İnşaat malzemesi ihracatının lideri Türkiye

İnşaat malzemesi ihracatının lideri Türkiye

Müteahhitlik sektöründe Çin'den sonra dünya ikincisi olan Türkiye, inşaat malzemesi ihracatında ise birçok kalemde dünya liderliğini ele geçirdi

Müteahhitlik sektöründe Çin'den sonra dünya ikincisi olan Türkiye, inşaat malzemesi ihracatında ise birçok kalemde dünya liderliğini ele geçirdi. TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki "Biz bu sektörde imaj oluşturma aşamasını geçtik. İnşaat demirinde yüzde 28 pazar payıyla dünyada 1 numarayız. Demir çelik radyotor üretiminde yüzde 12 pazar payıyla dünyada bir numarayız.

Demirçelik profilinde yüzde 8 pazar payıyla bir numarayız.
Artık Türk markaları dünyada bir numara ve sektör olarak ekonomiye ciddi katkı sağlıyor" diye konuştu. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Orhan Turan da Türk marka imajını dünyaya benimsetmek adına inşaat sektörünün şart olduğunu söyledi. Turan "4.5 milyar dolar dış ticaret fazlası veren tek sektörüz. İthalat, ihracat arası oranımız yüzde 260 civarında. Artık inşaat dünyasında bir Türk ekolü geliyor" dedi.

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir de, reform çalışmalarına devam ettiklerini belirterek 'Binalardaki yalıtımla yılda 6 milyar dolar enerji tasarrufu sağlayacağız" diye konuştu.

  • Etiketler:

Yorum Yaz