İnşaatta alçı kullanımı MECBURİ OLSUN!

İnşaatta alçı kullanımı MECBURİ OLSUN!

Türkiye Alçı Üreticileri Derneği, kimyasında var olan kristal su sayesinde yangını önleyen alçının, yapılarda yangına karşı kullanımı zorunlu malzemeler arasına girmesini istedi

Türkiye Alçı Üreticileri Derneği, kimyasında var olan kristal su sayesinde yangını önleyen alçının, yapılarda yangına karşı kullanımı zorunlu malzemeler arasına girmesini istedi. Alçıder Başkanı Tunaman, "Alçı yangının ve depremin doğal sigortası. Isı ve sesi yalıtır." dedi.
İçinde taşıdığı kristal su sayesinde yangını önleyen, ısı ve ses yalıtım özelliği taşıyan alçının, inşaatlarda kullanımının zorunlu hale getirilmesi için Türkiye Alçı Üreticileri Derneği (Alçıder) çalışma başlattı. Alçıder Başkanı Mehmet Tunaman, yanmazlığıyla bilinen alçının binalarda yangına karşı kullanımının zorunlu hale getirilmesine yönelik teknik bir komisyon oluşturduklarını açıkladı. İngiltere'nin başkenti Londra'nın 350 yıl önce büyük bir yangında harap olmasından sonra yanmazlık özelliği bilinen alçının zorunlu olarak kullanıldığına dikkat çeken Tunaman, "Biz de yangın yönetmeliğinde tespit ettiğimiz eksiklikleri resmi mercilere iletmek üzere dernek olarak bir komisyon kurduk." dedi.

Doğal jips taşının öğütülmesiyle oluşturulan toz alçı, suyla karıştırılınca tekrar hamur kıvamına geliyor ve sıvada kullanılıyor. Alçı taşı zengini Türkiye, geçen yıl 67 milyon dolarlık toz alçı ihraç etti. İç pazarda geçen yıl 1 milyon 800 bin ton toz alçı tüketilirken 46 milyon metrekare de levha kullanıldı. Yurtiçinde yılda 400 milyon liralık alçı tüketiliyor. Türkiye'nin alçı ihracatı yaptığı ülkeler arasında Ukrayna, Rusya ve Azerbaycan ilk sırada yer alıyor.
Sivil Savunma Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye genelinde 2008 yılında 93 binden fazla yaşanan yangın, 400'den fazla can kaybına ve 200 milyon TL'den fazla da mal kaybına neden oldu. Alçıder Başkanı Tunaman, alçı kullanımının yaşanan can ve mal kaybını azaltacağını söyledi. Haiti, Şili ve Elazığ'da yaşanan depremleri hatırlatan Tunaman, "Artık herkes biliyor ki; deprem değil bina öldürür. Binalarda hafif yapı malzemesi kullanarak can ve mal kayıplarını asgari düzeye çekmek mümkün. Alçı ve alçı ürünleri alternatif yapı malzemelerine göre daha hafiftir. Alçı levhalar taşıyıcı olmayan duvarlarda kullanıldığında yapıyı gereksiz ağırlıklardan kurtarmış olur." diye konuştu.
Alçının doğal gözenekli yapısı sayesinde ısı ve ses yalıtımı özelliği taşıdığına dikkat çeken Tunaman, yalıtım sisteminde kullanılan alçının binaları yazın serin, kışın sıcak tuttuğunu söyledi. Mekanlarda oluşan rutubeti alçının emdiğini hatırlatan Tunaman, ortam kuruduğunda ise içindeki nemi dışarı salarak doğal bir klima oluşturduğunu kaydetti.
Kaynak: İbrahim Balta – ZAMAN
  • Etiketler:

Yorum Yaz