Çimsa yurtdışında yatırım yaparak iki kat büyüyecek

Çimsa yurtdışında yatırım yaparak iki kat büyüyecek

Sabancı Grubu şirketlerinden Çimsa, Karadeniz havzası ve Akdeniz çanağındaki ülkelerde satınalma ve yeni fabrika yatırımlarına hazırlanıyor. Şirketin hedefi 5 yılda iki kat büyümek

 
Kaynak: Bülent YOLDAŞ / Sabah

 
Yıllık 6 milyon üretim kapasitesiyle çimento sektörünün önde gelen oyuncularından Çimsa, bir dizi yatırıma hazırlanıyor. Yurtiçinde modernizasyon ve çevreye yönelik toplam 57 milyon dolarlık yatırım planlayan Çimsa, Akdeniz çanağı ve Karadeniz havzasındaki ülkelerde yeni fabrika yatırımları ve satınalmalar gerçekleştirecek. Türkiye çimento sektöründe kapasite fazlalığı nedeniyle yurtiçinde yeni bir tesis yatırımı planlamadıklarını kaydeden Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, "Türkiye'de fazla oyuncu olması yurtiçi yatırım iştahımızı kaçırdı. Çimsa'nın esas heyecanlı yatırımları yurtdışında olacak. Bu doğrultuda 2010 yılında iki güzel haber duyabilirsiniz" dedi. Geçen yıl 610 milyon TL'lik ciro elde eden Çimsa'nın 6 milyon ton civarında çimento üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Hacıkamiloğlu, Sabancı Grubu'nun diğer çimento şirketi Akçansa ile birlikte sektördeki pazar paylarının yüzde 20 civarında olduğunu belirtti.

SURİYE ÖNE ÇIKIYOR
Rekabet Kurumu'nun yüzde 25'in üzerinde pazar payına müsaade etmediğine işaret eden Hacıkamiloğlu, bu nedenle Türkiye'de daha fazla büyümenin imkanı olmadığını dile getirdi. Yurtdışında yatırım için Akdeniz ve Karadeniz bölgesiyle Suriye ve Mısır gibi ülkeleri işaret eden Hacıkamiloğlu, "Hedefimiz, yurtdışındaki yatırım ve satın almalarla 3-5 yıl içinde Çimsa'yı iki kat büyütmek" diye konuştu. Yurtiçinde modernizasyon ve çevreci üretim için 57 milyon dolarlık yatırım planladıklarını kaydeden Hacıkamiloğlu, en önemli projelerinin Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilecek olan atık gazdan elektrik üretimi olduğunu söyledi.
 
610 MİLYON $ CİRO ELDE ETTİ
6 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip
Klinker kapasitesi 5 milyon ton
Beton üretim kapasitesi 3.5 milyon metreküp
2009'da 5.5 milyon ton çimento satışı gerçekleştirdi
Beton satışı 2009'da 2.6 milyon metreküp oldu
2009'da 610 milyon dolar ciro elde etti
2010'da yüzde 5-10 büyüme hedefliyor
 
Fabrikalar öğrencilere açıldı
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından düzenlenen Açık Kapı Günleri 2010 Etkinliği'nin ilki Çimsa'nın Mersin fabrikasında gerçekleşti. 4 Mayıs'a kadar sürecek olan ve 11 çimento fabrikasının kapılarını açtığı etkinlikle; üniversite öğrencilerinin fabrika algılarını güçlendirmek ve sürdürülebilir üretim konusunda düşünmelerini sağlamak amaçlanıyor.
 
'Hep dört ayak üstüne düşüyoruz'
Çimsa'nın kriz yıllarını büyüyerek geride bıraktığını belirten Hacıkamiloğlu, 1994, 2001 ve 2009 gibi kriz yıllarında istikrarlı büyümelerini sürdüklerini kaydetti. Hacıkamiloğlu, "Çimsa'nın rakamlarında krizin esamesi yoktur. Hep dört ayak üstünde gidiyoruz. 2001 yılında kar şampiyonu olduk, 2009'da 610 milyon TL'lik ciro yaptık. Bu başarımızı esnek yapımıza bağlayabiliriz" dedi.
  • Etiketler:

Yorum Yaz