İzmir Kıyı Tasarım Projesi'ndeki ilk imalata Pasaport'tan başlanıyor

İzmir Kıyı Tasarım Projesi'ndeki ilk imalata Pasaport'tan başlanıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kıyı Tasarım Projesi'ndeki ilk imalata önümüzdeki günlerde Pasaport'tan başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinde Pasaport'ta yapılacak çalışmalara dair bilgiler yayınalndı. 90 gün sürecek çalışmaların, Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki yaklaşık 700 metrelik bölümü yepyeni bir kimliğe kavuşturacağı belirtilirken her iki taraftan eş zamanlı olarak başlayacak düzenlemede, 4 küçük meydan da yeni bir kimliğe büründürüleceği öne sürüldü. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmirlilerin denizle bağının güçlendirilmesi için Mavişehir'den İnciraltı'na uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin yeniden tasarlanmasını hedefleyen "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" çerçevesinde ilk büyük adımı attı. Önümüzdeki günlerde imalat çalışmalarının başlatılacağı Pasaport'taki esnaf ve mülk sahipleriyle bir araya gelen Başkan Kocaoğlu, projeyi hazırlayan teknik ekiple birlikte yapılacak çalışmanın tüm detaylarını aktardı. Pasaport'taki işletme sahipleri, projenin bölgeye yeni bir ruh kazandıracağını söyledi.

Proje esnafa anlatıldı

İzmir kıyı düzenlemesi kapsamında bilgi verilen tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki toplantıya, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Anadolu Birliği Genel Başkanı Koç Ali Al, Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Cemiloğlu, Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şamlı, İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Akın Kazançoğlu, Meclis eski Başkanı Necip Kalkan, Gaziantepliler Derneği Başkan Yardımcısı Zeki Karakuzulu, Pasaport'ta işletme sahibi olanlar ve mülk sahipleri ile proje yaratıcısı mimarlardan Nevzat Sayın, Mehmet Kütükçüoğlu ve Tevfik Tozkoparan da katıldı.

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 100'e yakın mimar ve tasarımcıyı bir araya getirerek hazırladığı "İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi" kapsamında Pasaport'taki çalışmaların önümüzdeki günlerde başlayacağı ve 90 gün içinde tamamlanarak İzmirlilerin hizmetine sunulacağı bilgisi verildi.

Göreve geldiği günden bu yana "yerelde kalkınma" vizyonu ile hareket ettiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Dünyada başka örneği olmayan bu proje ile 40 kilometrelik sahil şeridinin tasarlanmasını, İzmir'in gelişmesi ve kalkınması için kentin gündemine koyduk. İzmirli hemşehrilerimize, projeye gönül veren mimar arkadaşlara, ekibimize, belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz" dedi.

Yeni bir prestij bölgesi

Çalışmalara Pasaport ve Konak Pier'de eş zamanlı başlanacağını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, "En enteresan yerlerimizden birisi Pasaport. Proje kapsamında Kordon aydınlatmasında da bir yenilik yapacağız. Tüm çalışmaları peyderpey hayata geçirip hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışacağız" diye konuştu.

Pasaport esnafına da çağrıda bulunan Başkan Kocoağlu, "Kısa dönemde birilerinin kaybı olacak gibi intibaya varılmamalı. Bu düzenleme; buradaki arkadaşların işini daha da iyiye getirmek, kazançlarını artırmak için düşünülmüş ve tasarlanmış bir projedir. Ama daha da önemlisi, kente yeni bir prestij bölgesi kazandıracağız" dedi.

90 gün sürecek

Önümüzdeki günlerde çalışmalar, Pasaport'un hem Cumhuriyet Meydanı hem de Konak Pier tarafından eş zamanlı başlatılacak. 90 gün içinde tamamlanacak olan çalışmalar sırasında işletmelerin faaliyetlerinin engellenmemesi için tüm önlemler alınacak. Pasaport bölgesindeki çalışmalar deniz tarafından, Konak tarafındaki çalışmalar ise kara tarafından aynı anda başlatılacak. Çalışmalar kapsamında öncelikle, kara tarafında drenaj, aydınlatma altyapıları, söküm ve beton atma işlemleri ile tenteler yapılacak. Beton atma ve betonun kuruma süresi haricinde, çalışmalar günlük işleyişi bozmayacak şekilde planlandı. Beton dökme çalışmaları sırasında da işletmelere kolaylık olsun diye ahşap köprü uygulaması yapılacak.

