İzoduo, inşaata yeni ara elaman üretti

İzoduo, inşaata yeni ara elaman üretti

Pomza, çimento ve köpük birleştirip patent aldı, 2011’de Kanada’ya satacak


 

Türkiye'de inşaat sektörü hızlı büyümesini sürdürüyor. İnşaat firmaları, farklı fiyat ve alternatifte yeni projeler üreterek tüketicilere ulaşmanın planlarını yapıyor. Ancak buna karşın bazı yapılarda kalitesiz ve ucuz ürünlerin tercih edilmesi de vatandaşların hayatını tehlikeye atıyor.
 
Eskişehirli İzoduo firması, 17 Ağustos depremindeki eksikliklerden esinlenerek yeni bir yapı taşı üretti. Volkanik bir kaya türü olan pomza taşı ile çimento ve polistren köpüğünü (EPS) birleştiren şirket, Türkiye Patent Endüstrisi'nden (TPE) patent alarak yalıtım niteliği yüksek yeni bir duvar yapı elamanı meydana getirdi. Üretim için 5 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten İzoduo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Lüleci, bu yatırımlarla mevcut 2 bin metre üretimi birkaç yıl içinde 5 bin- 5 bin 500 metreye çıkaracaklarını söyledi. Türkiye'de 7 milyar dolarlık bir kaynağın yalıtımsızlıktan dolayı heba edildiği bilgisini veren Lüleci, yapılarda bu ürünlerin kullanılmasıyla birlikte hem deprem riskinin azalacağını hem de yalıtımın yüzde 50 oranında azalacağını iddia etti.                  
 
Dünya ülkeleri son dönemde üretimlerde çevre dostu ürünleri tercih etmeye başladı. Bu sayede hem ekolojik denge korunurken hem de insan sağlığı ön planda tutuluyor. Buradan yola çıkan Eskişehirli İzoduo firması, üretimlerinde birinci sınıf tarım toprağı yerine Türkiye'de bolca bulunan pomza taşı kullanarak yeni bir süreç başlattı. Bu üretimin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirten İzoduo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Lüleci, ayrıca fabrikalarda elektrik haricinde hiçbir enerji kullanmadıklarını da dile getirdi. Bir nevi inşaatlar için tuğla ürettiklerini kaydeden Lüleci, bu üretimleri de sıcak tuğla fırınlarından ziyade mermer makineleriyle yaptıklarını dile getirdi.
 
İzoduo'nun geliştirilmesi için üniversitelerle sıkı bir çalışma yürüttüklerini belirten Lüleci, birkaç yıla kadar depreme dayanıklılık konusunda tercih edilir hale geleceklerini söyledi. Üçlü karışımın hem hafif hem de dayanıklılık konusunda deprem riski taşıyan bölgelerde ön plana çıkacağına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı, “Rakiplerimiz metrekarede 180 kg beton kullanırken bizde bu oran 110 kiloya düşüyor. Ürünün özelliğinden dolayı binalar hiçbir şekilde içeriye su çekmiyor. Şu anda Karadeniz bölgesi bizim ilgi alanlarımızdan biri olarak ön plana çıkıyor. Maliyetlerimizde metrekarede 60 liraya kadar düşüyor” ifadelerini kullandı. Bunun yanında firma önümüzdeki günlerde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'na deprem testi yaptıracak.
 
2010 SONUNA KADAR 200 KİŞİ İŞ BAŞI YAPACAK
Beş ay önce 50 kişiyle üretime başlayan şirket, yılsonuna kadar en az 200 kişiyi daha istihdam edecek. Üretimlere Eskişehir'de başlayan İzoduo'nun hedefi en az birkaç şehirde de yeni fabrikalar kurmak. Türkiye genelinde beton santralleri kurmayı planladıklarına dikkat çeken Hüseyin Lüleci, ilk olarak da çevreci illeri tercih edeceklerine vurgu yaptı. Fabrikalarında bir metrekare bile atık olmadığını iddia eden Lüleci, başından geçen bir anıyı şöyle anlatıyor:
 
“Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e ruhsat için gittik. Bize ‘tuğla fabrikası kuruyorsunuz, izin veremem' dedi. Ancak üretim tesislerimizde elektrik haricinde bir şey kullanmadığımızı söyledik. Ayrıca bir gram bile atığımızın olmadığını söylediğimizde, Büyükerşen, ‘o zaman bir tane daha açın' tavsiyesinde bulundu.” Bu ürünün patentinin kendilerinde olduğunu kaydeden Hüseyin Lüleci, 2011 yılına kadar ürünün kullanım izninin Kanada başta olmak üzere birçok AB ülkesine de verileceğine açıkladı.   
 
CERRAHKEN SANAYİCİ OLDU
İzoduo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Lüleci'nin ilginç bir de yönü var. Ailesi sanayici olan Lüleci'nin kendisi ise bir doktor. Şirketin, satım aşamasında arkadaşlarına aracı olan Lüleci, projenin kafasını yatması sonrasında ise şirketi satın almış.   
 
Kaynak: Habertürk
  • Etiketler:

Yorum Yaz