Klimanız, elektrik faturanızı kabartmasın

Klimanız, elektrik faturanızı kabartmasın

Yaz yüzünü göstermeye başladı. Havalar ısınıyor, klimalar bir bir açılıyor. Oysa bu bunaltıcı sıcaklardan bizi koruyacak, daha sağlıklı ve daha ekonomik bir yol varYaz yüzünü göstermeye başladı. Havalar ısınıyor, klimalar bir bir açılıyor. Yazın sıcağından böyle kurtulmak güzel oluyor ama ay sonunda gelen elektrik faturası tansiyonları yükseltiyor. Oysa bu bunaltıcı sıcaklardan bizi koruyacak, daha sağlıklı ve daha ekonomik bir yol var, ısı yalıtımı… Yalıtım ile soğutma amaçlı elektrik faturaları yüzde 50 azalıyor, klima yüzünden hasta olunmuyor. Üstelik artık mevcut binalarda ısı yalıtımı kararı almak da kolaylaştı. Oyçokluğunu sağlayan yalıtım yaptırabiliyor.

Sadece kışın değil yazın da enerji tüketimini azaltan ısı yalıtımı sayesinde dışarıdan içeriye ısı geçişi azalıyor. Böylece ısı yalıtımlı mekanlar kışın sıcak, yazın serin oluyor. Ayrıca sıcak havalarda, serin havanın dışarıya geçişi de engellenerek soğutma cihazlarının harcadığı enerji ortalama yüzde 50 azaltılıyor. Sanıldığı gibi pahalı ve zor bir uygulama olmayan ısı yalıtımının getirdiği maliyetin payı, yeni bir binanın toplam maliyeti içinde sadece yüzde 3–5 arasında değişiyor ve sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde kendini amorti edebiliyor.
 
Mevcut binalarda mantolamanın maliyeti ise yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL'lik bir maliyet anlamına geliyor. Yalıtım kredileri ile artık ödeme koşulları da kolaylaştı. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL'ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL'lik tasarruf, kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden yalıtım, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.
 
Daha önce oybirliğini gerekli kılan 637 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'ndaki değişiklik ile ısı yalıtımı kararı almak artık çok daha kolay… Kanunun 42. maddesi 18.04.2007 tarihinde, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu'nun 16. maddesi gereğince değiştirildi. Oybirliği yerine oy çokluğunu gerekli kılan yeni kanunla artık 10 haneli bir apartmanda bina sakinlerinin 6'sının olumlu oy vermesi yalıtımın uygulanması için yeterli. Isı yalıtımı giderini ödemekte direnen bina sakinleri ise yüzde beş gecikme faizi talepli icra takibi ile karşı karşıya kalıyor.
 
Yaklaşan yazın sıcağından etkilenmemek, gelecek kışın soğuğunu da düşünmemek istiyorsanız şuan yalıtım yaptırmanın tam zamanı! Tabi yalıtımdan yüzde yüz verim almak için ürün seçerken paket sistemlere dikkat etmek ve XPS'li paketleri tercih etmek gerekiyor. AB standartlarındaki XPS Isı Yalıtım Levhalarının, dış hava koşullarına dayanıklılığı sayesinde yalıtım performansını bina ömrü boyunca koruduğunu belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, böylece hem soğutma hem de ısıtma masraflarında tasarruf edildiğini vurguluyor. Dona karşı dayanıklılığı sayesinde sıva çatlağı, küf ve rutubet oluşumunu engelleyen XPS'in, binanın bakım ve onarım masraflarını da azalttığını belirten Ulu, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları için doğru adresin XPS Isı Yalıtım Levhaları olduğunu sözlerine ekliyor.
 
Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği'ne ulaşmanız yeterli.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz