYİH başına tüketilen enerji miktarının 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılması hedefleniyor.

Enerjiyi verimli kullanan çevre dostu binalar yaygınlaşacak

Strateji Belgesi'nin en temel amacı; binaların enerji taleplerini ve karbon emisyonlarını azaltmak ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanan, sürdürülebilir, çevre dostu binaları yaygınlaştırmak. Belge kapsamında en önemli düzenlemelerin başında ise ısı yalıtımı geliyor. Bundan sonra toplam kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki ticarî bina ve hizmet binalarının tamamında, yürürlükteki standartları sağlayan ısı yalıtımı ve enerji verimli ısıtma sistemlerinin bulunması zorunlu olacak.2017 yılından itibaren, Enerji Kimlik Belgesi'nde belirtildiği üzere, karbondioksit salınım miktarları sınırlandırılarak idari yaptırımlar uygulanacak.

Yıllık azami enerji ve emisyon sınırını aşan binaların yapımına izin verilmeyecek

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük, bu gelişmelerin en başta doğru ürün ve yöntemlerle yapılan ısı yalıtımı uygulamalarını zorunlu kıldığını belirtti. Binalara; türüne, bulunduğu bölgenin iklim koşullarına, mimari tasarımına ve yürürlükteki zorunlu standartlara uygun inşa edilme durumuna göre, yıllık azami enerji ihtiyacı ve azami emisyon sınırlaması getirileceğini hatırlatan Yörük, bu sınır değerleri aşan binaların yapımına izin verilmeyeceği için en başta binaların ısı yalıtımlı olması gerektiğini vurguladı. Kullanım alanı 10 bin metrekarenin üzerindeki ticari binaların, müstakil konutların ve residence'lar gibi entegre konutların ruhsatlandırılmasında, Strateji Belgesi'nin yayım tarihini takip eden 18 aydan itibaren sürdürülebilir nitelik aranacağını dile getiren Yörük, bir binanın sürdürülebilir ve çevre dostu olabilmesi için en başta ısı yalıtımlı olması gerektiğini belirtti.

Isı yalıtımı sektörü KDV indirimi ve kredi kolaylığı bekliyor

Mevcut binaların da iyileştirilmesi suretiyle bu sınır değerlere yaklaştırılmasının özendirileceğini söyleyen Yörük, bu kapsamda ısı yalıtımı ürün ve uygulamalarında KDV indirimi, devlet destekli mortgage benzeri uzun vadeli ve çok düşük faizli yalıtım kredilerinin uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Yörük, ısı yalıtımlı binaların enerjiyi daha ucuza satın almasının da önemli bir teşvik olacağı yönünde öneride bulundu.

Yalıtım sektörünün mevcut kapasitesi ile yılda 400 bin konuta yalıtım yapılabilir

Yörük, Strateji Belgesi'nde ısı yalıtımı iç pazar cirosunun yaklaşık 1,25 milyar dolar olduğunun ve bununla yılda yaklaşık 50 milyon metrekarelik  yalıtım yapılabileceğinin belirtildiğini anlattı. Sektörün bu kapasitesi ile yılda en az ortalama 400 bin konutun yalıtılmasının mümkün görüldüğünü ifade eden Yörük, binaların yetersiz yalıtımlarından dolayı ısıtma ve soğutma amaçlı enerji kullanımındaki tasarruf potansiyelinin ülkemiz ekonomisine kazandırılabilmesi için mevcut binaların kademeli olarak yalıtılması gerekliliğinin de Strateji Belgesi'nde vurgulandığını söyledi.

Yalıtımda CE Belgeli ürünler tercih edilmeli

Türkiye'de enerjinin yüzde 34'ünün konutlarda kullanıldığını ve konutlarda kullanılan enerjinin de yüzde 80'inin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketildiğini belirten Yörük, Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile yapılan düzenlemelerin ülkemize hem ekonomik hem de ekolojik açıdan büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Türkiye'deki 18 milyon konutun yüzde 90'ının yalıtımsız olduğuna dikkat çeken Yörük, kredi ve vergi konusundaki teşviklerin ve idari yaptırımların ısı yalıtımı uygulamalarını artıracağını söyledi. Yörük, yalıtım yaptıracak tüketicilere, gerçekten tasarruf sağlayacak sorunsuz uygulamalar için CE Belgeli, üretici garantisi olan kaliteli ürünleri içeren paket sistemler ve uygulamalar ile yalıtım yaptırmalarını önerdi.

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği'ne ulaşmanız yeterli.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İngiltere'de, konutların enerji verimliliğine 1,8 milyar sterlin yatırım
  • 22.03.2023 11:05

İngiltere'de, konutların enerji verimliliğine 1,8 milyar sterlin yatırım

İngiltere, konutlar ve kamu binalarında enerji verimliliğini artırmak amacıyla 1 ...

Türkiye, GES'te 2035'e kadar yüzde 500 artış hedefliyor
  • 03.01.2023 11:52

Türkiye, GES'te 2035'e kadar yüzde 500 artış hedefliyor

Türkiye'nin güneş enerjisi kapasitesinin 2035'e kadar yaklaşık yüzde 500 artışla ...

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir
  • 04.07.2022 10:52

Termal konfor ve sağlığı koruyan ısı yalıtımı ile enerjiden %60 tasarruf edilebilir

Isı yalıtım sektörünün lider markası Dalmaçyalı; Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ve Pr ...

Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider konumda
  • 02.05.2022 15:45

Türkiye, güneş paneli üretiminde Avrupa'da lider konumda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin güneş paneli üretimin ...

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!
  • 15.03.2022 09:27

İzocam, ısı yalıtımında doğru bilinen 15 yanlışı açıkladı!

Türkiye’yi 57 yıl önce yalıtımla tanıştıran lider marka İzocam, yalıtımda yanlış ...

Bakan Dönmez: "Karadeniz'deki gaz rezervi, konutların 30 yıl ihtiyacını karşılayacak büyüklükte"
  • 08.03.2022 15:42

Bakan Dönmez: "Karadeniz'deki gaz rezervi, konutların 30 yıl ihtiyacını karşılayacak büyüklükte"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin, enerjide dışa bağıml ...