Faturalarınızı yüzde 50 azaltmanın FORMULÜ!

Faturalarınızı yüzde 50 azaltmanın FORMULÜ!

Binalarımıza ısı yalıtımı yaptırarak, ısıtma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmak, sağlıklı ve konforlu yaşam ortamları sağlamak mümkün

Devir ekonomi devri… Her türlü harcamamızda daha ekonomik olmaya dikkat ediyoruz. Kimilerimiz daha az tüketmeye çalışıyoruz. Hatta bazen en temel ihtiyaçlarımızda bile kısıtlamaya gidebiliyoruz. Kış ayında bizi terleten yakıt faturalarımızı yazınsa yakıp kavuran elektrik faturalarını düşürmek için de belki kaloriferlerimizi ya da klimaları yeteri kadar çalıştırmıyoruz. Sonuçta ya hasta oluyoruz ya konforsuz koşullarda yaşamaya, çalışmaya çalışıyoruz ya da kabarık faturalara katlanmayı kaderimiz zannedip paramızı sokağa atıyoruz. Oysa binalarımıza ısı yalıtımı yaptırarak, ısıtma ve soğutma giderlerini en az yüzde 50 azaltmak, sağlıklı ve konforlu yaşam ortamları sağlamak mümkün...

Binalarda doğru ürünler ve doğru uygulamalarla ısı yalıtımı yapıldığı takdirde, ortalama yüzde 50 daha az enerji tüketerek ısıtma ve soğutma sağlanabiliyor. Oysa bugün ülkemizdeki 18 milyon konutun yüzde 90'ı yalıtımsız olduğu için bu yıl da 7.5 milyar dolar israf ediyoruz. Ve ısınmak için bizden çok daha soğuk olan Almanya'dan bile 10 kat daha fazla enerji tüketiyoruz.
 
Yalıtımsız evler hastalıkların habercisi!
Çok fazla bilinmese de ısı yalıtımı sağlıkla da yakından ilgili bir uygulama. Çünkü kışın, ısı yalıtımı olmayan duvarların yüzey sıcaklığı vücut sıcaklığımızın çok altında kalıyor. Bu durumda da vücudumuzda bir ısı kaybı gerçekleşiyor, üşüyor ve hastalanıyoruz. Yani ısı yalıtımı olmayan binalar, grip ve soğuktan kaynaklanan pek çok hastalığın da habercisi… Yazın ise sıcaktan bunalmanın, işyerlerinde verimin düşmesinin başlıca sebebi… Ayrıca ısı yalıtımı, evlerde nemden kaynaklanan küf, rutubet, mantar ve kötü koku oluşumunu önlüyor. Bu sayede sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulmasına büyük katkı sağlıyor.
 
Isı yalıtımı olmayan binalar hızla çürüyor
Topraklarının yüzde 66'sı aktif fay hatları üzerinde bulunan ülkemizde, yaşanan deprem felaketleri büyük yaralar açıyor, zararlar veriyor. Ancak “yaşananlardan ne kadar ders alıyoruz ya da ne gibi önlemler alıyoruz” sorusunu sorduğumuzda, ne yazık ki alacağımız yanıt gelecek depremlere daha hazırlıklı olduğumuz yönünde değil. Belki çoğumuz bilmiyoruz ama binaların depreme karşı acilen güçlendirilmesi konusunda ısı yalıtımının da çok önemli bir payı var. Isı yalıtımı uygulamaları binaların taşıyıcı sistemleri ve donatılarını korozyona karşı koruyarak depreme karşı güvenliği artırıyor.
 
Hem ekonomik hem ekolojik yatırım
Isı yalıtımı aynı zamanda küresel ısınma ve çevre kirliliği ile mücadeleye de olumlu katkı sağlayan bir yatırım. Dünyadaki tüm sera gazı salımının yüzde 1.3'üne sebep olan Türkiye, küresel ısınmaya en çok neden olan ülkeler sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Isı yalıtımıyla, fosil yakıt tüketiminin en az yüzde 50 azaltılmasıyla konut başına atmosfere yayılan sera gazları da yarı yarıya iniyor.
Türkiye'nin yalıtım devlerinden Dow Bina Çözümleri'nin Bölüm Başkanı Durmuş Topçu, uluslararası ölçütlere göre bir ton karbondioksit salınımının etkin bir yatırımla önlenmesi için 40 Euro yatırım yapılması gerektiğini belirtti. Topçu, “Ancak ısı yalıtımı ile bırakın 40 Euro'luk yatırımı, 150 Euro tasarruf sağlanıyor ve karbon salınımını da aynı oranda düşürülüyor.” dedi.
 
Isı yalıtımı artık yasal olarak zorunlu
5 Aralık 2009'da yürürlüğe giren “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği” gereğince “Enerji Kimlik Belgesi” ve ısı yalıtımı bir kez daha zorunlu oldu. Artık binalar da aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji tüketimine ve karbon emisyonlarına göre, A ile G sınıfı arasında sınıflandırılacak. Bu durumu Türkiye'de yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiren Durmuş Topçu, düşük enerjili ve düşük emisyonlu binaların hem satın alınırken hem de kiralanırken tercih edileceğini ve daha yüksek fiyatlara alıcı bulacağını belirtti.
Artık yeni yapılan her bina bu yönetmeliğe göre projelendirilmek zorunda ve belediyeler bu sürecin başlangıcında yeni binaların ısı yalıtımı projelerinin uygunluğunu denetleyecek. Bu uygulama ilk etapta yeni binalar için zorunlu ama mevcut binalarda da 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi alınması ve dolayısıyla ısı yalıtımı gerekliliği bulunuyor.
 
Dış cephede en ekonomik uygulama ısı yalıtımı
Binaların dış cephesini yenilemek ve ömrünü uzatmak için yapılacak uygulamalar arasında en ucuz ve en efektif dış cephe kaplama sistemi olarak ısı yalıtımı karşımıza çıkıyor. Bugün bina dış cephesine uygulanan doğal taş kaplama ya da giydirme cephelerin metrekaresinin 150-300 TL, sadece boya yaptırmanın maliyetinin 15-20 TL olduğunu söyleyen Topçu, ısı yalıtımlı mantolama sisteminin metrekaresinin ise 30-35 TL olduğuna dikkat çekti. Topçu, ısı yalıtımı ile aynı zamanda enerjiden tasarruf sağlanıp faturaların da yarı yarıya azaltıldığını hatırlattı.
 
Ortalama maliyet 3 bin lira
Isı yalıtımının bir binadaki 100 metrekarelik bir daire için ortalama 3.000-3500 TL maliyeti var. Bu maliyete ısı yalıtımı malzemeleri, işçilik, sıva, boya gibi tüm unsurlar dahil… Apartman yöneticileri bayilerle anlaşarak taksitle yalıtım yaptırabiliyor ya da şu an uygulanmakta olan düşük faizli ve uzun vadeli yalıtım kredilerine başvurularak ödeme kolaylığı da sağlanabiliyor. Ancak ısı yalıtımında doğru ürün seçimi ve doğru uygulama çok önemli.
 
Nitelikli ısı yalıtımı için önemli ipuçları
Bahar aylarıyla birlikte başlayan yalıtım sezonunu iyi değerlendirebilmek için ürünler ve uygulamalar konusunda bilinçli olmak şart… İşte Dow Bina Çözümleri'nin Bölüm Başkanı Durmuş Topçu'dan nitelikli ısı yalıtımı için önemli ipuçları…
- Isı yalıtımında CE Belgeli paket sistemleri seçmek gerekiyor!
- Isı yalıtımı ancak AB standartlarında, CE Belgeli ürünlerle ve doğru bir işçilikle uygulandığında avantaj sağlıyor. Piyasada pek çok ürün var ama Topçu, mantolamada bilimsel metotlarla testlerden geçirilmiş paket sistemlerin seçilmesini öneriyor. Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi tüm malzemeleri bir arada sunuyor.
- Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor. Bu nedenle ürünün CE Belgesi olup olmadığını mutlaka sorgulayın.
- CE Belgesi, ürünün AB İnşaat Direktifi şartlarına uygunluğunu, çevre, insan sağlığı, ısı yalıtımı ve yangın dayanımı performansları açışından ürünün uyması gereken özellikleri kesin bir şekilde tanımlıyor. Yani CE Belgesi ısı yalıtımında kalitenin de güvencesi…
 
Metrekare başına 1 TL daha az ödemek için risk almayın!
Dow Bina Çözümleri, bugün Türkiye'de CE Belgeli ısı yalıtımı ürünleri üreten sayılı birkaç firmadan biri… Firma bu konuya o kadar çok önem veriyor ki, ekonomik krize rağmen Uluslararası CE Belgeli üretime geçiş ve kapasite artışı için 40 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiler.
Dow Bina Çözümleri, CE Belgeli ısı yalıtımı ürünlerini DOW-STYROFOAM™ markası altında mavi renkte üreterek piyasaya sunuyor. Topçu, CE Belgeli DOW-STYROFOAM™ mavi renkli ısı yalıtım levhalarının, su emmeyen yapısıyla dağılma, ufalanma, kopma gibi deformasyonlara uğramadığı için uygulama sonrası sorun çıkarmayan ve maksimum performans sağlayan ideal bir ürün olduğunu söyledi. Bu konu gerek bilimsel testlerle gerekse ödüllerle desteklenmiş durumda… Ve bu ürünlerin fiyatı rakiplerinden metrekare başına sadece 1 TL daha fazla…
DOW-STYROFOAM™ mavi renkli ısı yalıtım levhalarının piyasada bulunan diğer ısı yalıtımı ürünlerine kıyasla yangın ve dış koşullara karşı dayanım açısından üstün özellikleri bulunuyor. Bu nedenle maliyetinin, bina ömrü boyunca ısı yalıtım işlevini kaybetmeyen dünya kalitesinde bir ürün için oldukça makul ölçülerde olduğunu ifade eden Topçu, “Metrekare başına 1 TL daha az ödemek için risk almayın.” uyarısında bulunuyor.
 
Doğru ürüne doğru fiyat ve uygulama çok önemli…
Isı yalıtımında ürünün doğru seçilmesi kadar uygulama da önemli. Uygulamayı yapacak firmanın ustalarının sertifikalı olması en iyi ve sorunsuz sonucu elde etmeye yardımcı oluyor. Bunun için sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren, köklü ve kaliteli firmalara başvurmakta fayda var. En iyi ürün bile yanlış uygulandığında yarar yerine zarar getirebilir.
Isı yalıtımıyla ilgili sorularınız için bu işin uzmanı olan Dow Bina Çözümleri'ne 0216 571 16 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
  • Etiketler:

Yorum Yaz