İşte yeni Pasaport

Proje kapsamında, yaklaşık 700 metrelik Cumhuriyet Meydanı- Konak Pier arasındaki bölüm, herkesin kolaylıkla gezip dolaşabileceği rahatlığa ve estetik bir düzenlemeye kavuşacak. Deniz tarafında yer alan yaya yolu ve yol zemini yenilenecek. Deniz kıyısına taşarak yürüyüş yolunu kesintiye uğratan masa ve sandalyeler, işletmelerin bulunduğu kara tarafına alınacak. Mevcut durumda yaya yolu ile bir arada olan bisiklet yolu, tamamen bisikletli kullanımına ayrılacak şekilde araç yolu koduna indirilecek. Yol boyunca yerleştirilen bariyerlerle, bisikletlilerin motorlu araçlardan güvenli şekilde ayrılması sağlanacak. Kara tarafındaki kaldırımlar da yine yaya rahatlığı ön plana alınarak genişletilecek. Kara tarafında peş peşe sıralanan, İzmirlilerin buluşma mekanı Pasaport kafeleri ise birbirleriyle uyumlu görünümleri, özel tasarım tenteleri ile daha konforlu hale gelecek. Mevcut araç yolu tek gidiş olarak düzenlenecek ve yolun kara tarafında otopark cepleri oluşturulacak. Otopark cepleri dışında araç park edilmesinin ve deniz görünümünün engellenmesinin önüne geçilecek.

4 ara meydan

Pasaport'ta kıyı şeridi düzenlemesinin yanı sıra, bölgede bulunan 4 küçük meydan da yeni bir kimliğe büründürülecek. Kentin denize açıldığı, İzmir için karakteristik özellikler barındıran bu meydanlara farklı türde ağaçlar dikilecek. Sebiller, yarı gömülü özel çöp konteynırları ve bisiklet parkları gibi yeni kent mobilyalarının yanı sıra ağaçların altına, bölgeye özel tasarlanmış oturma birimleri ve aydınlatma elemanları yerleştirilecek.

Türkiye'de bir ilk

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve "İzmirlilerin Denizle İlişkisini Güçlendirmekte Uygulanacak Tasarım Stratejisi Planı" adıyla yürütülen çalışma, Mavişehir'den İnciraltı'na dek uzanan 40 kilometrelik kıyı şeridinin ve Körfez'in yeniden tasarlanmasını hedefliyor. Proje, hazırlanma yöntemiyle de bir ilk. Çoğu İzmirli olan Türkiye'nin önemli mimarlarıyla kentsel ve endüstriyel tasarımcılarının oluşturduğu 100'ü aşkın gönüllünün oluşturduğu tasarımlar çerçevesinde Körfez Mavişehir-Alaybey, Alaybey-Alsancak Limanı, Alsancak Limanı-Konak ve Konak-Üçkuyular olarak 4 bölgeye ayrılıyor. Körfez ise 5 bölge olarak yıl boyu etkinliklerin yapılabileceği bir alan olarak değerlendirilecek.

İnciraltı Kent Ormanı'ndan Mavişehir'e kadar 40 km uzunluğundaki hatta İzmirlinin denizle daha fazla bütünleşebilmesi için kent terasları, deniz balkonları, yüzer platformlar, kent kumsalı gibi uygulamaların hayata geçirilmesi öngörülüyor.

Derya Gursel/Arkitera

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul Havalimanı'nda Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi
  • 11.09.2021 10:02

İstanbul Havalimanı'nda Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi

İstanbul Havalimanı'nda, yolcular "Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi" ile yaklaşık 20 ...

Suphi Şahin, İzmir kentsel dönüşüm projelerini anlattı
  • 03.06.2014 17:03

Suphi Şahin, İzmir kentsel dönüşüm projelerini anlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Suphi Şahin, yapılan ...

Panasonic Life'tan aşk temalı priz serisi!
  • 14.01.2021 12:00

Panasonic Life'tan aşk temalı priz serisi!

Panasonic Life Solutions Türkiye, Karre Style serisinin aşk temalı tasarımı ile ...

Ferah salon dekorasyonu için yeni trendler!
  • 28.11.2020 15:59

Ferah salon dekorasyonu için yeni trendler!

Evlerde en çok zaman geçirilen mekanların başında salonlar geliyor. Yeni nesil t ...

Çiğli Tramvay Projesi'nin ihalesi 20 Ekim’de yapılacak
  • 14.09.2020 11:20

Çiğli Tramvay Projesi'nin ihalesi 20 Ekim’de yapılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Karşıyaka-Çiğli arasında hizmet verecek 11 kilome ...

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2020 başlıyor
  • 11.09.2020 15:52

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2020 başlıyor

YAPI KATALOĞU çatısı altında 26.sı düzenlenen ‘ALTIN ÇEKÜL Uluslararası Yapı Kat ...